wmaraci reklam

Birde koleda çıkarttılar başımıza

24 Mesajlar 2.936 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Biraz önce ana haber bülteninde denk geldiğim bir haberi ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum sizlerle.

Kırklareli Büyükmandıra Belediyesi tarafından düzenlenen ve belediye başkanı Sertaç Balyemez'in bin yıllık geleneğimiz dediği koleda isminde bir kutlama. Haberde muhabirin sorularına kötü enerji ve ruhların kovulduğu gibi cevaplar veriliyor.

Peki nedir bu koleda?

Slavların hristiyanlıktan önce çok tanrılı bir mitolojiden gelen ve hristiyanlıktan sonrada noel gelenekleriyle birleştirdikleri bir kutlamadır. Cadılar bayramı ile benzerlik göstermektedir.

Kültürümüzle, dinimzle, tarihimizle kısacası bizimle hiç bir ilgisi olmayan bir batı geleneğini/kültürünü bizlere empoze etmeye çalışılıyor. Kültürümüz resmen bilinçli olarak bozuluyor, değiştiriliyor.

https://www.haberturk.com/kirklareli-haberleri/65880439-balkanlarin-koleda-gelenegi-buyukmandirada-hayat-buldu
Linuxer

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

ilkanbalkan ilkanbalkan Genel Yayın Yönetmeni Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek BT Eğitmeni - Webmaster
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad i** B**
  • Mesajlar 1680
  • Beğeniler 435 / 562
  • Ticaret 30, (%100)
Balkanlardan bildiriyorum bizde böyle bir gelenek yok.
PoineTR

kişi bu mesajı beğendi.

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
Anlaşılan tarih bilginiz Osmanlı'dan ibaret. Trakyada Osmanlıdan daha önce yaşayan Trak İmparatorluğu vardır. Kültürleri gelenekleri olan o tarihten bu tarihe geleneklerini yaşatmaya çalışan, ibadethanelerinde okullarında sokaklarında kimseye tecavüz etmeyen çocukları bademlemeyen bir toplum.
Keşke genel olarak araştırsanız birazda boş boş gevezelikle işinize geldiği tarafından bakmasanız olaylara...
Karikaturname

kişi bu mesajı beğendi.

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

enerjiveguc adlı üyeden alıntı

Anlaşılan tarih bilginiz Osmanlı'dan ibaret. Trakyada Osmanlıdan daha önce yaşayan Trak İmparatorluğu vardır. Kültürleri gelenekleri olan o tarihten bu tarihe geleneklerini yaşatmaya çalışan, ibadethanelerinde okullarında sokaklarında kimseye tecavüz etmeyen çocukları bademlemeyen bir toplum.
Keşke genel olarak araştırsanız birazda boş boş gevezelikle işinize geldiği tarafından bakmasanız olaylara...

Bocuk gecesi olarak bilinir
https://twitter.com/Hurriyet/status/1080792701082181632?s=19

Konu tam komedi olmuş ya. Sözde farklı görüşlere saygı derler lakin kendi kültürel çeşitlilik içeren bu harika eglencelere bile tepki gösterirler. Konu sahibi birde Fransa da yaşıyormuş... Biraz farklılıklara saygı duymayı öğrenseymiş keske. Birde .. çıktı başımıza diyor. Kendisi yeryüzünde yokken o eğlenceler düzenleniyordu haberi yok. Ayrıca cadılar bayramı da gayet güzel bir bayram, biraz saygı duymayı öğrenebilseler keşke. Batı gelenekleri kültürü empoze ediliyormuş :)

Araplaşırken harika süper
Batılaşınca oooooo haram vayyyy olamaz! :)

Kültürel çeşitlilikler iyidir iyi topluma renk katar. Biraz okuyun öğrenin sizde. Böyle komik durumlara düsmeyin. Çam agacı süslemek de Türk Gelenegidir mesela konu sahibinin haberi var mı? Yoktur eminim. Akçam'ı Ayaz Atayı bir araştırsın birde Sümer tabletlerini :) Batı bizden iyi geleneklerin hepsini zamanında aldı. Bizde gidip araplarınınkini aldık. 100 yaşını geçmiş asırlık sümerolog Muazzez İlmiye çığ okuyun biraz. Türk geleneklerinden bihaber bir çoğu. Bugünkü Avrupa gelenekleri dediğiniz şeylerin birçoğunun temeli Turklere dayanmaktadır.
Karikaturname halitaga Mastermeido

