wmaraci reklam

Ermenistan, nükleer santrali 11 yıl daha kullanacak

13 Mesajlar 1.993 Okunma
wmaraci reklam

VoSToK VoSToK WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 641
  • Beğeniler 80 / 113
  • Ticaret 40, (%100)

ERMENİSTAN hükümetinin, Türkiye sınırında bulunan, kullanım yaşının dolması ve güvenlik nedenleriyle tartışma konusu olan Metsamor nükleer santralinin işletim süresinin 2026 yılına kadar uzatılmasını onayladığı bildirildi

Ermenistan hükümetinin, Türkiye sınırında bulunan, kullanım yaşının dolması ve güvenlik nedenleriyle tartışma konusu olan Metsamor nükleer santralinin işletim süresinin 2026 yılına kadar uzatılmasını onayladığı bildirildi.

ERMENİSTAN'IN İHTİYACININ YÜZDE 40'INI KARŞILIYOR

Ermenistan parlamentosunun oturumunda, Ermenistan'ın Türkiye sınırına 16 kilometre uzaklıktaki Metsamor nükleer santralinin işletim süresinin 2026 yılına kadar uzatılması konusunda Rusya ile arasındaki işbirliği anlaşmasını onayladı. Karar, 111 lehte, 1 aleyhte ve 3 çekimser oyla kabul edildi.

Anlaşmaya göre, Rus şirketi "Rosatom", Ermenistan'ın enerji ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayan nükleer santralin genel tamir ve ekipman değişiminden sorumlu olacak, aynı zamanda bakım ve personel yetiştirme işlerini de yürütecek.

"2026'YA KADAR KULLANABİLİRİZ"

Ermenistan Enerji ve Doğal Kaynakları Bakanı Yardımcısı Areg Galstyan, parlamentoda yaptığı konuşmada, "Rosatom" şirketi yetkililerinin Metsamor nükleer santralinde hazırlık çalışmaları yürüttüğünü belirterek, "Her şey başarılı bir şekilde biterse ve değerlendirmeler de olumlu olursa nükleer santrali 2026 yılına kadar işletebiliriz" dedi.

Nükleer santralin işletilmesinin önemli olduğunu savunan milletvekili Tevan Poghosyan da "Nükleer santrale sahip olmak bölgede güvenliğin sağlanması açısından önemlidir. Ne de olsa nükleer santrali olan ülkeye itibar edilir" dedi. Poghosyan, bu alanın sadece korunması değil geliştirilmesinin de gündeme alınması gerektiğini kaydetti.

"ZOR BİR KARAR"

Milletvekili ve eski Başbakan Hrant Bagratyan da santralin 1990'larda, kendisinin başbakanlığı döneminde yeniden açıldığını hatırlattı. Bagratyan, santralin işletilme kararının "zor bir karar" olduğuna dikkati çekerek, farklı ülkelerden gelen uzmanların, yerli uzmanlarla yaptıkları kontrollerin ardından bu kararın verildiğini savundu.

Nükleer santralin ikinci reaktörünün işletim süresinin uzatılması için 20 Nisan 2014'te Moskova'da Ermenistan ile Rusya hükümetleri arasında imzalanan sözleşmeye göre, Rusya, Ermenistan'a 270 milyon dolar kredi ve 30 milyon dolar hibede bulunacak. Anlaşma, Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko ile Ermenistan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yervand Zakarian arasında imzalanmıştı.

1995'TE TEKRAR AÇILDI

Ermenistan'ın başkenti Erivan'ın 32 kilometre batısında yer alan, Türkiye sınırına ise 16 kilometre uzaklıktaki santral, 1970 yılında inşa edilmişti. Bölgede 1988 yılında meydana gelen ve 25 bin kişinin ölümüne neden olan depremden bir yıl sonra santral güvenlik gerekçesiyle kapatılmıştı. 1995'te tekrar açılan santral, o zamandan bu yana kesintisiz çalışıyor. Santral, Ermenistan'ın elektrik ihtiyacının yüzde 40'a yakınını karşılıyor.

