wmaraci reklam

Bilgisayarıma mı sızdılar? Benim için çok önemli.

14 Mesajlar 2.713 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

tayfunsg tayfunsg WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Blog yazarı
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad T** B**
  • Mesajlar 247
  • Beğeniler 31 / 16
  • Ticaret 4, (%100)
Merhabalar. 30 yaşındayım ve bilgisayarımda banim için önemli bilgiler var. bu yüzden telaşımı maruz görün.
az önce bilgisayarda bir şey araştırırken chrome da birkaç sekme açtım. birden mouse kontrolümden çıktı ve sekmeler kapanmaya başladı. mouse aşağı doğru çektikçe yukarı doğru gidiyordu. power tuşuna basarak pcyi kapadım. modemin fişini çektim. sonra tekrar pcyi açtım internete bağlandım. vpn açtım (neden diye sormayın çok anlamam ip değişir ve bağlanamaz diye düşündüm). internette biraz baktım. cmd den netstat -n yaptım. bazı iplerde SYN_SENT yazıyordu (bu yazınca problemmiş internette öyle yazıyor). time wait close wait gibi yazılarda vardı. sonra internetten bakıp antilogger diye bir programla karspersky indirdim. antiloger bir tana virüs buldu. Bilgisayarıma girip uzaktan erişimi kapadım.

olanları ve yaptıklarımı tek tek yazdım. bilgisayarıma mı sızmışlar yoksa boşa mı telaşlanmışım. ve daha yapmam gereken bir şey varmı.

şimdiden herkese teşekkürler.

Tayfun
wmaraci
reklam

borderking borderking WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek özel sektör
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Z** K**
  • Mesajlar 122
  • Beğeniler 27 / 34
  • Ticaret 1, (%100)
Mouse aptallaşmışta olabilir, ama akıllı bir şekilde haraket ettiyse, muhtemelen keyloger,
keşke ilk başta keyloger killer indirseydin, büyük programlar her şeyi riskli kategorisine aldığı için ayırt etmek zor.

CivanDemir CivanDemir Merhaba Dünya Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Teknisyen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** D**
  • Mesajlar 1500
  • Beğeniler 330 / 389
  • Ticaret 14, (%100)
Merhaba,

Böyle şeyler bazen fiziksel parçaların çalışması esnasında oluşan aksaklıklardan bile olabiliyor. Dolayısıyla virüs mü değil mi diye kontrol etmek gerekir.

Şimdi siz de çok anlamadığınız için binbir farklı yönlendirme yapmak yerine önemli olan dosyaları bir yere (mesela: Google Drive - iki adımlı doğrulama kullanarak) yedekleyin ve bilgisayara format atın, derdim ben. Çünkü en temizi budur. Eğer bu yöntemi seçecek iseniz, yedeklediğiniz dosyaların sizin dosyalarınız olduğundan emin olun. Dosyalarınızla beraber (varsa tabii) virüs dosyalarını da yedeklemeyin. Sizin için önemli olan şeyleri tek tek seçerek temiz bir klasöre ayırın.

Fakat formatı tercih etmezsiniz buradaki linkten kaspersky'ın ücretsiz, pratik ve güncel virüs tarama yazılımını indirip bilgisayarınızı taratın.

Ayrıca hiçbir zaman elinizdeki bilgisayara da güvenmeyin. Önemli dosyalarınızın her zaman güvenli bir yerlerde yedeği olsun ve sizin için gerçekten önemli olan dosyaları da gerekirse şifreleyerek (winrar bu konuda iyidir) saklayın bilgisayarınızda.

Emirh4nY Emirh4nY bedelsizhosting.com Kullanıcı
  • Üyelik 15.10.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Bilgi Güvenliği Uzmanı
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 293
  • Beğeniler 1 / 51
  • Ticaret 0, (%0)
Mouse bozulmuş olabilir. Salak saçma hareketler yaptıysa çok korkmana gerek yok, mouse değiştir tekrar dene. Eğer hareketler akıllı bir şekilde olduysa bilgisayarında net trojan vardır. Akıllı biri olsaydı mouse'u oynatmazdı, senin haberinin olmasını istemezdi. Büyük ihtimalle çok tehlikeli biri olduğunu sanmıyorum, ama yine de dikkatli ol.

Bilgisayarının internet bağlantısını kes. Verilerini farklı bir sabit diske kopyala ve windows taraması ile diski tara. İçinde virüs olmamasına dikkat et. Daha demin de dediğim gibi bu kişi çok zeki ve tehlikeli biri gibi gelmedi, bu yüzden yaptığı trojani windows defender farkeder diye düşünüyorum, emin değilim.

