wmaraci reklam

2.El Araçta Ayıplı Mal Davası

20 Mesajlar 2.120 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

PgOFF PgOFF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.07.2019
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Hollanda
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 28
  • Beğeniler 17 / 12
  • Ticaret 5, (%100)
Merbahalar,
23.07.2020 tarihinde 2000 model aracımı internetten beğenen bir kişiye sattım. Aracı almadan önce ekspertize falan sokmadilar. Ben de ne var ne yoksa açık açık söyledim. Bendeki eksper raporlarını gösterdim.Bu şekilde kabul ettiler ve alışverişimizi yaptık.Aradan yaklaşık 1 ay kadar bir süre geçtikten sonra aracın arıza yaptığını ,4bin tl masrafıni benden karşılamamı istediler.Masrafı karşılamayacağımı belirttim ve mahkeme açtılar.

Kesinlikle **************lık durumu yoktur kendim ekspere soktuğumda araçta hiç bir sorun yoktu.

Sorum şu ki; mahkeme ne ile sonuçlanır?

Değerli yorumlarınızı bekliyorum .İyi forumlar...

wmaraci
reklam

SmmUzmani SmmUzmani WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web Yazılım
  • Konum Macaristan
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 447
  • Beğeniler 65 / 136
  • Ticaret 16, (%100)
Hiçbir şey olmaz. İçiniz rahat olsun.

yasinnalaca yasinnalaca WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad Y** A**
  • Mesajlar 27
  • Beğeniler 4 / 7
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam ekspertiz raporu almamaları önemli bir eksiklik olmakla birlikte mahkemeler için çok önem arz etmiyor. Satıcı olarak siz sattığıniz aracın açık ve gizli ayiplarindan sorumlu tutuluyorsunuz. Bunun tek istisnası alıcının bunu kabullenmiş olmasıdır. Eğer siz satış yaparken aracın motor arızası ile ilgili bir konuda bilgilendirme yapmış iseniz sorumlu tutulmazsınız. Sonuç olarak ikinci el araç, sizden sonra da arıza yapmış olabilir ama genelde alıcı haklı görülüyor. Yani aranızdaki sözleşme şartları ve sizin bilgilendirmeniz önemli.
AzveNet

kişi bu mesajı beğendi.

PgOFF PgOFF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.07.2019
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Hollanda
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 28
  • Beğeniler 17 / 12
  • Ticaret 5, (%100)
yasinnalacaa hocam birçok kişiye sordum %100'ünden bir şey çıkmaz cevabını aldım ama araştırıp baktığımda dediğin gibi mahkeme alıcıyi haklı görüyor.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

waliente22 waliente22 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.12.2019
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Zabıt katibi
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 27
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 1, (%100)
Mahkemenin vereceği en aleyhte karar noter satış bedeli neyse o para üzerinden aracı tekrar geri iade almanı ister

MRCBOX MRCBOX <?echo "Hello wmaraci";?> Kullanıcı
  • Üyelik 24.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Webtasarim
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 863
  • Beğeniler 365 / 296
  • Ticaret 18, (%100)
Hocam bir taktik olarakda alicinin ariza hakkinda bilgisi oldugunu yuz yuze gorusmenizde soylediginizi kabul edip aldigini soyleyebilirsiniz tabi size kalmis

yasinnalaca yasinnalaca WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.02.2019
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad Y** A**
  • Mesajlar 27
  • Beğeniler 4 / 7
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam, bir şey olmaz diyenler genelde düz mantık olarak bakıyor. Aslında doğru da bakıyorlar. Ancak kötü niyetli galericilerin oluşturduğu intiba mahkemeleri alıcıyı korumaya itiyor. Zira adamlar tek spreyle motor çatlağını birkaç aylığına yok edebiliyor. Eğer arıza sonradan gerçekleşen birşey ise ve öncesiyle bağlantılı ile sizi haksız görebilir. Örneğin yağı koyulmadığı için motor ya da şanzıman arıza yapmıştır. Ama genel nitelikli, sonradan doğan, onlardan kaynaklı bir şey ise sizin için artıdır.

AzveNet AzveNet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 367
  • Beğeniler 69 / 147
  • Ticaret 0, (%0)

PgOFF adlı üyeden alıntı

yasinnalacaa hocam birçok kişiye sordum %100'ünden bir şey çıkmaz cevabını aldım ama araştırıp baktığımda dediğin gibi mahkeme alıcıyi haklı görüyor.

