wmaraci reklam

30 Yaş Bilgisayar Mühendisliğinden Mezun Olmak İçin Geç Mi?

17 Mesajlar 6.393 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

emremutlu emremutlu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** M**
  • Mesajlar 28
  • Beğeniler 24 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar.

Ben iki yıllık mekatronik mezunuyum. İşin gerçeği bilinçsiz bir tercih sonucu bu bölümü yazdım. Mezun olduktan sonra iki sene sanayide işçi olarak çalıştım. İş hayatının zorluklarını gördüm, mühendislerin nasıl ayrıcalıklı olduğuna şahit oldum.

Ben mekatronik bölümünden DGS sınavı ile Elektrik-Elektronik, Mekatronik vb. bölümlere gidebiliyorum. Ama Bilgisayar Mühendisliği bölümüne gidemiyorum.

Ayrıca meslek lisesi mezunuyum. LYS temelim yok.

Ben bu senenin başında işi bıraktım ve DGS çalışmaya başladım. Kendimi oldukça geliştirdim. Allah'ın izniyle ODTÜ E-E Mühendisliğini kazanabileceğimi düşünüyorum. Ama Elektrik-Elektronik bölümü benim ilgimi çekmiyor. Yazılım işi ile uğraşmak istiyorum. Bundan dolayı Bilgisayar Mühendisliği okumak istiyorum.

Şu anda yaşım 23.

Özellikle bilgisayar mühendisi olan, piyasayı bilen büyüklerime soruyorum.

Sizce 2 yıllık uzaktan eğitim ile yazılım okuduktan sonra DGS ile ODTÜ'yü kazanıp (Allah izin verirse) 5 sene de ODTÜ'de okuyarak 30 yaşında mezun olmam doğru bir tercih olur mu?

(Bu 2 yıllık uzaktan eğitim sürecinde Ankara'da yazılımla ilgili iş yerlerinde çalışarak kendimi geliştirmeyi düşünüyorum. Aynı zamanda okuldan arta kalan zaman olursa o zamanlarda da bilgisayar başında işler yaparak tecrübemi geliştirmek istiyorum.)

(Not: Daha önce LYS'ye çalış, oradan gir çünkü LYS'yi yapamazsan üniversite derslerini geçemezsin yanıtını aldım. O yüzden şimdi belirtmek istiyorum, Mat-2 Fizik vs. dersleri okulun HAZIRLIK döneminde bitirebileceğimi düşünüyorum.)

Bir diğer sorum da şu: Bir arkadaşım 30 yaşında mezun olduğun zaman okulunun öneminin olacağını mı sanıyorsun dedi, mühendis alacak şirket seni mi alır 25 yaşındaki adamı mı alır dedi.

Teknik eleman olarak edineceğin tecrübelerle, mühendis sıfatıyla edineceğin tecrübeleri hiçbir iş yeri bir tutmaz dedi.. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Arkadaşım haklı mı, yoksa kulaktan dolma bilgileri mi benimle paylaşıyor?

wmaraci
reklam

Vedat61 Vedat61 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek .
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad V** T**
  • Mesajlar 85
  • Beğeniler 1 / 23
  • Ticaret 0, (%0)
Mühendislik diploması ve 25 30 yaş muhabbeti? bana saçma geldi sanki beden işçisi alıyor...
Siz onu boşverin yolunuz açık inşallah :)

ozgurgezen ozgurgezen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Bilgisayar Muhendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** H**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 224 / 225
  • Ticaret 16, (%100)
Merhabalar,
Babam EEM, ben BM. Evde hobi olarak cip kodluyorum, hobi olarak kaldi :)
Babam buyuk bir fabrikada uretim muduru idi, ben plazada masabasinda calisiyorum ;)
Konu uzar...

Kulaklarini ben dahil herkese tika, hangisini secersen sec, dogru yoldasin, kendinde gormussun ;)
Simdiden basarilar. Tanri zihin acikligi versin.

SafakCALiSKAN SafakCALiSKAN lafliyorum.com Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Amele V.2
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Ş** Ç**
  • Mesajlar 4640
  • Beğeniler 1124 / 1124
  • Ticaret 7, (%100)
kardeş yazılım mühendisliği bir süre sonra işine yaramıyor. e e okuduğunda en azından bir şirkete kapağı atarsın. en kötü ihtimal elektrikçi dükkanı açarsın, bu işlerin geliri çok fazla

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

sorueki sorueki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)
Evlilik elini, kolunu bağlayabilir ve bu süre içerisinde çerkez değilsen ;) muhakak evlenirsin. Bunları hesap ettin mi?
Ahmet

kişi bu mesajı beğendi.

Durgun sular derin akar.

mts mts WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Uykucu
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 476
  • Beğeniler 54 / 125
  • Ticaret 22, (%100)
Merhabalar, Elektronik ve Haberleşme Mühendisiyim yaşım henüz 30 değil fakat özel sektörde şöyle bir durum var 30 yaşını aştığınızda eğer o yaşa kadar tecrübeniz yoksa sıfır denyimli insan almak istemiyorlar, zira yetiştirip kaç yaşında verim lamaya başlıyacaklar fln filan hesabına giriyorlar. Ama sizin zaten bir iş geçmişiniz var, eğer mühendislik ünvanını da tekniker olarak çalıştığınız alanda alırsanız şansınız çok yüksek olur. Öte yandan yazılım işi için diploma şart değil, benim bir çok arkadaşım internet şirketlerinde yazılım birimlerinde çalışıyorlar ve kimisi iktisat kimisi matematik öblümü mezunu. Sizden 4 yıllık üniversite bitirmiş olma ve kullandıkları altyapılarda iyi kodlama bilgi ve deneyimi arıyorlar. Mühendislik eğitimi aldığınızda emin olun pişman olmazsınız, zira tek şansınız özel sektör değil, devlette de mühendisler iyi şartlarda olabiliyor.

erdemm98 erdemm98 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad E** M**
  • Mesajlar 230
  • Beğeniler 104 / 66
  • Ticaret 1, (%100)
okuldan mezun olduğunda boş değilsen hiçbir sorun olmaz. 24 yaşında mezun olup daha format atmayı bilmeyen bilgisayar mühendisleri var. Kimse senin yaşına bakmaş işlerine yarayıp yaramadığına bakar.
NETEOR

kişi bu mesajı beğendi.

voltnar voltnar Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 178
  • Beğeniler 53 / 25
  • Ticaret 1, (%100)
türkiyede yaş ve tecrübe önemlidir mesela 5 yıllık şöför arıyorlar ne alaka belki ben 1 yıllık şöförüm ama çok iyiyim yazılımda iyi şeyler yapacağını düşünüyorsan oku frelander ama işe gireceksen 30 yaş fazla

emremutlu emremutlu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** M**
  • Mesajlar 28
  • Beğeniler 24 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Yorum yapan herkese teşekkür ederim.

EmirTAS EmirTAS Yazarım! Kullanıcı
  • Üyelik 25.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazar, çizer, biçer!
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 661
  • Beğeniler 24 / 189
  • Ticaret 8, (%100)

sorueki adlı üyeden alıntı

Evlilik elini, kolunu bağlayabilir ve bu süre içerisinde çerkez değilsen ;) muhakak evlenirsin. Bunları hesap ettin mi?

Hocam çerkezlikle ne alakası var bende çerkezimde ondan merak ettim :D

Gökten deniz yağsa, aramızdan su sızmamalı.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al