freelance iş ilanları

10. Sınıfta Hangi Bölümü Seçmeliyim?

40 Mesajlar 63.961 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

AhmetK AhmetK WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 2503
  • Beğeniler 64 / 327
  • Ticaret 23, (%100)
Merhaba arkadaşlar.

Bu konuyu açmayı uzun zamandır düşünyordum. Ve okul kapanadı kapanacak artık az kaldı ve bu konuyu açmanın vakti geldi :)

Şimdi ben bir imamhatip lisesinde okuyorum ve 9. sınıfım. Ve 1-2 hafta sonra bölüm seçeceğiz. Ama ben hala kararımı veremedim. Yardımlarına ihtiyacım var.

Şimdi ben sayısala gidebilirim, sayısal dersleri yapabiliyorum fakat çok çalıştıktan sonra. Mesela normal biri matematikte bir konuya 1 saat çalışıyorsa ben ynı konuyu 2-3 saat çalışınca tam olarak kavrayabiliyorum.

Eşit ağırlıkta uyar bana aslında. Çünkü eğiş ağırlıkta sadece sayısal olarak matematik ve geometri var.

Sözeli fazla düşünmüyorum aslında. Sözelde psikoloji ve bilgisayar varmış ek olarak.

Birde bana diyorlarki eşite ve sözele gidersen hiçbirşey olamazsın diyorlar. Sayısala git rahat edersin diyorlar. Bende sayısal çok zor olduğu için sayısaldın gözüm korkuyor biraz. Gözümü korkuttular iyice sayısal çok zor vs. diye diye. Gerçekten çok mu zor sayısal? Sadece inek arkadaşlar mı başarılı olabiliyor sayısalda???
Birde ben öyle çok çalışmayı sevmem. Ee tabi sayısalda da çok çalışmak lazım.

Kararsızım yani sizin anlayacağınız. Lütfen bana görüş ve önerilerinizi bildirin :D

Not: İmamhatipi bırak falan demeyim kalbinizi kırarım.
Asklepion

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Ogulcan Ogulcan (K)af(S)in(K)af Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2185
  • Beğeniler 165 / 388
  • Ticaret 13, (%100)
12. Sınıf sayısal öğrencisiyim.Artık mezunu da diyebilirim.

Sayısalda daha çok çalışacaksın ibaresi tamamen yanlış.Sayısala gidiyorsan biraz daha sistematik çalışmalısın, çalışacağın ders sayısı daha az.Ve eğer sayısal değil tm seçerim dersen ezber olduğu için, feni rahatlıkla yaparsın :) Çünkü Sayısalda özellikle fen tamamen ezber.(formül ve konu anlatımı).Zaten matematik ortak olan.

Tavsiyem önce ne olmak istediğine bak.Ayrıca kişisel gelişim ve ilgi alanlarını iyice incele.Meslek testlerini uygula, rehber öğretmenlerinle görüş.Fakat sakın ve sakın BÖYLE FORUMLARDA SORU SORMA! Çünkü kimse seni senden daha iyi tanıyamaz.Ben senin matematik mi yoksa edebiyatta mı daha iyi yaparsın bilemem.Bu yüzden önce kendi tercihin :)

Kolay gelsin.

supheli supheli Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Türkçe Öğretmeni
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1441
  • Beğeniler 245 / 238
  • Ticaret 40, (%100)
En önemlisi kazanmak istediğin bölümler.Din kültürü öğretmenliği çok iyi konumda.Şu an kpss den 40'la atanıyorlar.Bu bölüm için eşir ağırlık mı gerekli_?

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1151
  • Ticaret 1, (%100)
Öncelikle ne olmak istiyorsan ona göre bölüm seç.
Sayısal mezunuyum ve hiç ders çalışmıyordum. Ama sözel derslere çalışsam da yapamıyordum. Sayısallık aşırı ders çalışmayla yapılacak bir şey değil. Çünkü ezber yok. 3 saat bir kitaba çalışmak yerine 1 saat mantığını kavrayarak soru çözmek sayısal için daha faydalı.

Sayısal olursan YGS-LYS sınavı kalkmaz ise avantajlı konuma gelirsin. Sayısaldan bu sınava giren öğrenci sayısı az olduğu için boşta kalma olasılığın çok ama çok düşük.

