wmaraci reklam

Kullanılmayan CSS kodlarını nasıl filtreleriz?

16 Mesajlar 4.731 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

blackstick blackstick WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 20
  • Beğeniler 3 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar merhaba,
Forumda aradım ama pek bişey bulamadım. Öncelikle benzer bir konu daha önce açılmışsa özür diliyorum. Hepimiz wordpress'te en az 1 site yapmışızdır. Şu an benim belirteceğim sorunu da çoğumuz yaşamışızdır. Can alıcı bir konuya değineceğim. :cool:

Sitede kullanılan eklentiler arttıkça CSS kullanımı da artıyor ve sitenin açılması oldukça yavaşlıyor. Her ne kadar wordpress'te hızı artıran eklentiler olsa da (WP Super Cache vb..) hız yine de müşteriler için yeterince tatminkar olmuyor. Öyle bir araç veya crawler düşünün ki bütün web sitenizi tarasın, sitenizdeki CSS dosyalarını tespit etsin ve o dosyalarda kullanılmayan css sınıflarını ayrıştırıp size tertemiz bir şekilde export etsin. Sitelerimiz uçsun. Önerilerinizi bekliyorum.

www.spor33.com
wmaraci
reklam

cgrclk cgrclk Fortis Fortuna Adiuvat Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 3270
  • Beğeniler 1014 / 1983
  • Ticaret 53, (%100)
Bunu ben de merak ediyorum ya, böyle bir şey olsa gerçekten çok güzel olur. Çok gerekli olabiliyor bazen. Yoksa tek tek kontrol etmek lazım css kodlarını o da çok zor.
ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

Jerolin Jerolin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 43
  • Beğeniler 4 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
Ben böyle birşeye daha önce denk gelmedim fakat bir nebze hızlansın diye css dosyalarınızı sıkıştırmanızı önerebilirim tabi bu istediğiniz cevap olmayabilir ama konuyu takip eden ve bilmeyenler için yararlı olabilir

• Üyelik 05.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 20
  • Beğeniler 3 / 5
  • Ticaret 0, (%0)

Jerolin adlı üyeden alıntı

Ben böyle birşeye daha önce denk gelmedim fakat bir nebze hızlansın diye css dosyalarınızı sıkıştırmanızı önerebilirim tabi bu istediğiniz cevap olmayabilir ama konuyu takip eden ve bilmeyenler için yararlı olabilir

Evet iyi yöntem ama yeterli olmuyor. Örneğin google'a unused css yazdığınızda bazı eklentiler çıkıyor. Mozilla'nın ve Chrome'nin eklentileri bunlar. Bakıyorsunuz, CSS dosyasının %90'ı kullanılmıyor. Ama export alamıyoruz. Çok ciddi bir sorun ve hız kaybı.

www.spor33.com
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

balporsugu balporsugu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 510
  • Beğeniler 85 / 84
  • Ticaret 3, (%67)
Css site hızına etkisi fazla değildir. zaten var olmayan classların yüklenmesi zaman almaz.kocaman bootstarp css i bile 150kb.zaten sıkıştırılıyor bu dosyalar.sitenizin hızını jsler daha çok düşürür.bunun yanı sıra css sprite metodunu az biraz inceleyin resimler css classlarından daha çok önemli.

• Üyelik 05.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 20
  • Beğeniler 3 / 5
  • Ticaret 0, (%0)

balporsugu adlı üyeden alıntı

Css site hızına etkisi fazla değildir. zaten var olmayan classların yüklenmesi zaman almaz.kocaman bootstarp css i bile 150kb.zaten sıkıştırılıyor bu dosyalar.sitenizin hızını jsler daha çok düşürür.bunun yanı sıra css sprite metodunu az biraz inceleyin resimler css classlarından daha çok önemli.

