lostyazilim

Veritabanı oluşturma sorunu

9 Mesajlar 1.948 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Ankara112 Ankara112 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Acil Tıp Teknisyen
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 105
  • Beğeniler 26 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Hata
SQL sorgusu:

-- --------------------------------------------------------
--
-- Tablo için tablo yapısı `wp_commentmeta`
--
CREATE TABLE IF NOT EXISTS `wp_commentmeta` (

`meta_id` BİGİNT( 20 ) UNSİGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT ,
`comment_id` BİGİNT( 20 ) UNSİGNED NOT NULL DEFAULT '0',
`meta_key` VARCHAR( 255 ) COLLATE utf8mb4_unicode_ci DEFAULT NULL ,
`meta_value` LONGTEXT COLLATE utf8mb4_unicode_ci,
PRIMARY KEY ( `meta_id` ) ,
KEY `comment_id` ( `comment_id` ) ,
KEY `meta_key` ( `meta_key` ( 191 ) )
) ENGINE = MYISAM DEFAULT CHARSET = utf8mb4 COLLATE = utf8mb4_unicode_ci AUTO_INCREMENT =110;

Arkadaşlar sql içe aktar dediğimde böyle bir hata ile karşılaşıyorum sorun nedir acaba?

wmaraci
reklam

rootyetkiliadam rootyetkiliadam WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 16.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek IT Staff, Jr. Sysadmin
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 407
  • Beğeniler 1 / 104
  • Ticaret 0, (%0)
SQL dosyasını herhangi bir text editorle açıp "utf8mb4" olarak belirtilen tüm satırları "utf8" olarak değiştirirseniz sorununuz büyük ihtimalle çözülecektir.
Ankara112

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 23.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 105
  • Beğeniler 26 / 4
  • Ticaret 0, (%0)

rootyetkiliadam adlı üyeden alıntı

SQL dosyasını herhangi bir text editorle açıp "utf8mb4" olarak belirtilen tüm satırları "utf8" olarak değiştirirseniz sorununuz büyük ihtimalle çözülecektir.

Dostum senin dediğini yapıp tekrar yükledim bu defa da böyle bir hata oldu

Hata
SQL sorgusu:

--
-- Veritabanı: `information_schema`
--
CREATE DATABASE `information_schema` DEFAULT CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci;

Barun Barun 1910 Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Radyasyon
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 1639
  • Beğeniler 157 / 233
  • Ticaret 8, (%100)
hocam veritabanı oluştur yenibirtane

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 23.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 105
  • Beğeniler 26 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Teşekkür ederim ilk önerindeki değişikler ile veri tabanım düzeldi aktifleşti. Yalnız ben natro hostinge ait cloud sanal sunucu aldım şuan sayfama girilmiyor bana öneri olarak daha pahalı bir server almam önerildi.
İlk günden beri de hizmetlerinden memnun değilim bana hangi hosting firmasını önerirsin?

• Üyelik 16.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 407
  • Beğeniler 1 / 104
  • Ticaret 0, (%0)
Ankara112 ,

İhtiyaçlarınızı belirttiğiniz takdirde uygun fiyatlı hosting sağlayabilirim...
Ankara112

