wmaraci reklam
lidertakipci

Apple Mı? FBI Mı?

8 Mesajlar 791 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

SertacYANIK SertacYANIK Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Nothing
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 714
  • Beğeniler 21 / 157
  • Ticaret 2, (%100)
Son zamanlarda basına damgasını vuran olay Apple ile FBI arasında.

Bilmeyenler varsa biraz açıklayalım. San Bernardino olayında bulunan bir iPhone'nun kilit şifresini FBI kıramayınca mahkeme durumu Apple'a sevk etti.

Apple'ın CEO'su Tİm Cook: "Kullanıcı gizliliği ihlal edilemez, bu duruma karşı direneceğiz."

Mahkeme ve FBI'ın isteği sadece o iPhone için özel bir müdahele edilmesi. Fakat Tim Cook'a göre eğer bu istenilen yapılırsa yıllardır üzerlerinde çalıştığı güvenlik sistemi devletin eline geçiyor ve devlet kullanıcıların bilgilerine erişebiliyor.

Apple'a destek olanlar da var, Apple'ın durumu abarttığını söyleyerek köstek olanlar da.

Tarafınızı ve görüşlerinizi belirtin: FBI - Apple
SerkanERGUN

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

NK1864 NK1864 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Medya
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 1309
  • Beğeniler 101 / 597
  • Ticaret 18, (%100)
FBI Apple'ın şifresini kırsaydı; Amerikan halkı başta olmak üzere, şifreleme sistemlerinin bu şekilde kırılabildiğini ve her kullanıcının istendiğinde verilerine erişilebildiğini kabul etmiş olurdu. Küresel ölçekte bu algı bile, şirketin hisselerinin dip yapmasına neden olurdu ki zaten Mayıs 2015'ten beri şirketin hisseleri ciddi manada eridi.

FBI sahip olduğu teknolojiyle Apple şifresini zaten kırabiliyordur ki, Apple bile bu şifreyi kendisi olay ortaya çıktığında çoktan kırıp vermiştir. Böylece hem kamuoyu gözünde kişisel verilerin gizliliği konusunda hassasiyetini göstermiş olacak hem de bu algıyla güven tazeleyip satışlarını arttıracaktır. Amerika iş oraya gelirse, ulusal güvenlik konusunda Apple falan dinlemez.

Yani ben Apple ve FBI'ın danışıklı dövüştüğünü düşünüyorum.
melankolia

kişi bu mesajı beğendi.

SertacYANIK SertacYANIK Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Nothing
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 714
  • Beğeniler 21 / 157
  • Ticaret 2, (%100)
NK1864 İşte siz burada sadece kendi yorumunuzu yapıyorsunuz. :) Görüşünüze saygım var ama bilemeyiz. Bildiğimiz tek şey bu dava var ve Facebook, Google, Twitter destek çıkıyor.

Dediğiniz gibi kırılabilir fakat kırılma işlemi yapılırken Apple'ın koyduğu güvenlik duvarı telefonu çöpe çeviriyor yani her şey siliniyor. Riskli olduğundan Apple'dan yardım istiyorlar. :)

Düşüncelerinizi belirttiğiniz için teşekkür ederim.

NK1864 NK1864 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Medya
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 1309
  • Beğeniler 101 / 597
  • Ticaret 18, (%100)
Tarafınızı ve görüşlerinizi belirtin
İşte siz burada sadece kendi yorumunuzu yapıyorsunuz. Görüşünüze saygım var ama bilemeyiz

Başka neyi belirtecektim anlamadım? İnsanlar görüşlerini belirtsin diye yazmadınız mı yazınızı? Ben de oturup yanlarında değildim. Elbette aklımdan geçeni söyleyeceğim.
Soruyla verilen cevap biraz alakasız olmuş.
Neyse bana rahat battı oturdum yazdım kusura bakma.
portal

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Archer Archer WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Dijital Pazarlama
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** T**
  • Mesajlar 196
  • Beğeniler 43 / 53
  • Ticaret 1, (%100)
Bu olayın tamamen reklam amaçlı yapıldığını ve üzerine gidildikçe amaçlarına ulaşmalarını sağlamaktan başka birşey değil. Sizce FBI isteyecekte Apple vermeyecek mi? Apple sütten çıkmış ak kaşık mı? Ortada bir suç varsa zaten kanunen vermek zorunda!

digibakers.com - the power of thinking small...

Roycolt Roycolt Let's begin! Kullanıcı
  • Üyelik 27.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Freelance
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1304
  • Beğeniler 252 / 380
  • Ticaret 28, (%100)
FBI şifreyi kır diyecek, Apple "kıramam müşteri gizliliği" diye cevap verecek?

"Gemide" filminin o meşhur repliğini hatırlayın "severler kamil, hepimizi severler".

Samurai Samurai Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Php Yazılımcısı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 354
  • Beğeniler 84 / 86
  • Ticaret 13, (%92)
Apple Devlete karşı gelmeye devam ederse Apple sonu olur. Bak görürsünüz bir kaç gün sonra Apple FBI ile anlaştı diye haber çıkacak.

cthax cthax @emileyt.vanlife Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Çağrı merkezi görevlisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 3488
  • Beğeniler 1222 / 1221
  • Ticaret 130, (%100)
Apple'ın ve benzeri tüm büyük şirketler Amerika hükümeti ile senkronize çalılıyor zaten,bu olay daha öncede dediğiniz gibi sadece algı ve markanın imajını daha da iyileştirme oyunundan başka birşey değil. Sizce Amerikanın en önde firmalarından birisi olup hükümet ile iş birliği yapmamanız aklınıza yatıyor mu? Olay sadece iyi polis kötü polis olmaktan ibaret.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al