Türk Telekom Logosundaki BARİZ HATA

22 Mesajlar 4.087 Okunma
smmexpress

AhmetCakmak34 AhmetCakmak34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
EnderGrafik aynen hocam, bende 1 yıl kadar büyük bir şirketin reklam departmanında resmi olmayan staj yapmıştım. Stratejiyi doğru seçen firmalar büyümeye devam ediyor. Dünden beri forumda sayısız Türk ******* konusu açıldı, para vermeden reklam yaptılar :)
EnderGrafik

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Ahmet Ahmet ▪ illâ edep, illâ edep! Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Proje Yönetimi
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 1279
  • Beğeniler 386 / 731
  • Ticaret 29, (%100)
İşin daha da kötüsü, logolar her yerde basıldı tabelalar yerini aldı, tanıtımlar gerçekleşti. Bu dakikadan sonra yapılacak olan bir değişiklik zaten milyarlarca TL zarara uğratır. Burada suç Türk *******'undur. Tasarımcı(lar) hata yapmış olabilir, tasarlayamamış olabilir ama tasarımın denetleme ekibi yokmuydu? Tasarımı yapan profesyonel bir ekip kuruyorsanız, tasarımı inceleyecek olan profesyonel bir ekipte kurmak zorundasınız. Zaten logoda ki hatalar için profesyonel olmaya dahi gerek yok. Sadece dikkatli inceleme bile yeterli. Türk ******* marka kalitesi açısından çok bariz bir yara aldı bana göre.
xFeyz

kişi bu mesajı beğendi.

nsrtyksl nsrtyksl iamnsrtyksl Kullanıcı
  • Üyelik 09.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Bağımsız Hizmet Sağlayıcı
  • Konum Ordu
  • Ad Soyad N** Y**
  • Mesajlar 481
  • Beğeniler 140 / 139
  • Ticaret 8, (%100)
Herkes bir şeyler yazmış biçmiş ölçmüş ama ortada düzelten olmamış.

Kısaca özetle;
Ünlü bir italyan ressamın talebesi hocasına yaptığı resmi gösterip nasıl olduğunu sormuş.Hocası yorum yapmak yerine yarın o resmi al şehrin kalabalık bir caddesine git duvara resmi yapıştır yanına kurşun kalem bırak küçük bir not yaz demiş.Talebesi ne yazması gerektiğini sormuş.Hocası;bu resimde beğenmediğiniz yerleri işaretleyin yaz demiş.Talebe hocasının dediklerini yapmış resmi bıraktıktan sonra hocasının yanına dönmüş.Hocası akşama kadar beklemesini söylemiş.Akşam olunca talebe caddeye inmiş resmin yanına gidince gördükleri karşısında morali altüst olmuş tüm resim çarpı işaretleri ile dolu.Hemen hocasının yarmış ve resmi göstermiş.Hocası gülümsemiş.Peki o resmi al yarın sabah aynı yere götür bir palet biraz boya birkaç da fırça bırak yine yanına bir not iliştir demiş nota da:lütfen bu resimde gördüğünüz hataları düzeltiniz yaz demiş.Resim akşam kadar caddede asılı durmuş.Akşam telebe resmin yanına varınca Yüzünü bir sevinç kaplamış.Resimde hiç fırça darbesi yokmuş,herhangi bir düzeltme yapılmamış.Hemen hocasının varıp resmi göstermiş,Hocası gülümsemiş Talebesine dönüp ;hata bulmak o kadar kolaydır ki insanoğlu herşeyi hata olark görür Lakin düzeltmeye gelince....?

Ayrıca; zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış. Yatırım ortağı, müdürü, yönetim kurulu vs bu logoya laf etmemiş onlarca mağazalar için tabela ve logo işine girişmiş grup mağazalarını düzenlemiş siz hala logo derdindesiniz. "bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler"

GDesign GDesign WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** B**
  • Mesajlar 95
  • Beğeniler 21 / 21
  • Ticaret 5, (%100)
Grafik tasarım işiyle profesyonel olarak uğraşan herkes anımsayacaktır. Bazen dünyanın en iyi logosunu yaptım sanırsın, firma yada işverene bir yollarsın, ' beğenmedim bunu' der. Hakkıdır da. En iyi tasarım bazen sadece font ve bir kaç ikon olabilir. Birde koskoca Türk *******, bilmiyor muydu en şatafatlı logoyu yaptırmayı ? Mesele sadece gerekli programı açıp firmaya logo tasarlamak değildir. Tahmin dahi edemeyeceğiniz kadar ince hesapları var bu işin.
Yani işin özü, arkadaşın da dediği gibi ;
'' Zenginin malı, züğürdün çenesini yorarmış.''

wmaraci
wmaraci

tuuruls tuuruls Kullanıcı
  • Üyelik 09.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Grafik Tasarımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** Z**
  • Mesajlar 1618
  • Beğeniler 10 / 651
  • Ticaret 41, (%100)
Bana gayet hoş görünüyor bu logo.