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 23.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 105
  • Beğeniler 26 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Wordpress tabanlı bir video web sayfam var, videolarımı youtube, dailimotin vb gibi sitelerden embed yolu ile ve bot aracılığı ile zamanlanmış şekilde alıyorum. Ayrıca haber ve diğer sağlık bilgileri kategorisi ile yazılarımda mevcut bunun sebebi adsense nin sitemi bir video sayfası gibi görmemesi özellikle embed kodu ile çalışan video sayfaları adsense için sorun teşkil ediyor.
Hosting firmaların ortak sunucuları veritabanı ftp ve trafik sayısı 200 olduğunda sitem çökemektedir.
Domainim bluehost.com firmasında bir dönem hostingimde orada idi lakin sorunlar çıktığında ingilizce olduğu için çözümlerde zorlandım.
Şuan hostingim ve diğer web adreslerim natroda fakat ilgi gösterdiğim video sitem için natroda da sorunlar yaşıyorum. Dolayısı ile natroda da vps server kiraladım ve emnun kalmadım ortak sunucu hizmetlerinden bile bu denli sorun yaşamadım.
Daha sonra bluehost.com firmasından natroya göre daha uygun olan vps server kiraladım ve yinede sorunlar devam ediyor.
Şuan diyorum acaba evde bir server oluşturup kendi sunucumu kendim mi hazırlasam çünkü verimli bir sunucu özellikle wordpress için şart görünüyor. Diğer script leri kullanmayı bilmiyorum ve yeni bir script için bütçe ayıramam.
Facebook da ortalama 130,000 takipçim var ve hepsi aktif takipçiler olmasına rağmen ben para kazanamıyorum.
Bu konularda yardım alabileceğim hiç arkadaşım yok formlardan edindiğim amatör bilgiler ışığında ilerliyorum.
Memleketimiz insanı da bilgisiz ve gelişime kapalı ben çok biliyorum havasında.
Projeme güveniyorum ve büyüyeceğinden de eminim.
Bana sağlam bir alt yapı gerekli ileride geriye dönüp bakmayacağım ve web sayfası ve takipçilerimle ilgileneceğim bir yapı lazım. Ne yazıkki aylığı 75$ vereceğim bütçem de yok. Bu şimdilik böyle. Dilersen web adresimi pm olarak göndereyim incele dostum.
İlgin için teşekkür ederim.

• Üyelik 16.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 407
  • Beğeniler 1 / 104
  • Ticaret 0, (%0)

Ankara112 adlı üyeden alıntı

Wordpress tabanlı bir video web sayfam var, videolarımı youtube, dailimotin vb gibi sitelerden embed yolu ile ve bot aracılığı ile zamanlanmış şekilde alıyorum. Ayrıca haber ve diğer sağlık bilgileri kategorisi ile yazılarımda mevcut bunun sebebi adsense nin sitemi bir video sayfası gibi görmemesi özellikle embed kodu ile çalışan video sayfaları adsense için sorun teşkil ediyor.
Hosting firmaların ortak sunucuları veritabanı ftp ve trafik sayısı 200 olduğunda sitem çökemektedir.
Domainim bluehost.com firmasında bir dönem hostingimde orada idi lakin sorunlar çıktığında ingilizce olduğu için çözümlerde zorlandım.
Şuan hostingim ve diğer web adreslerim natroda fakat ilgi gösterdiğim video sitem için natroda da sorunlar yaşıyorum. Dolayısı ile natroda da vps server kiraladım ve emnun kalmadım ortak sunucu hizmetlerinden bile bu denli sorun yaşamadım.
Daha sonra bluehost.com firmasından natroya göre daha uygun olan vps server kiraladım ve yinede sorunlar devam ediyor.
Şuan diyorum acaba evde bir server oluşturup kendi sunucumu kendim mi hazırlasam çünkü verimli bir sunucu özellikle wordpress için şart görünüyor. Diğer script leri kullanmayı bilmiyorum ve yeni bir script için bütçe ayıramam.
Facebook da ortalama 130,000 takipçim var ve hepsi aktif takipçiler olmasına rağmen ben para kazanamıyorum.
Bu konularda yardım alabileceğim hiç arkadaşım yok formlardan edindiğim amatör bilgiler ışığında ilerliyorum.
Memleketimiz insanı da bilgisiz ve gelişime kapalı ben çok biliyorum havasında.
Projeme güveniyorum ve büyüyeceğinden de eminim.
Bana sağlam bir alt yapı gerekli ileride geriye dönüp bakmayacağım ve web sayfası ve takipçilerimle ilgileneceğim bir yapı lazım. Ne yazıkki aylığı 75$ vereceğim bütçem de yok. Bu şimdilik böyle. Dilersen web adresimi pm olarak göndereyim incele dostum.
İlgin için teşekkür ederim.