Sayısala gidersen fazla ders çalışma. Planlı olarak nasıl yapıldığının mantığını kavrayarak ders çalış. Onun dışında emin ol eşit ağırlıklardan daha fazla boş vaktin kalacaktır. Eşit ağırlaktakiler okul çıkışı dershaneye koşardı biz sınıfça CS kapışmaya. :D

Sonuç olarak eşit ağırlıkta herhangi bir sınıfa göre çok daha fazla kazanan çıkardık. :)
Sebebi ise sayısaldan giren az olması.

wmaraci
wmaraci

Ghost Ghost WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 1683
  • Beğeniler 751 / 310
  • Ticaret 24, (%100)
Hocam bir arkadaşımın abisi anlatır.
'' Anadolu lisesiydik 9. sınıflar. Sene sonunda herkes sayısal seçti. Sanki okulun hepsi çok çalışkan gibi. 10. sınıfta birinci dönem TM sınıfı bizim sadece 10 kişiydi. 10 kişi ders işliyorduk. 15 tatil geldi, geçti okula bir geldim. Bizim sınıf hem 30 kişi olmuş, fullenmiş yani hem de ayrıyetten bir sınıf daha açmışlar. :D''
Yani ilk başlarda yaparım diye gidenler bir zaman sonra dökülüyorlar. Bende 9. sınıf Anadolu Lisesiyim. İyi bir puanla girdim. Ben hukuk, uluslar arası ilişkiler yada çeko okumak istediğimden TM seçeceğim. Çünkü ben feni sevmiyorum pek. Benim konuşma isteğim ve hitabet gücüm var. Bu yüzden de özelliklerime göre bir meslek belirledim kendime. Bu da TM öğrenciliğinden geçiyor. Yani bende TM seçeceğim. Sende ne olmak istediğini seç ona göre sayısal veya TM seç. Ama sana şunu söyliyeyim. Asla sözel seçme. Çünkü açıkta kalırsın. Artık herkes öğretmen. Anlatabilmişimdir umarım. Yaşıtımsın bu arada. Tanışmak isterim.. :)

phatgit phatgit WordPress Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek WordPress
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 1345
  • Beğeniler 294 / 385
  • Ticaret 21, (%100)
Bende 9.sınıfım, sana şunu söyliyim sınıfta kalma ihtimalim var malesef :'( Ama ben kendime güveniyorum eskiden kalıcam diye hergün ağlıyordum ama şimdi günde en az 5-6 saat der çalışıyorum şimdi diceksin lan ben sana hangi alanı seçiyim diye sordum sen ne dedin diceksin bizimde dertlerimiz var aga :D

Herneyse şunu söyliyim, sakın sözel seçme yani en başta ele bana göre.Sayısal yapabiliyorsan kesinlikle sayısal seç eğer üniversite sınavında yapamazsan zaten kat sayı kalktığı için 1 sene TM çalışır, TM bölümü olarak LYS-YGS her neyse işte o sınavcıklara öyle girebilirsin.Eğer sayısaldan çok emin değilim dersen kesinlikle TM.Sonra arkadaşın dediği gibi herkes sayısaldan TM'ye geçmek isteyecek.

Kapanış : Bende sanki mezun olmuş gibi konuştum ama yani ordan burdan dinlediklerimi ve kendi düşüncemi paylaştım :)

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Yazdıklarını okumadım. Tek söyleyeceğim; Matematik kelimesini gördüm yazdıklarında. Ne yaparsan et ama matematik ve geometriden uzak dur diyorum başka birşey demiyorum :D

Kendi kafana yatanı seç.
Bipixel

kişi bu mesajı beğendi.

Karyotip Karyotip .... Kullanıcı
  • Üyelik 03.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Sağlık Çalışanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** E**
  • Mesajlar 1479
  • Beğeniler 312 / 379
  • Ticaret 42, (%100)
Sayısal sayısal sayısal.:)

Webmaster adam sayısal okur.:D

sosyalme.com

Ghost Ghost WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 1683
  • Beğeniler 751 / 310
  • Ticaret 24, (%100)
Evet PHP falan hepsi matematikten geçer. :D Ama kimyadan geçmez. :D Biyolojiden hiç geçmez. :D Yani wm adamın matematiği iyi olmalı. Bu arada Atakan moderatörüm. :D siz ne okuyorsunuz? yaş kaç? mümkünse söyleyebilir misiniz?
Bipixel

kişi bu mesajı beğendi.

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)

Ghost adlı üyeden alıntı

Evet PHP falan hepsi matematikten geçer. :D Ama kimyadan geçmez. :D Biyolojiden hiç geçmez. :D Yani wm adamın matematiği iyi olmalı. Bu arada Atakan moderatörüm. :D siz ne okuyorsunuz? yaş kaç? mümkünse söyleyebilir misiniz?

Sorun yok, 12.sınıf bilişim teknolojileri.
Matematikten nefret ederim, fobim oldu artık :D Gerçi, matematikten kurtulmak için onu anlamaktan başka çare yok ama sınavlarda "arkadaş dayanışması" olmasa halimiz duman.
Ghost

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al