Yani ilk önceliğin interneti kesmen olmalı. Büyük ihtimalle bilgilerini almış olabilir, tüm dosyalarını alması uzun sürer çünkü büyük ihtimalle internetinin upload'ı çok iyi değil diye varsayıyorum.

En kesin çözüm format.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

hmzkvk58 hmzkvk58 thekavak.com Kullanıcı
  • Üyelik 17.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 544
  • Beğeniler 146 / 77
  • Ticaret 23, (%96)
İnterneti kesip virüs taraması yapın hocam ve dosyalarınızı yedekleyin. İnternet yokken da benzer hareketler olucak mı onu gözlemleyin derim. Büyük bi olasılık mouse da sorun var gibi, benim mouse'umda çoğu zaman benden bağımsız takılıyor :)

• Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Blog yazarı
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad T** B**
  • Mesajlar 247
  • Beğeniler 31 / 16
  • Ticaret 4, (%100)
bilgiler için teşekkürler. çok zaman önce de bu bilgisayarda olsun başka bilgisayarda da olsun mouse un böyle saçmaladığını gördüm. o zamanlar önemsemedim. bu sefer mouse sekmelere doğru ısrarla gidince ve sekmeler kapanmaya başlayınca işkillendim. şuan format atma şansım yok. yanımda usb bellek yok. karspersky taramayı şimdi bitirdi sorun çıkmadı.

Tayfun

• Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Blog yazarı
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad T** B**
  • Mesajlar 247
  • Beğeniler 31 / 16
  • Ticaret 4, (%100)
şuan bilgisayarda anormal bir şey görünmüyor. mouse stabil çalışıyor. görev yöneticisinde anormal çalışan programda yok.

Tayfun

HuseyinKul HuseyinKul Juventus Kullanıcı
  • Üyelik 30.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Grafik Tasarımcı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 222
  • Beğeniler 3 / 46
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam selam,
Öncelikle bu tür durum da korkmana gerek yok. Kaspersky, avast gibi sözde anti-virüs programları herhangi bir işe yaramayacak aksine pc'ne aşırı yük bindirecek. Truva atı, örümcek, virüs falan bunlar sadece programların göz boyaması. Ayrıca herhangi virüs programı ile tarama yap yok 30bin yok 40bin virüs bulundu silelim desen bile bidaha taramanda yine aynı şekilde uyarı verecek.
İlk önce mouseun doğrusallığını kontrol et. Bazen leptopun touchpad'ine birşey koyarken de başıma geliyor. Muhtemelen mouse ile alakalı bir problemin olacağını düşünüyorum.
2.nci aşama olarak şahsen Chrome kullanmayıp - Firefox tercih edenlerdenim. Belki browserinda önbellek yoğunlaşmıştır; tüm geçmişi temizlemeyi dene. Bu da sekmelerin yoğun RAM harcamasından çalışmayı durdurması olabilir. Chrome görev yöneticisi var, oradan inceleme yapabilirsiniz.
Hala problem devam ederse bilgi verelim.
İyi forumlar.

Takımda sana ihtiyacımız var Andrea.

hmttatar46 hmttatar46 Cümleten S.a Kullanıcı
  • Üyelik 17.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Halı Yıkama
  • Konum Kahramanmaraş
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 792
  • Beğeniler 212 / 220
  • Ticaret 6, (%100)
laptop ise touchpad bozulmuş olabilir benimki bozulmuş ve deaktive ettiğim zaman sorun olmuyor ama aktif ettiğim anda aynı şeyler bana da oluyor

• Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Blog yazarı
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad T** B**
  • Mesajlar 247
  • Beğeniler 31 / 16
  • Ticaret 4, (%100)
eyvallah hocam. şimdilik bir sorun yok. internetten bakıp powershell den kullanılan exe lere baktım (netstat -abf 5)
chrome.exe
svchost.exe
sevices.exe
ve avp.exe dışında bir şey yok. sanırım ben telaşlandım. çünkü dün yanlışlıkla bir program yüklemeye çalışırken programları karıştırıp bir web sitesinden kendi kendine inen bir programı açtım ve yüklenen programı bulamadım. dedim herhalde keylogger yedik. bilgisayarda işle ilgili bilgilerden bankacılık bilgilerime kadar. fotoğraflarımdan şirket şifrelerime kadar var. birinin çalınması beni mahveder.

Tayfun
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al