wmaraci reklam

indesign iki yana yasla yapma sonrası kelimeler arası boşluk

2 Mesajlar 3.189 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

azotedeki azotedeki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.06.2020
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek yazar
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Z** Ç**
  • Mesajlar 5
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
merhaba, öncelikle bir süredir yazdığım kitabımın baskı aşamasına hazırlıklarını kitap kapağından mizanpajına kadar kendim yürütüyorum ve şu an son aşamadayız. yayınevi benden baskıya hazır design dosyasının pdf halini bekliyor fakat şiirler dışında kalan öykülerin dizgisi sırasında bir türlü içinden çıkamadığım bir durumla karşı karşıyayım. bir an önce bu sorunu halletmek ve süreci tamamlamak istiyorum. öncelikle sorun elinize normal bir roman aldığınızda iki yana yaslı bir şekilde ve artan kelimelerin tireleme yöntemiyle nizami şekilde aşağı aktığı dizgiyi yapmak istiyorum fakat iki yana yaslı ve tireleme yaptığım anda bazı kısımlar tam otursa da birçok kısımda kelimeler arası büyük boşluklar ' t a m a m ' tarzı bozulmalar oluyor ve bunları elle de düzeltemiyorum aralarındaki boşluk kalıyor illaki. bu konuda yardımınıza ihtiyacım var, şimdiden teşekkür ederim.

wmaraci
reklam

BilalKeles BilalKeles WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.06.2020
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Grafiker-Web Tasarımı
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 4
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba, öncelikle yazı fontunu değiştirmek zorunda kalabilirsin. InDesign'da "Text Frame Options" ayarlarından bahsettiğiniz konuya bir çözüm bulabilirsiniz belki. Paragraf sonlarında uzayan ve biçimi bozulan yazılar genelde font kaynaklıdır. Fontu değiştirip sorunu çözümlemeye çalışın olmazsa kolon ayarlarından Gutter(Kolon arası), Yazı ayarlarından "Kerning(Karakter Aralığı)"nı Metrics desteklemiyorsa Optical yapmayı deneyin. Dil ayarlarından doğru dili seçtğimizden emin olalım. Kullandığınız fontun yazı büyüklüğüne göre de şekillenebilir. Basık font ise 11-12pt aralığını geçmeyin. Geniş font ise 10-11pt aralığında kalmaya çalışın.

Olmazsa, InDesign CC güncel sürüme geçmeyi de deneyebilirsiniz.
Kolay gelsin.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al