Merhabalar,

Sorularınıza bilgim dahilinde ve elimden geldiğince detaylı olarak cevap vermeye çalışayım;

Öncelikle evde sunucu kurmak konusu dikkatimi çektiği için bu noktaya değineceğim...

Hevesinizi kırmak gibi olmasın ancak, evde sunucu kurmak, herşeyden geçtim öncelikle ADSL, VDSL ya da Türk ******* 'un yahut başka bir ISP'nin sağladığı fiber internet ile olacak iş değil. Yetersiz kalır.

Hadi network'ü ayarladınız diyelim. Bi' ton para bayıldınız, kablolama yaptınız eve metro ethernet ya da fiber altyapı döşediniz ki bunu sadece data center'lar yapar.

Söz konusu bu metro ethernet ya da fiber altyapının size aylık maaliyeti eski parayla milyarlarla yeni parayla binlerle ifade edilecek rakamlar olacaktır.

Bir diğer nokta, web sunucu olarak düşündüğünüz makine, 7/24 çalışmaya uygun olacak donanıma sahip olmalı. Yani desktop türü bir makine değil, bir server olmalı. Yani; içinde Intel Xeon serisi işlemciler olan 300-500 GB disk kapasitesi olan, 32-64-128 ya da daha yüksek gigabyte'a sahip RAM'i olan ve en önemlisi 7/24 çalışmayı destekleyebilecek kadar güçlü bir PSU olan makineye ihtiyacınız olacak.

Tabii ki desktop bilgisayarlarla da (gerekli internet altyapısı var olduktan sonra) bir şeyler yapılabilir ancak bu Mercedes varken Doğan'a ya da Şahin'e binmek gibi bir şey olur. Ayrıca desktop makine'nin yetersiz kaldığı birçok nokta da olacaktır.

Bu makine bir web server olarak kullanılacak, 7/24 çalışacak ve haliyle ısınacak. Dolayısıyla tek makine içinde olsa ufak bir soğutma altyapısına ihtiyaç var, ev tipi de olsa bir klima kullanmalısınız ve bu klimada sunucuyla birlikte 7/24 çalışmalı.

Teknik anlamda herşeyi hallettiniz diyelim. Sunucuyu ya cPanel, Plesk ya da başka bir hosting kontrol paneliyle kullanmanız gerekecek. Eğer web server yönetimi konusunda acemiyseniz gerekli bu. Profesyonelseniz ve yeterli teknik bilginiz varsa iş değişir. O zaman sunucuya istediğiniz taklayı attırırsınız. :)

cPanel için hosting kontrol paneli fiyatları aşağıdaki şekilde;

cPanel & WHM VPS Sunucu Lisans Fiyatları

Aylık: $20
Yıllık: $200
Kazancınız: $40

cPanel & WHM Dedicated Sunucu Lisansı

Bu lisans, evde sunucu barındırmak istediğinizde kullanacağınız lisans türüdür.

Sunucuya ESXi kurup makineyi VDS'lere de bölebilirsiniz. Eğer bu işlemi yaparsanız o zaman üstteki lisansları, yani VPS/VVDS lisanslarını kullanabilirsiniz aancak bu da teknik bir detay ve yeterli teknik bilgisi olmayan kişiler için çok meşakatli ve ekstra masraflar doğurabilecek bir işlem.)

cPanel & WHM Dedicated Sunucu Lisans Fiyatları

Aylık: $45
Ylıık: $425
Kazancınız: $115

2 Yıllık: $775
Kazancınız: $305

3 Yllık: $1075
Kazancınız: $545

Bunlar cPanel'in kendi web sitesindeki güncel lisans fiyatları. İsterseniz fiyatları daha detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

Eğer Plesk ya da başka kontrol paneli kullanacaksanız lisans fiyatları daha farklı olacaktır. Zira her yazılımın lisanslama modeli farkıdır. Ancak fiyatlar şu anda net olarak aklımda değil, bakmam lazım. İsterseniz yine bu konu hakkında da sizi bilgilendirebilirim.