"amatör olduğum halde yaparım" diyen arkadaş yapsaydın parayı alsaydın o değil, boyner'in logosunu da yapabilirdin sen kesin milyarlar kaldırırdın. önemli olan zor değil basit düşünmek demişti birisi ama kim dedi bilemem.

10$ verip BOYNER logosunu iteledi birisi, bilmem kaç bin tl falan kazandı.
Reklamcılık, grafikcilik vs. hakkında herkesin eleştirisi olur-keza her konuda olur. Az önceki alıntıda da gördüm çok doğru bi noktaya değinilmiş. " insanoğlu herşeyi hata olark görür Lakin düzeltmeye gelince....?" gibi.

Fazlaca uzatmaya da lüzum yok :)
Keşke siz yapsaydınız da böbürlenseydik forumdan biri yaptı diye

xFeyz xFeyz creative solutions Kullanıcı
  • Üyelik 05.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek developer
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad F** Ö**
  • Mesajlar 704
  • Beğeniler 195 / 222
  • Ticaret 8, (%100)
ekledim resimleri, özellikle belirttiğim yerleri inceleyip Ahmet hocamın yazdığı mesajı tekrar okumanızı tavsiye ediyorum. hala yok zenginin malı züürdün çenesini yorarmış, yok sen yapsaydın mesajları yazıyorsunuz. bariz bir hata var oysa ki. bariz. orta seviye bir grafiker bile yapmaz hatta bu hatayı.

Ahmet adlı üyeden alıntı

İşin daha da kötüsü, logolar her yerde basıldı tabelalar yerini aldı, tanıtımlar gerçekleşti. Bu dakikadan sonra yapılacak olan bir değişiklik zaten milyarlarca TL zarara uğratır. Burada suç Türk *******'undur. Tasarımcı(lar) hata yapmış olabilir, tasarlayamamış olabilir ama tasarımın denetleme ekibi yokmuydu? Tasarımı yapan profesyonel bir ekip kuruyorsanız, tasarımı inceleyecek olan profesyonel bir ekipte kurmak zorundasınız. Zaten logoda ki hatalar için profesyonel olmaya dahi gerek yok. Sadece dikkatli inceleme bile yeterli. Türk ******* marka kalitesi açısından çok bariz bir yara aldı bana göre.

EFSANE! | omerbeyoglu.me

SertacYANIK SertacYANIK Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Nothing
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 714
  • Beğeniler 21 / 157
  • Ticaret 2, (%100)
Bir şey değişmese de isim değişmesi güzel oldu. ***** reklamı yok artık. :D

ProThemes ProThemes WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Grafik Tasarımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 930
  • Beğeniler 74 / 317
  • Ticaret 76, (%100)
logo hoş ve güzel olmuş bence hata felan göremiyorum

www.osmanlidavetiyeci.com

renkcreative renkcreative WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Front-end Developer
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad U** Y**
  • Mesajlar 58
  • Beğeniler 4 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
Ben logoyu hiç beğenmedim.

Bu logoyla bir marka bilinci oluşturmak mümkün değil.

Marka nedir? Mesela Nike.

Bu loguyu gördüğümde Nike derim. Altında Nike yazmasına gerek yok...

Garanti mesela.

Bu dört yapraklı yeşil yoncayı sokakta gördüğüm zaman orda Garanti Bankasının olduğunu bilirim.

Bir logo ancak bu şekilde marka olur. Oraya isminizi yazmadığınız zaman da insanlar sizi bilirler.

Türk ******* logosu ne şimdi? O logodan çıkar Türk ******* yazısını... Geriye kalan o renkli üçgenler bana Türk *******'u mu anlatacak? Yazıyla estetik olarak güzel duruyorlar belki ama yazıdan çıkarınca asimetrik ve çirkin görünüyor. Herhangi bir anlam ifade etmiyor. Bunu hiç düşünmemişler. Her şeyi yazıyla birlikte planlamışlar.

oguzhan oguzhan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 1201
  • Beğeniler 310 / 296
  • Ticaret 2, (%100)
bence gayet sade ve akılda kalıcı. o kadar baktım bi anormallik göremedim. "ü" harfinin noktaları bile normal görünüyor bana :D ileride *************un renklerini gördüğümüzde dahi ************* olduğunu biliriz artık renkcreative arkadaş iyi bir yere değinmiş.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al