lostyazilim

Hayatımı Yönlendirecek Karara Biraz Eğim Verir misiniz?

6 Mesajlar 860 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

Burak Burak brktrk Kullanıcı
  • Üyelik 15.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Flutter Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** T**
  • Mesajlar 2016
  • Beğeniler 0 / 387
  • Ticaret 70, (%97)
Öncelikle herkese merhaba. Lise son sınıf öğrencisiyim. Bulunduğum ilçe ve okul yüzünden biraz mağdurum. Dersleri tam kavrayamadım ama yine de orta seviye bir bilgiye sahibim. Mağlum sınavlara yaklaşık 7 - 8 ay gibi bir süre var. Girmek istediğim bölüm ilahiyat veya bilgisayar mühendisliği. İlahiyat okursam bilgisayar ile ilgili tecrübemi okumadan da arttırabilir iki işi bir anda yürütebileceğini düşünüyorum. İki işe de hükmedecek özelliğe sahibim. İlk karamsarlık burada başlıyor.. Sizce hangi bölüme gitmeliyim? Akabinde sınavlara bu yıl mı girsem acaba diye bir soru beliriyor aklımda. Bu yıl sınavlara girip başarısızlıkla sonuçlansa dahi sınav tecrübesi mi kazansam ve yahut okul bitiminde (Aylık ortalama 2000 TL ile girebileceğim bir iş var. Rahat iş, güzel mekan.) işe girip harçlığımı fazlasıyla çıkarıp boş vakitlerimde de sınava çalışarak seneye mi sınava girsem? Bazı duyumlar alıyorum çevremden 1 yılı heba etmeyin diye. Sizce ne yapmalıyım?

wmaraci
reklam

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1151
  • Ticaret 1, (%100)
Öncelikle şu anda sınavlarda sistem nasıl işliyor bilmiyorum ama benim zamanımdaki gibi işliyorsa kötü puan yaparsan sakın tercih yapma. Tercih yaparsan ve tercihin tutarsa bir sonraki sene puanın düşük gelecek.

Bunu not olarak düştükten sonra gelelim tavsiyelere. Sınava hazırlanıyorsan öncelikle okulu boşvermelisin. Boşver dediğim hiç gitme/dersleri umursama anlamında değil. Eğer okulun iyi bir eğitim vermiyorsa sen de okulu ön plana çıkarma. Yani okulla birlikte ilerleme müfredatta. Sen internetten/sağdan soldan kendi kendine ilerle. Kendi kendini geliştirebilirsin. İnternette birçok eğitim seti var, hepsini ayrı ayrı izleyip konuyu kavra. Konuyu kavradıktan sonra bol bol soru çöz. Soru çözmezsen karşına çıkacak sınavda çok zorlanırsın.

Bir ay sonra Tüyap kitap fuarı açılır. Orada böyle mini kitapçık/dergiler oluyor her bir konuya ait. O dergiler özetlenmiş şekilde güzel anlatıyor konuyu, o dergilerden al. Birkaç tane de seviye seviye test kitabı al.

6-7 ay çok kısa değil ama senin çok istekli olman lazım. Boş vakitlerini tv/pc başında değil ders başında geçirmen lazım. İlahiyat istiyorsan yanlış bilmiyorsam sadece YGS puanı yetiyordu. Öyleyse YGS'ye ağırlık ver. Ama 4 yıllık PC Müh istiyorsan LYS lazım bu yüzden LYS'ye çok kasmalısın. YGS yorum gerektirdiği için yorum kabiliyetin varsa yorumlayarak da geçebilirsin. LYS çok daha önemli.

MaryCelesteSH MaryCelesteSH Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Diş protez
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** Y**
  • Mesajlar 91
  • Beğeniler 59 / 22
  • Ticaret 1, (%0)
1 sene Geç git ama o sure içinde çalısma Sadece ders çalıs

• Üyelik 15.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** T**
  • Mesajlar 2016
  • Beğeniler 0 / 387
  • Ticaret 70, (%97)

Kakarotto adlı üyeden alıntı

Öncelikle şu anda sınavlarda sistem nasıl işliyor bilmiyorum ama benim zamanımdaki gibi işliyorsa kötü puan yaparsan sakın tercih yapma. Tercih yaparsan ve tercihin tutarsa bir sonraki sene puanın düşük gelecek.

Bunu not olarak düştükten sonra gelelim tavsiyelere. Sınava hazırlanıyorsan öncelikle okulu boşvermelisin. Boşver dediğim hiç gitme/dersleri umursama anlamında değil. Eğer okulun iyi bir eğitim vermiyorsa sen de okulu ön plana çıkarma. Yani okulla birlikte ilerleme müfredatta. Sen internetten/sağdan soldan kendi kendine ilerle. Kendi kendini geliştirebilirsin. İnternette birçok eğitim seti var, hepsini ayrı ayrı izleyip konuyu kavra. Konuyu kavradıktan sonra bol bol soru çöz. Soru çözmezsen karşına çıkacak sınavda çok zorlanırsın.

Bir ay sonra Tüyap kitap fuarı açılır. Orada böyle mini kitapçık/dergiler oluyor her bir konuya ait. O dergiler özetlenmiş şekilde güzel anlatıyor konuyu, o dergilerden al. Birkaç tane de seviye seviye test kitabı al.

6-7 ay çok kısa değil ama senin çok istekli olman lazım. Boş vakitlerini tv/pc başında değil ders başında geçirmen lazım. İlahiyat istiyorsan yanlış bilmiyorsam sadece YGS puanı yetiyordu. Öyleyse YGS'ye ağırlık ver. Ama 4 yıllık PC Müh istiyorsan LYS lazım bu yüzden LYS'ye çok kasmalısın. YGS yorum gerektirdiği için yorum kabiliyetin varsa yorumlayarak da geçebilirsin. LYS çok daha önemli.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim hocam. Değerlendireceğim :)

MaryCelesteSH adlı üyeden alıntı

1 sene Geç git ama o sure içinde çalısma Sadece ders çalıs

Sadece ders çalışmak zararlı olmasın? İş yerinde çalışacak bol vaktim olacak zaten. Rahat bir iş :)

wmaraci
wmaraci

Ugurcan Ugurcan , Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 938
  • Beğeniler 13 / 213
  • Ticaret 4, (%100)
Denedim olmadı, hem işe gidip hem ders çalışamadım tabi karar senin.

• Üyelik 15.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** T**
  • Mesajlar 2016
  • Beğeniler 0 / 387
  • Ticaret 70, (%97)

Ugurcan adlı üyeden alıntı

Denedim olmadı, hem işe gidip hem ders çalışamadım tabi karar senin.

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al