freelance iş ilanları

2 Alan adını birleştirme

2 Mesajlar 55 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Spacely Spacely Eh Kullanıcı
  • Üyelik 30.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Tekniker
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad A** E**
  • Mesajlar 158
  • Beğeniler 9 / 8
  • Ticaret 1, (%100)

iyi günler 2 farklı firmadan 2 adı satın aldım. 

1 alan adı ve hosting aynı firmadan

1 alan adı ve hosting ayrı ki firmadan satın aldım

ayrı aldığım alan adı ve hostingi birbirine bağladım. Diğer adını bu alan adına yönlendirebilirmiyim acaba 

wmaraci
reklam

Bu mesaj @Pasa tarafından doğru cevap olarak işaretlenmiştir.

gerilink gerilink SEO Ajansı Kullanıcı
  • Üyelik 18.08.2020
  • Yaş/Cinsiyet 39 / 1
  • Meslek 1
  • Konum 1
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 254
  • Beğeniler 156 / 157
  • Ticaret 8, (%100)

Bir domaini başka bir siteye yönlendirmek için genellikle iki yöntem kullanılır:

1. DNS Yönlendirmesi (A Kayıtları veya CNAME)
- **A Kaydı**: Eğer domaininizi bir IP adresine yönlendirmek istiyorsanız, DNS yönetim panelinizdeki "A Record" kısmına hedef sitenin IP adresini girmeniz yeterlidir.
- **CNAME (Canonical Name)**: Eğer domaini başka bir domain üzerine yönlendirmek istiyorsanız, "CNAME" kaydı oluşturup hedef domain adını bu kayda ekleyebilirsiniz.

2. 301 Yönlendirmesi (Kalıcı Yönlendirme)
Bu yöntemde, domaininizin bağlı olduğu web sunucusuna gidip `.htaccess` dosyası ile yönlendirme yapabilirsiniz.

Örnek `.htaccess` dosyası:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^eski-site.com$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.eski-site.com$
RewriteRule ^(.*)$ https://www.yeni-site.com/  $1 [R=301,L]

Bu kodla, eski domain adresine gelen tüm trafiği kalıcı olarak yeni siteye yönlendirmiş olursunuz.

Hangi yöntemi kullanacağınız, yönlendirmek istediğiniz sitenin ihtiyaçlarına bağlıdır.

Ayrıca domain firması üzerinden yönlendirme yapmak için genellikle firmanın sunduğu **DNS yönetim** veya **domain yönlendirme** özelliklerini kullanabilirsiniz. Aşağıda adım adım genel bir kılavuz bulabilirsiniz (domain firmaları arasında bazı farklılıklar olabilir):

Adım 1: Domain Firmasının Hesabına Giriş Yapın
- Domain hizmetini aldığınız firmanın (GoDaddy, Namecheap, Google Domains vb.) web sitesine giriş yapın.

Adım 2: Domaini Seçin
- Giriş yaptıktan sonra, "Domainlerim" veya "Domain Yönetimi" gibi bir bölüme gidin.
- Yönlendirme yapmak istediğiniz domaini seçin.

Adım 3: Yönlendirme Seçeneklerini Bulun
- Domaini seçtikten sonra genellikle "Yönlendirme" (Redirect) veya "DNS Yönetimi" gibi bir bölüm olacaktır.
- Eğer "Domain Yönlendirme" seçeneği mevcutsa, bu daha hızlı bir yöntemdir. Eğer yoksa DNS kayıtlarını yöneterek yönlendirme yapabilirsiniz.

Adım 4: Yönlendirme Kurun
- **Domain Yönlendirme**: Domain yönlendirme sekmesine girip, yönlendirmek istediğiniz URL'yi (hedef siteyi) yazmanız yeterli olacaktır. Burada 301 (kalıcı yönlendirme) veya 302 (geçici yönlendirme) seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.
- **DNS Yönetimi**: Eğer DNS yönetimi ile yönlendirme yapıyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
    - **CNAME Yönlendirmesi**: Mevcut domaini başka bir domain adına yönlendirmek için CNAME kaydını kullanabilirsiniz. Örneğin, `www` alt alan adını başka bir URL'ye yönlendirebilirsiniz.
    - **A Kaydı**: Eğer doğrudan bir IP adresine yönlendirmek isterseniz, "A Kayıtları" kısmına hedef sitenin IP adresini girebilirsiniz.

Adım 5: Ayarları Kaydedin
- Yönlendirme ayarlarını yaptıktan sonra değişiklikleri kaydedin.