Evde sunucu kurmak için gerekli teknik altyapı ihtiyaçları sabahın 6'sında aklıma gelen kadarıyla bu kadar. Detaylara indikçe daha da çıkabilecek ekstralar olacaktır.

Kısacası evde sunucu kurma işi yaş. Ama tabii ki imkansız değil, sadece gereğinden fazla maliyetli...

Bu sebeple hosting ya da data center firmalarından hizmet almanızı tavsiye ederim, ki sizin de görebileceğiniz üzere maaliyetlieriniz çok çok düşecektir.

Lokasyon size kalmış. İster Türkiye ister yurtdışı. Yurtdışı lokasyonun trafik (bandwith) artısı var. Yurtdışı sunucularla terabayt'larca trafik veriliyor. Türkiye'deki ISP'lerde trafik limiti henüz bu kadar geniş değil. Geniş olan yerler araştırılsa bulunur ama birazcık tuzlu fiyattan...

Yani çok trafik yiyen bir web siteniz varsa yurtdışı lokasyon tercih edebilirsiniz. O'nun dışında pek bir artısı olmaz.

Natro'da yaşadığınız soruna gelelim...

Sorununuz tam olarak ne, detaylı ve net olarak bilmiyorum ancak bilgi ve tecrübelerime dayanarak söylüyorum;

Ya trafik limitiyle ilgili sorun yaşıyorsunuzdur, ya spam, ya da çok fazla ziyaretçisi olan bir web sitesiniz vardır aşırı CPU kullanımı oluyordur sunucu bu requestleri kaldıramıyordur v down oluyordur ya da DDoS atak alıyordur ve web sitenizi kapatıyorlardır ya da erişimi kısıtlıyorlardır.

Bu durum shared hosting hizmetinde kesinlikle her firmada böyle olduğu gibi sanal sunucu altyapısınıdada bazı firmalar için zaman zaman böyle olabiliyor.

Shared hosting tek kelimeyle şu demek; bir sunucuda yüzlerce web sitesinin ortak olarak barındırılması. Yani yüzlerce müşterinin web sitesi I/O dengelemesi yapılarak aynı sunucuda barındırılıyor.

Sanal sunucu sizin durumunuz için elbette daha avantajlı olacaktır. Zira hangi firmadan shared hosting alırsanız alın benzer sorunları hep yaşarsınız.

Ancak yönetimsel konuda bilginiz yoksa sanal sunucu ya da dedicated sunucu ile birlikte sunucu yönetim hizmeti de almanız gerekir, ki bunu hosting firmaları ya da data center'lar ek hizmet olarak sunuyorlar.

Tabii ki bunlar ek maliyet olarak size yansıyacaktır. Projeniz ne kadar büyükse gideriniz de o oranda artacaktır.

İllegal ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı içerik olmayan ve linux altyapısını kullanan web siteniz için size kendi sanal sunucum üzerinden belirli limitlerle bir shared hosting sağlayabilirim.

Web sitenizi taşırız, 2-3 gün kullanırsınız, memnun kalmazsanız hiçbir ücret ödemesiniz hesabınızı sileriz, memnun kalırsanız ödeme yapar kullanmaya devam edersiniz.

Karşılıklı dürüstlük ve güven olduğu takdirde para ikinci plana atılabilir. Tabii bu benim fikrim.

Tabii bu noktada verilerinizin boyutu MySQL veritabanı ve e-posta ihtiyaçlarınız da çok önemli. Neye ne kadar ihtiyacınız var teknik ihtiyaçlarınızı PM olarak belirtirseniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım...

Sabah sabah biraz uzun bir post oldu ama umarım soru ve sorunlarınıza bir nebze de olsa cevap olmuştur.

İyi forumlar...

• Üyelik 23.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 105
  • Beğeniler 26 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Açıklayıcı bilgi için teşekkür ederim. Pm gönderildi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al