Çalıştığım reklam ajansına bir web sitesi yaptım. Wordpress kullandım. Stil dosyası 350 KB ve bu rakam ve sitede çalışan bütün js ve css dosyalarını tek tek sıkıştırıp (minify) tekrar ftpye yükledim. Gördüğüm kadarıyla en yüksek js dosyası 90 kb bile değil. Ama CSS dosyaları siteyi acayip kasıyor. Cache ile biraz hızlandı ama hala yeterli değil. Şak diye açılsın istiyorum :)

Bahsettiğim tarzda bi araç olsaydı bugün o site 3-4 saniyede değil 1 sanyeden kısa bir sürede açılırdı diye düşünüyorum.

www.spor33.com

balporsugu balporsugu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 510
  • Beğeniler 85 / 84
  • Ticaret 3, (%67)

blackstick adlı üyeden alıntı

Çalıştığım reklam ajansına bir web sitesi yaptım. Wordpress kullandım. Stil dosyası 350 KB ve bu rakam ve sitede çalışan bütün js ve css dosyalarını tek tek sıkıştırıp (minify) tekrar ftpye yükledim. Gördüğüm kadarıyla en yüksek js dosyası 90 kb bile değil. Ama CSS dosyaları siteyi acayip kasıyor. Cache ile biraz hızlandı ama hala yeterli değil. Şak diye açılsın istiyorum :)

Bahsettiğim tarzda bi araç olsaydı bugün o site 3-4 saniyede değil 1 sanyeden kısa bir sürede açılırdı diye düşünüyorum.

css dosyası 5 mbda olsa cacheden okucağı class sadece 1 satır olucak onu arayıp bulması snleri almaz.css dosyasını senin bilgisayarına indirme yapmıyor tarayıcın.resim gibi düşünme.girdiğin sitenin resimi bilgisayarına iner ama css dosyasını serverdan okutursun.açılış hızına etki etmez.o kadar az etkisi varki oraya gelene kadar diğer işlemleri kullan derim.

soulmy soulmy WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 1722
  • Beğeniler 398 / 400
  • Ticaret 20, (%100)
Firebug + CSS usage eklentileri tam da bu işe yarıyor ama tek bir sayfayı tarıyor ne yazıkki.

.

• Üyelik 05.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 20
  • Beğeniler 3 / 5
  • Ticaret 0, (%0)

balporsugu adlı üyeden alıntı

css dosyası 5 mbda olsa cacheden okucağı class sadece 1 satır olucak onu arayıp bulması snleri almaz.css dosyasını senin bilgisayarına indirme yapmıyor tarayıcın.resim gibi düşünme.girdiğin sitenin resimi bilgisayarına iner ama css dosyasını serverdan okutursun.açılış hızına etki etmez.o kadar az etkisi varki oraya gelene kadar diğer işlemleri kullan derim.

Güzel dedin de, öyle olsa neden css minify diye bir kavram olur ki. Neden webmasterlar css dosyalarını sıkıştırma ihtiyacı duyarlar. Her ne kadar sunucu sana 2-3 satırlık kod verecek olsa da o kodları yüksek boyutlu bir stil dosyasından alması yine de zaman alacaktır. Doğru muyum.
Mfa95

kişi bu mesajı beğendi.

www.spor33.com

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
CSS pek etkilemez. Minify olayı ise sadece bir seçenek. Sen Wordpress kurmuşsun, 10 tane eklenti çalıştırıyorsun (minimum 10 style dosyası), 5 tane de temada var diyelim, 15 tane style dosyası eder. O zaman css minify azıcık rahatlatabilir. Ama açılış hızını 4 saniyeden 1 saniyeye hayatta çekemez. Kullanılmayan CSS kodları ise çağrılmayacağı için pek sorun teşkil etmez. Bunun yerine CSS yapısını yeniden elden geçir. Kullanılmayanları aramak yerine kullanılanları grupla.
padding-left:5px; padding-right:3px vs yerine padding: 0 3px 5px 6px gibi kullan.
Aynı stile sahip öğeleri ayrı yazma
.icerik, .anasayfa, .madde {margin:0px auto;} gibi
Siteyi bitirdiysen, eklentilerin style dosyalarını da ana style dosyasıyla birleştirmen de işe yarar. İsteği azaltırsın.
Bunlar daha çok işe yarar. Yoksa binlerce satır kod çekiliyor, işleniyor, birkaç saniye sürüyor. CSS'de mi sorun çıkacak. Hem CSS ara belleğe alınır tarayıcıda, sık sık yenilenen birşey değil
Okanisik soulmy tiwaly

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al