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

davison davison Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 15.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek cafe çalışanı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad D** U**
  • Mesajlar 220
  • Beğeniler 58 / 45
  • Ticaret 0, (%0)
önce saygı duymak gerekir bilip bilmeden hemen saldırmak manasız
ama diğer yandan bulgaristanda hristiyan bulgarların kutladığı bir bayramdı orada yaşayan müslüman türklerle alakası olduğunu ne duydum ne gördüm dolayısıyla ilk duyduğumda garipsedim ama dediğim gibi önce saygı duymak gerekir konuya tam hakim olmadığımız için zira bulgarlarda türk oğur boyundandır slavlığı kabul edince hristiyan olmuşlardır ama koledayı sadece onlar kutlardı tekrar ediyorum ordaki türklerin kutladığını ne gördüm nede duydum hristiyanlıkla ilgili bi kutlama olduğunu sanmıyorum daha eski uygarlıklardan gelen bi gelenek olabilir bir arkadaşımızın dediği gibi kırklarendede kutlandığına göre türk boylarıylada alakalı olabilir
bilgisi olan arkadaşlar daha ayrıntılı yazabilirler bizde tam anlamış oluruz ama ne olursa olsun önce saygı dinimiz bunu gerektirir çevreye zararı yoksa herkes kendi geleneklerini yaşatmalı

• Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)

enerjiveguc adlı üyeden alıntı

Tarih bilginizle bizi aydınlatırmısınız hangi Türk ve Müslümanların böyle bir gelenek yada bayrama sahip olduğunu. Farkındaysanız haberde bu geleneğin Müslüman geleneği olduğuna dair yanıltıcı bilgiler yer almakta.

Tabi ki o bölgede tarihte bir çok farklı gruplar, imparatorluklar, kültürler yaşadı bunu zaten inkar eden yok fakat balkan müslümanlarından hiç bir kesim böyle bir bayrama yada kutlamaya sahip değildir. Bu bayramın balkanlarda ülkelere göre farklı isimleri vardır. Kolyada, Koliada gibi isimler verilir. Bu isimler Slav mitolojisindeki tanrı isimleridir. Peki bir müslümanın başka bir inanışın tanrısı ile aynı ismi taşıyan bir bayram kutlaması mantıklı bir durum mu?

Neyse siz şu özet geçtiğiniz tarih bilgisini açıklayın da bakalım hangi Türk yada mülüman kesimler kutluyormuş tarihte bu bayramı.

Backlinkcigeldi adlı üyeden alıntı

Bocuk gecesi olarak bilinir
https://twitter.com/Hurriyet/status/1080792701082181632?s=19

Konu tam komedi olmuş ya. Sözde farklı görüşlere saygı derler lakin kendi kültürel çeşitlilik içeren bu harika eglencelere bile tepki gösterirler. Konu sahibi birde Fransa da yaşıyormuş... Biraz farklılıklara saygı duymayı öğrenseymiş keske. Birde .. çıktı başımıza diyor. Kendisi yeryüzünde yokken o eğlenceler düzenleniyordu haberi yok. Ayrıca cadılar bayramı da gayet güzel bir bayram, biraz saygı duymayı öğrenebilseler keşke. Batı gelenekleri kültürü empoze ediliyormuş :)

Araplaşırken harika süper
Batılaşınca oooooo haram vayyyy olamaz! :)

Benim farklı görüşlere olan saygım sizinkinde çok daha fazla olduğuna eminim o konuda hiç şüphem yok.

"Araplaşırken harika süper" cümleniz bile saygısız olduğunuzun aynı mesajınızdaki ispatıdır.

Ben kimsenin kültürüne laf etmiyorum. Konuda zaten bin yıllar öncesinden gelen bir gelenek olduğunu zaten söylemiştim yani ben daha dünyada yokken bu geleneğin var olduğunu biliyorum merak etmeyin.

Burada benim tepkim bu geleneğin Bir Müslüman geleneği olarak tanıtılması ve beyinlere sokulmaya çalışılması. Yani sanki Türk ve Müslüman geleneği fikriyle beyinlere sokulmaya çalışılmış.

Yoksa banane elin ortodoksu ne bayramı kultlarsa kutlasın beni alakadar etmez.

Ayrıca kimin araplaştığınıda anlamadım, araplaşmak demek arapların kültürlerini almak demektir. Dini ve kültürü karıştırmak saçmalamak demektir.
davison

kişi bu mesajı beğendi.

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

cihaneken adlı üyeden alıntı

Tarih bilginizle bizi aydınlatırmısınız hangi Türk ve Müslümanların böyle bir gelenek yada bayrama sahip olduğunu. Farkındaysanız haberde bu geleneğin Müslüman geleneği olduğuna dair yanıltıcı bilgiler yer almakta.

Tabi ki o bölgede tarihte bir çok farklı gruplar, imparatorluklar, kültürler yaşadı bunu zaten inkar eden yok fakat balkan müslümanlarından hiç bir kesim böyle bir bayrama yada kutlamaya sahip değildir. Bu bayramın balkanlarda ülkelere göre farklı isimleri vardır. Kolyada, Koliada gibi isimler verilir. Bu isimler Slav mitolojisindeki tanrı isimleridir. Peki bir müslümanın başka bir inanışın tanrısı ile aynı ismi taşıyan bir bayram kutlaması mantıklı bir durum mu?

