wmaraci reklam

İnternetten kitap özeti paylaşmak telife girer mi ?

14 Mesajlar 7.216 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

halituzan halituzan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek E-ticaret
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 104
  • Beğeniler 42 / 12
  • Ticaret 0, (%0)
arkadaşlar bi blog kurdum blogda kitapların bi kısmını paylaşıyorum en fazla %2 - 3 lük kısmını bi sorun teşkil eder mi ?

blog şu epubkitaplik.blogspot.com
isengocen

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

sterk sterk boş kalsın olunca yazarım Kullanıcı
  • Üyelik 29.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Atama bekliyor
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** Y**
  • Mesajlar 1296
  • Beğeniler 339 / 338
  • Ticaret 6, (%100)
Yasak zaten bazı kitapların önkısmında kısmen veya tamamen olsa paylaşım yasaktır ama mesale şuan benim okduğum orhan pamuk kafamda bir tuhaflık kitabı kaynak gösterilerek tanıtım için yapılacak kısa alıntılar dışında yayıncının izni olmadan paylaşılması yasak demiş.Her kitapta yok bi şey ama bazı siteler var paylaşıyorlar hatta kitabın tamamını da ama yasaklımıyorlar.Yasaklamıyorlar diye sende tamamen paylaşmıyacan.Yapacağınız şey sabit bir sayfa açıp bu kitap özetleri tanıtım için yapılmaktadır.Aksi dışında yapılmamaktadır.Telif hakkına aykırı bir durum varsa lütfen şu şu mail yazı atın en geç 5 iş günü içerisinde silinir diyin.Olup biter.Zaten şikayet edeceklerini de zannetmiyorum nasıl olsa da tanıtım amaçlı ve kısa özetler yani.

fenomeno fenomeno Herşey Yolunda ... Kimlik Onayı
  • Üyelik 03.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek WordPress Güvenlik , SEO
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 479
  • Beğeniler 50 / 99
  • Ticaret 8, (%100)
Özeti çıkartan arkadaş olmayacakmı ? Sanmam böyle bir yasak olduğunu sonuçta ülkemizde kitaplara değer veriyoruz.
mertekin34

kişi bu mesajı beğendi.

mertekin34 mertekin34 Beşiktaş Kullanıcı
  • Üyelik 07.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Fotoğrafçı, Editör
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 250
  • Beğeniler 98 / 31
  • Ticaret 0, (%0)

fenomeno adlı üyeden alıntı

Özeti çıkartan arkadaş olmayacakmı ? Sanmam böyle bir yasak olduğunu sonuçta ülkemizde kitaplara değer veriyoruz.

Hocamızın dediğine aynen katılıyorum, kimse bu kitabı okumayacak mı kimse ödev olarak özet yapmayacak mı? Telif hakkına girmesi için kitabın hepsini alıp yeni bir kitap şeklinde bastırman lazım.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

cadettt cadettt WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Memur
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 53
  • Beğeniler 13 / 7
  • Ticaret 3, (%100)
özet çıkarılması çok sorun değil heyecan içerikli romanlarda hikayenin tamamını yazmamanız uygun olur. Yani kitaptaki başkahraman sonunda ölüyor gibi de söylenmemeli bence. Belki bu etik bir davranış olmayabilir.

"Bilgi güçtür"
mavimagaza.net

nettebugun nettebugun Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Doktora öğrencisi.
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** O**
  • Mesajlar 798
  • Beğeniler 386 / 218
  • Ticaret 16, (%100)
Google kitaplarda olduğu gibi %2-3'lük kısmı bütün olarak veriyorsanız sıkıntı yaratabilir. Eğer özet amaçlı olduğunu belirtir ve o %2-3'lük kısmı da bölerek verirseniz daha rahat olabilirsiniz. (Örneğin 100 sayfalık kitapta anladığım kadarıyla 2-3 sayfa vereceksiniz: 3. sayfanın yarısı, 25. sayfanın yarısı, 29. sayfanın yarısı diye yarım yarım gidebilirsiniz. Ayrıca kitabın başındaki seri numaralarını falan gösteren sayfayı da bunlara eklerseniz, vicdanen de rahat olabilirsiniz.)
+ Özet ve paylaşım olduğunu belirtip üstüne "yazarlarımızı desteklemek için lütfen kitaplarını alın" tadında mütevazi bir öneri de eklerseniz, ticari amaç güdülmediğini belirtmiş olursunuz. Buna rağmen sıkıntı yaratan olursa da el insaf deyip silin. Mahkemeye vermeden evvel yanlışım yoksa 14 veya 15 işgünü size süre tanımaları gerek, tebligat/uyarı yapıp.

halituzan halituzan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek E-ticaret
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 104
  • Beğeniler 42 / 12
  • Ticaret 0, (%0)
hepinize teşekkürler arkadaşlar dediklerinizi uygulayacağım inşallah bi sıkıntı olmaz

Yaman Yaman Yazıyor... Kullanıcı
  • Üyelik 31.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad Ş** Y**
  • Mesajlar 741
  • Beğeniler 127 / 240
  • Ticaret 16, (%100)
Normalini geçirsen sıkıntı olurda özet pek sıkıntı olacağını sanmıyorum hocam.

riko riko Skype: oogunoozturk Kullanıcı
  • Üyelik 26.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 611
  • Beğeniler 116 / 154
  • Ticaret 21, (%100)
Özet sıkıntı olmaz. Haddime değil ama kitaplar hakkında video hazırlayıp youtube'a koyabilirsin. Kitabı kendi sesinle oku veya arkaya ufak bir fon müziği, öne kitap özeti yazılarını koy. Sonuna ve videonun altına site adresini gir. Youtube'da daha iyi kazanırsın. Hem daha çok eğlenirsin hem (belki) para kazanırsın, hemde sitene ziyaretçi çekmiş olursun. Vaktin varsa yap derim yararını göreceksindir. İyi forumlar dilerim

denizbabasi denizbabasi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 1598
  • Beğeniler 659 / 572
  • Ticaret 56, (%100)
Kimi sitelerde de kitabın bir kısmını veriyorlar. Örneğin http://beta.kitapyurdu.com/kitap/kurk-mantolu-madonna/12064.html

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al