Siz o bişey olmaz diyenlere aldırmayın üstad. Bizim memlekette bilmediği konuda çok konuşup bildiği konuda susmak genetik olmuş. Sözleşmede belirtmemişseniz kusurları haksız çıkarsınız. Süreci uzatıp mahkemede bilirkişi raporu isteyin. Motor arızasının anlıkmı uzun vadede mi oluştuğu ortaya çıkar. Anlık kullanım hatasıysa bişey olmaz zaten. Ayrıca aracın yaş durumunuda özellikle belirtin. Avukat tutup paranızıda boşa harcamayın çünkü bu dediklerim dışında bişey yapmayacak. Yani sonucu değiştirmeyecek. Ama tabi şimdi sorsanız avukatların hepsi bu davayı kazanırım yeeaa çok çalışıyoruz derler ama siz avukata kıytırık dava için 100.000-200.000₺ vermemişseniz ilgileneceğini sanmayın 8-10bine.

Tabi çok uçuk bir davada değil bu ama söyliyim avukat 8000ister. Karşı taraf 1000-2000 versin anında sizin dava güm. Avukatlara güvenmemeye özen gösterin. Mahkemede bilirkişi raporu isteyin kesinlikle ve aracın yaşınıda vurgulayın. Gerçi hakimler çok nadir bilirkişi raporu aksine karar verirler.

Bu arada bizim mahkemeler abd deki gibi değil. Cem yılmaz ın dediği gibi itireeaaz ediyoruz sayın yargıç diyemezsin. Çok havadan atıp yargıtayda dayım var ordn çözeriz diyenlerede aldanma. Kendi avukatlığını kendin yap. Emin ol daha çok hayırlı olur.

İmkansız olduğunu düşünürsen hiç birşey başaramazsın.

theharunuysal theharunuysal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)

yasinnalaca adlı üyeden alıntı

Hocam ekspertiz raporu almamaları önemli bir eksiklik olmakla birlikte mahkemeler için çok önem arz etmiyor. Satıcı olarak siz sattığıniz aracın açık ve gizli ayiplarindan sorumlu tutuluyorsunuz. Bunun tek istisnası alıcının bunu kabullenmiş olmasıdır. Eğer siz satış yaparken aracın motor arızası ile ilgili bir konuda bilgilendirme yapmış iseniz sorumlu tutulmazsınız. Sonuç olarak ikinci el araç, sizden sonra da arıza yapmış olabilir ama genelde alıcı haklı görülüyor. Yani aranızdaki sözleşme şartları ve sizin bilgilendirmeniz önemli.

waliente22 adlı üyeden alıntı

Mahkemenin vereceği en aleyhte karar noter satış bedeli neyse o para üzerinden aracı tekrar geri iade almanı ister

AzveNet

PgOFF

Çok net söyleyeceğim burada yazanlar ezbere yazıyor şuanda benim davam var ve şikayetçi taraf benim ben ve benim gibi 120 kişi dolandırdılar. 2017 de açıldı dava hala da sürüyor ve hala sonuçlanmadı. Merak etmeyin en kötü olacakları söyleyim dava 2-3 yıl sürecek en az 2-3 yıl sonra o arabayı aynı fiyattan alırsan zaten kar edeceksin. 35 eden aracı bana 41 e sattılar ve ekspertiz polis ve noter birlik olup dolandırdılar davamda polis memuru olanları da gördüm. Şimdi hakim karar verse ************** bayram eder 41 e geri al aracı dese süper olur onun için araç şuanda 55 civarında ediyor. Merak etme davayı sürdürebildiğin kadar sürdür fiyatları yükselecek illaki sonrada davada ben anlaşmak istiyorum sattığım fiyata geri alıyorum dersin. Dolar üzerinden ver diyemezler, faiz koyabileceklerini sanmıyorum koysalarda %10 koyar senelik en fazla araba fiyatları özellikle geçen seneye göre en az %50 arttı.

Bunu kendim zarar ettiğim için duygusal olarak yazmıyorum olacakları yazıyorum ve davam hala açık 3 sene oldu.

theharunuysal theharunuysal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)
%100 suçlu olduğu halde çünkü haberlere bile çıktılar beni dolandıran kişiye baktım instagramda sahilden fotoğraflar atıyordu. O kadar da sıkıntı yapma yani.

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al