wmaraci reklam

jQuery.noConflict Kullanımı

3 Mesajlar 787 Okunma
wmaraci reklam

Adalente Adalente IT MANAGER Kullanıcı
  • Üyelik 27.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek IT Maneger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** H**
  • Mesajlar 388
  • Beğeniler 59 / 26
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba,

bir sistem içerisinde ikinci kütüphaneden bir bölüm ekledim ama sitenin kendi kütüphanesi ile çakışıyor bunun için jQuery.noConflict kullanmam gerekli araştırdım ama bir türlü yapamadım.

Siteye Eklediğim iki adet js var bunlar all.js ve app.js bunların çakışmaması için ne yapmam gerekli nasıl kullanmalıyım yardımcı olacak var mı acaba ?

E-evcil.com
wmaraci
reklam

KadirCeyhan KadirCeyhan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad K** C**
  • Mesajlar 691
  • Beğeniler 0 / 203
  • Ticaret 6, (%100)
jquery.min.js ile app.js çakışıyor olsaydı önce app.js tanımlanıp sonra jquery.noconflict kullanarak kendi js dosyanızı yazabilirdiniz fakat

app.js de kullanılan bir fonksiyon ile all.js de kullanılan fonksiyonların isimleri aynı ama işlevleri farklı ise en son tanımlanan geçerli kılınır.

eğer ikisininde farklı işlev görmesini istiyorsanız ikisinden birinin içine girerek

$ işaretini var $j = jQuery.noConflict(); şeklinde değiştirerek tüm $ işareti gördüğünüz yere $j yazmalısınız.

Fonksiyonlar sayfada ekstradan script taglarının içinde çağrılıyorsa onlarıda $j olarak düzeltmeniz gerekir.

$j düzeltmesini app.js için yaptığımızı varsayarsak $j app.js deki fonksiyonları çağırır.
$ işareti ise all.js dekileri çağırır.

Ekstradan sizde kendi jslerini yazacaksınız ve fonksiyon isimlri aynı olacaksa sayfanın en altında yani en son sizin scriptiniz src ile çağrılmış olmalı ve scriptinizin en tepesine;

var $q = jQuery.noConflict(); diyerek $q ile kendi fonksiyonlarınızı çağırabilirsiniz.
Adalente

kişi bu mesajı beğendi.

Sinan Sinan Grana Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3509
  • Beğeniler 1321 / 1320
  • Ticaret 97, (%100)
Şöyle bir yazı hazırlamıştım bir süre önce, inceleyebilirsiniz: https://sinanyorulmaz.com/cakisan-2-jquery-dosyasina-cozum-jquery-noconflict/
Adalente

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al