Neyse siz şu özet geçtiğiniz tarih bilgisini açıklayın da bakalım hangi Türk yada mülüman kesimler kutluyormuş tarihte bu bayramı.

Benim farklı görüşlere olan saygım sizinkinde çok daha fazla olduğuna eminim o konuda hiç şüphem yok.

"Araplaşırken harika süper" cümleniz bile saygısız olduğunuzun aynı mesajınızdaki ispatıdır.

Ben kimsenin kültürüne laf etmiyorum. Konuda zaten bin yıllar öncesinden gelen bir gelenek olduğunu zaten söylemiştim yani ben daha dünyada yokken bu geleneğin var olduğunu biliyorum merak etmeyin.

Burada benim tepkim bu geleneğin Bir Müslüman geleneği olarak tanıtılması ve beyinlere sokulmaya çalışılması. Yani sanki Türk ve Müslüman geleneği fikriyle beyinlere sokulmaya çalışılmış.

Yoksa banane elin ortodoksu ne bayramı kultlarsa kutlasın beni alakadar etmez.

Ayrıca kimin araplaştığınıda anlamadım, araplaşmak demek arapların kültürlerini almak demektir. Dini ve kültürü karıştırmak saçmalamak demektir.

Bocuk gecesini kutlayanlar da müslüman... bakın nerden tutsam elde kalıyor. Biraz araştırın lütfen hangi birini anlatayım size. Ayrıca yorumuma birkaç şey editlemiştim sonlara doğru onu da bir okursanız sevinirim. Eminim ona da çok şaşıracaksınız :)

• Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)

davison adlı üyeden alıntı

önce saygı duymak gerekir bilip bilmeden hemen saldırmak manasız
ama diğer yandan bulgaristanda hristiyan bulgarların kutladığı bir bayramdı orada yaşayan müslüman türklerle alakası olduğunu ne duydum ne gördüm dolayısıyla ilk duyduğumda garipsedim ama dediğim gibi önce saygı duymak gerekir konuya tam hakim olmadığımız için zira bulgarlarda türk oğur boyundandır slavlığı kabul edince hristiyan olmuşlardır ama koledayı sadece onlar kutlardı tekrar ediyorum ordaki türklerin kutladığını ne gördüm nede duydum hristiyanlıkla ilgili bi kutlama olduğunu sanmıyorum daha eski uygarlıklardan gelen bi gelenek olabilir bir arkadaşımızın dediği gibi kırklarendede kutlandığına göre türk boylarıylada alakalı olabilir
bilgisi olan arkadaşlar daha ayrıntılı yazabilirler bizde tam anlamış oluruz ama ne olursa olsun önce saygı dinimiz bunu gerektirir çevreye zararı yoksa herkes kendi geleneklerini yaşatmalı

Hocam konuyu açan kişi olarak ben kimseye saygısızlık yapmıyorum yada kimsenin kültür ve geleneklerini kötülemiyorum fakat slav tanrılarının ismini alan bir bayramı ben hiç bir müslüman kesimin ne uzak nede yakın tarihte kutladığını kabul etmiyorum.

Konu kimsenin kültürü geleneği bayramı değil, konu müslümanlara ait olamayacak bir geleneği sanki müslümanlarınmış gibi yanlış bir şekilde akıllara sokulduğu konusudur.
suskun

kişi bu mesajı beğendi.

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
Haberde Müslümanlardan bahsettiğini kim söylüyor. Siz bunun bir Müslüman n adeti olmadığını söylüyorsunuz. Onlar bunun bir Müslüman adeti olduğu için yaptıklarını mı ifade ederek yapıyorlar bu eğlenceyi. Saptırmayın mevzuyu oturun araştırın. Her şeyi dindarlığa bağlamayın.

• Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)

Backlinkcigeldi adlı üyeden alıntı

Bocuk gecesini kutlayanlar da müslüman... bakın nerden tutsam elde kalıyor. Biraz araştırın lütfen hangi birini anlatayım size. Ayrıca yorumuma birkaç şey editlemiştim sonlara doğru onu da bir okursanız sevinirim. Eminim ona da çok şaşıracaksınız :)

Aynen nerden tutsan elinde kalıyor. Bocuk gecesi dediğiniz şeyde pomakların bir geleneğidir. Pomaklar da slavlardır. Pomakların müslüman olan ve ortodoks olan kesimleri vardır.

Yani sonuç konu her şekilde slavlara çıkıyor ve ne Türkler ile nede Türk Müslümanlar ile hiç bir alakası yok.

Tekrar ediyorum ben kimsenin geleneğini, kültürünü eleştirmiyorum. Sadece bize ait olmayan bir geleneği ve kültürü aitmiş gibi göstermelerine tepki gösterdim.

Ayrıca farkettiyseniz kutlamayı organize eden başkan koleda kutlaması diyor yani bocuk gecesi ile alakalı bir kelime geçmiyor.
davison

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al