Adım 6: Yönlendirmenin Aktif Olmasını Bekleyin
- Domain yönlendirme genellikle birkaç dakika içinde aktif olur. Ancak, DNS değişiklikleri bazen 24 saat kadar sürebilir.

Bu adımları takip ederek domain firmanız üzerinden yönlendirme yapabilirsiniz.

kişi bu mesajı beğendi.

gerilink gerilink SEO Ajansı Kullanıcı
  • Üyelik 18.08.2020
  • Yaş/Cinsiyet 39 / 1
  • Meslek 1
  • Konum 1
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 254
  • Beğeniler 156 / 157
  • Ticaret 8, (%100)

Bir domaini başka bir siteye yönlendirmek için genellikle iki yöntem kullanılır:

1. DNS Yönlendirmesi (A Kayıtları veya CNAME)
- **A Kaydı**: Eğer domaininizi bir IP adresine yönlendirmek istiyorsanız, DNS yönetim panelinizdeki "A Record" kısmına hedef sitenin IP adresini girmeniz yeterlidir.
- **CNAME (Canonical Name)**: Eğer domaini başka bir domain üzerine yönlendirmek istiyorsanız, "CNAME" kaydı oluşturup hedef domain adını bu kayda ekleyebilirsiniz.

2. 301 Yönlendirmesi (Kalıcı Yönlendirme)
Bu yöntemde, domaininizin bağlı olduğu web sunucusuna gidip `.htaccess` dosyası ile yönlendirme yapabilirsiniz.

Örnek `.htaccess` dosyası:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^eski-site.com$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.eski-site.com$
RewriteRule ^(.*)$ https://www.yeni-site.com/  $1 [R=301,L]

Bu kodla, eski domain adresine gelen tüm trafiği kalıcı olarak yeni siteye yönlendirmiş olursunuz.

Hangi yöntemi kullanacağınız, yönlendirmek istediğiniz sitenin ihtiyaçlarına bağlıdır.

Ayrıca domain firması üzerinden yönlendirme yapmak için genellikle firmanın sunduğu **DNS yönetim** veya **domain yönlendirme** özelliklerini kullanabilirsiniz. Aşağıda adım adım genel bir kılavuz bulabilirsiniz (domain firmaları arasında bazı farklılıklar olabilir):

Adım 1: Domain Firmasının Hesabına Giriş Yapın
- Domain hizmetini aldığınız firmanın (GoDaddy, Namecheap, Google Domains vb.) web sitesine giriş yapın.

Adım 2: Domaini Seçin
- Giriş yaptıktan sonra, "Domainlerim" veya "Domain Yönetimi" gibi bir bölüme gidin.
- Yönlendirme yapmak istediğiniz domaini seçin.

Adım 3: Yönlendirme Seçeneklerini Bulun
- Domaini seçtikten sonra genellikle "Yönlendirme" (Redirect) veya "DNS Yönetimi" gibi bir bölüm olacaktır.
- Eğer "Domain Yönlendirme" seçeneği mevcutsa, bu daha hızlı bir yöntemdir. Eğer yoksa DNS kayıtlarını yöneterek yönlendirme yapabilirsiniz.

Adım 4: Yönlendirme Kurun
- **Domain Yönlendirme**: Domain yönlendirme sekmesine girip, yönlendirmek istediğiniz URL'yi (hedef siteyi) yazmanız yeterli olacaktır. Burada 301 (kalıcı yönlendirme) veya 302 (geçici yönlendirme) seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.
- **DNS Yönetimi**: Eğer DNS yönetimi ile yönlendirme yapıyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
    - **CNAME Yönlendirmesi**: Mevcut domaini başka bir domain adına yönlendirmek için CNAME kaydını kullanabilirsiniz. Örneğin, `www` alt alan adını başka bir URL'ye yönlendirebilirsiniz.
    - **A Kaydı**: Eğer doğrudan bir IP adresine yönlendirmek isterseniz, "A Kayıtları" kısmına hedef sitenin IP adresini girebilirsiniz.

Adım 5: Ayarları Kaydedin
- Yönlendirme ayarlarını yaptıktan sonra değişiklikleri kaydedin.

Adım 6: Yönlendirmenin Aktif Olmasını Bekleyin
- Domain yönlendirme genellikle birkaç dakika içinde aktif olur. Ancak, DNS değişiklikleri bazen 24 saat kadar sürebilir.

Bu adımları takip ederek domain firmanız üzerinden yönlendirme yapabilirsiniz.

Spacely

kişi bu mesajı beğendi.

Profesyonel SEO Hizmetleri
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al