KAYNAK: http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?id=41981

Er kişiysen görevin neyse başar,
Zevke, eğlenceye hayvanda koşar. ATSIZ
wmaraci
reklam

EnderGrafik EnderGrafik Profesyonel Grafik İşleri Kullanıcı
  • Üyelik 14.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 1340
  • Beğeniler 618 / 619
  • Ticaret 231, (%100)
Küçüçük bir ülke deriz 70 de nükleer santral kurarlar, sene 2015 projesi bile insanımıza rahatsızlık veren bir santralimiz olacak. Her gün bir eylem, bir provoke.

BakalimBilelim BakalimBilelim Beni bilen bilir... Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Tunceli
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 2181
  • Beğeniler 521 / 572
  • Ticaret 50, (%100)

EnderGrafik adlı üyeden alıntı

Küçüçük bir ülke deriz 70 de nükleer santral kurarlar, sene 2015 projesi bile insanımıza rahatsızlık veren bir santralimiz olacak. Her gün bir eylem, bir provoke.

İki ülke arasındaki oransal iş kazalarını kıyasladınız mı hiç ?
WebDost

kişi bu mesajı beğendi.

isousluer isousluer Usluer Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)
Sevgili anti nükleer santralciler; diğer konuda Ermenistan'daki nükleer santralde bir kaza olduğunda Türkiye bundan etkilenmeyecek mi diye defalarca kez sormama rağmen cevap alamamıştım. Adamlar 1970 yılında inşa edilen nükleer santrali 2026 yılına kadar işletmeyi düşünüyorlar. Ki görünen de düşünmekle kalmayıp bu düşüncelerini faaliyete geçirecekler.

Bizim ülkemizde nükleer santral istemeyen insanlar sırf hükümet kindarlığı yüzünden istemiyor ya da kendilerinde aşağılık kompleksi var. Bunun başka bir açıklaması olamaz bu haberden sonra.

wmaraci
wmaraci

FilmleriTV FilmleriTV WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Eğitmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** A**
  • Mesajlar 2077
  • Beğeniler 522 / 448
  • Ticaret 21, (%90)
Zamanında Avrupa Birliği Ermenistana bu santrali kapatması için çok büyük paralar teklif etmişti umarım gerekli önlemi alırlar ve facia yaşanmaz.

EnderGrafik EnderGrafik Profesyonel Grafik İşleri Kullanıcı
  • Üyelik 14.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 1340
  • Beğeniler 618 / 619
  • Ticaret 231, (%100)

BakalimBilelim adlı üyeden alıntı

Nüfusu kıyasladınız mı hiç? Çalışan sayısı arttıkça iş kazası sayısıda artar. Unutmayalım.

• Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)

Böyle bir soru sorduğunuza göre cevabı da biliyor olmanız lazım. Türkiye'deki yaklaşık 80 milyon nufüsa göre iş kazalarının ve Ermenistan'daki yaklaşık 4 milyon nüfusa göre iş kazalarının oranını söyleyebilir misiniz? Bizler de bilgilenmiş olalım.

• Üyelik 24.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Tunceli
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 2181
  • Beğeniler 521 / 572
  • Ticaret 50, (%100)

isousluer adlı üyeden alıntı

Sevgili anti nükleer santralciler; diğer konuda Ermenistan'daki nükleer santralde bir kaza olduğunda Türkiye bundan etkilenmeyecek mi diye defalarca kez sormama rağmen cevap alamamıştım. Adamlar 1970 yılında inşa edilen nükleer santrali 2026 yılına kadar işletmeyi düşünüyorlar. Ki görünen de düşünmekle kalmayıp bu düşüncelerini faaliyete geçirecekler.

Bizim ülkemizde nükleer santral istemeyen insanlar sırf hükümet kindarlığı yüzünden istemiyor ya da kendilerinde aşağılık kompleksi var. Bunun başka bir açıklaması olamaz bu haberden sonra.

