Merhaba sayın okuyucum, daha bana göre birkaç dakika önce bir yazı eklemiştim hani “5 Maddede Korunma” diye.Hatta sana bunları eskiden girdiğim bir forumdan buldum demiştim.Hıh işte o makalenin ikinci kısmı.2010′da yazdığım bu makalede “5 Maddede Dönüş” başlığı altında 5 madde ile güvenli dönüş nasıl olur onu inceleyeceğiz.

Bisiklette yüksek sayılabilecek bir hızla giderken nasıl dönülmelidir?
Bu gerçekten mühim bir konu,zira;dar açılı bir kavşak v.s yerlerden dönerken çok dikkatli olunmalıdır.Pedalı,gidonu v.s şeyleri iyi ayarlayamazsanız arzu edilmeyen olaylarla karşı karşıya kalabilirsiniz, ve biz bunları tabii ki istemeyiz.Bende bunun için genelde bisiklete binmeye yeni başlamış ve biraz daha orta seviyede olan arkadaşlarımız için bir konu açayım dedim umarım beğenir ve günlük yaşantınızda uygularsınız.

1) Pedallar:Dönüş yönünüzdeki pedal daima yüksekte olmalıdır.Aksi taktirde yüksek hızla giderken bisikleti yatırmak zorunda olduğumuzdan pedal yer ile temas edebilir ve kırılabilir,bundan daha önemlisi dengenizi kaybedip ciddi yaralar alabilirsiniz.

2)Gidon:Gidon’u dönerken fazla çevirirseniz lastik yolu kavrayamaz ve dengeniz kaybolup düşebilirsiniz.Bu tür düşüşlerde özellikle dirsek ve dirseğin alt kısımları ciddi yaralanmalara maruz kalabilir ve acil müdahale yapılmazsa mikrop kapıp iltihaplana bilir…

3)Ayak:Dönüş tarafındaki ayak bisikletten ayrılmazsa daha iyi olur zira; bacağımızı bisikletin gövdesinden uzaklaştırdığımız zaman ağırlık merkezimiz değişiyor ve kendimizi dengelemek daha zor bir hal alıyor.Yani bacağınızı bisiklete sabit tutmanın daha sağlıklı olabileceğini söyleyebilirim.

4)Parmaklar:Parmaklar dönüş esnasında her ihtimale karşın frenlerin üstünde olmalıdır ki ani tepki göstermeniz gereken durumlarda bisikleti kontrol edebilesiniz.Bu parmaklar özellikle işaret ve ortaparmak olursa daha iyi olur…

5)Frenleme:Dönüş esnasında frenlemeyi bilmek olmazsa olmazlardandır, zira;ani
fren yapmanız gereken durumlarda frenlemeyi bilmiyorsanız ciddi yaralanmalara maruz kalabilirsiniz.Dönerken freni sonuna kadar sıkarsanız teker durur ve bu sizin dönerek düşmenizi sağlar.Bunun için sadece bisikleti yavaşlatacak kadar sıkılması gerekir, bu şekilde daha dengeli bir şekilde durulabilir.

Tabi ki bunları bilmek yaralanmaları en aza indirmek için kesinlikle gerekir ama bunun yanında her zaman kask,eldiven,gözlük v.s eşyaları giymemiz hepimiz için daha sağlıklı olacaktır.

Kaynak