Bu tarz forumlarda olabildiğince siyasetdışı hareket etmek gerektiğine inanıyorum. Lakin bakıyorum da sizin yorumlarınız tamamıyla tarafgir bir anlayışla... Bundan önceki benzer konulardaki yorumlarınızı da okumuştum. Dikkat ederseniz soruyu ben sordum ilgili arkadaşa! Ben arkadaşa bir dokundurma yaptım çünkü asıl olay santrale karşı çıkılması değil ülkemizin sıradan iş kazalarında bile berbat bir halde olması neticesinde santral kazasından duyulan KAYGIdır.

Hükümet kindarlığı lafını kendine sakla derim.

Ek Olarak: Not: Konu biraz baltalanır gibi olduğu için başlık sahibinden şahsım adına özür dilerim.

• Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)

Bu tarz forumlarda olabildiğince siyasetdışı hareket etmek gerektiğine inanıyorum. Lakin bakıyorum da sizin yorumlarınız tamamıyla tarafgir bir anlayışla... Bundan önceki benzer konulardaki yorumlarınızı da okumuştum. Dikkat ederseniz soruyu ben sordum ilgili arkadaşa! Ben arkadaşa bir dokundurma yaptım çünkü asıl olay santrale karşı çıkılması değil ülkemizin sıradan iş kazalarında bile berbat bir halde olması neticesinde santral kazasından duyulan KAYGIdır.

Hükümet kindarlığı lafını kendine sakla derim.

Ben size hükümet kindarısınız demedim. Hatta benim bu mesajım hükümeti savunduğumu da göstermiyor. Ben nükleer santral yapılması taraftarıyım. Siz arkadaşa soru sormuşsunuz. Ülkedeki iş kazalarına dokundurma yapmışsınız, eyvallah. Lakin ben de diyorum ki madem soru sordunuz, sorunun cevabını da söyleyin. Ben araştırdım bulamadım mesela Ermenistan'daki iş kazaları oranını. Siz iki ülkeyi kıyasalacak bilgiye nereden ulaştınız?

• Üyelik 24.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Tunceli
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 2181
  • Beğeniler 521 / 572
  • Ticaret 50, (%100)

isousluer adlı üyeden alıntı

Ben size hükümet kindarısınız demedim. Hatta benim bu mesajım hükümeti savunduğumu da göstermiyor. Ben nükleer santral yapılması taraftarıyım. Siz arkadaşa soru sormuşsunuz. Ülkedeki iş kazalarına dokundurma yapmışsınız, eyvallah. Lakin ben de diyorum ki iki madem soru sordunuz, sorunun cevabını da söyleyin. Ben araştırdım bulamadım mesela Ermenistan'daki iş kazaları oranını. Siz iki ülkeyi kıyasalacak bilgiye nereden ulaştınız?

Sizin mesajınız Hükümeti savunup savunmadığı konusunda şahsım adına şüphelerim olduğunu söyleyemem ve yoldan geçen 10 kişiden en az yarısının da şüphesi olduğunu zannetmiyorum.

Forumda tanındık, yardımsever, ilgi gören bir kişisiniz. Sizle bu tartışmayı uzatmak istemiyorum. Ben ülkemin iş kazaları konusunda kıyaslamadan uzak bir durumda olduğunu düşünüyorum. Nitekim ölümlü iş kazalarında dünyada sayılı sıralardayız.

Tekrar ediyorum tüm arkadaşlara, gelişen teknoloji çerçevesinde enerji ihtiyacı için nükleer santral bir elzem gibidir. Burada şahsım adına ve birçok kişi adına kaygılanılan durum, iş kazaları konusunda alınan önlem, yapılan denetim vs. vs. konularında yetersizliğimizdir. Bunlar ciddi anlamda en üst düzeye taşındığında eminim birçok kişinin kaygısı sonlanacaktır. Konuyla ilgili söyleyeceklerim bitmiştir.
isousluer

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al