wmaraci reklam

Elektrik Kontağından Yangın Tehlikesi - BiELOF.com

13 Mesajlar 2.823 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

BiELOF BiELOF Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Makine Modelcisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 85 / 359
  • Ticaret 2, (%50)
Not: Resimler tarafımca çekilmiştir.

Elektrik Kontağından Yangın Tehlikesi; İkitelli Aymakoop Ayakkabıcılar Sitesinde bir arkadaşımın ayakkabı imalat iş yerinde kullanmış olduğu, resimde gördüğünüz C32 MERLİN GERİN marka Trifaze sigortadır.

Elektrik Kontağından Yangın Tehlikesi

Akşamları iş yerini kapatırken sigortayı indirmeyi adet haline getirmesi başına bela almasını engellemiş. Aslında sigortanın bu hale geldiğinden habersizlerdi. Devamlı sigorta attığını belirterek beni çağırmıştı.

Aymakoop Elektrik Tesisatı

Aymakoop Ayakkabıcılar Sitesinin elektrik tesisatını ilk döşeyen ustaların, ustalığından şüpheliyim.

Bu kadar yükseğe sigorta kutusu konulmamalı. Bir müdahalede bulunmak isteseniz bile müdahale edemezsiniz. Normal bir merdiven ile sigorta kutusuna ulaşmak zor.

Faz, Nötr ve Topraklama kablo renkleri standart renklerde kullanılmamış. Faz rengini “Mavi” Nötr rengini “Siyah” olarak yanlış bağlanılmış. Maddi açıdan NYAF kablo yerine NYA kablosu tercih edilmiş.

Topraklama tesisatı

Sigorta kutusuna kadar Topraklama tesisatı çekilmemiş, Topraklama hattı çekmek isteyenler dükkan içerisinde bulunan sigorta kutusundan aradaki tavaya kadar kendilerinin çekmesi gerekmekte. 3 metre kablonun hesabını yapmışlar.

Trifaze Sigorta Atması

Kendisine daha önceden de iş yerinde kullanmış olduğu pres, fırın, kompresör, çay demleme makinesi, şok makinesi, sıva altı priz, aydınlatma v.b. gibi hatların ayrılması gerektiğini belirtmeme rağmen birçok kişinin yaptığı gibi önemsememişlerdi.

Aradan fazla zaman geçmedi. Sabahın köründe trifaze sigorta atması nedeniyle beni de alıp iş yerine gittik. 7’de kalktığımı kim görmüş : )

Elektrik sayaç panosu

Elektrik sayaç panosunda; Trifaze elektrik saati sigortalarını indirdikten sonra dükkan içerisinde bulunan sigorta kutusu yukarıda olduğundan dolayı ilk başta bende tam olarak göremedim. Merdivenin en ucuna basarak ulaştığım sigortayı söküp yenisini taktıktan sonra eski sigortayı kendisine uzatınca gözleri açık kaldı.

Kaynak: http://bielof.com/elektrik-kontagindan-yangin-tehlikesi/
Rekomedya ozguroyun

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

contentwriter contentwriter Kendi halimdeyim Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kendi halimdeyim
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
Hocam konuyla alakasız olacak ama bir şey sormak istiyorum. Ben evdeki prizlere fişi takınca pat diye bir ses çıkıyor ve ışık saçıyor. Belli ki bir elektrik kaçağı var... Bunun için ne yapılabilir?

• Üyelik 03.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 85 / 359
  • Ticaret 2, (%50)
İsa
Öncelikle duvarda bulunan prizi değiştirin, taktığınız fişte de sorun olabilir.

Fişi takınca sigorta atmıyor ise yukarıda yazdığım şekildedir.

Priz ve fiş üzerinde bir kararma, deforme durumu var ise kesinlikle değiştirin. Büyük ihtimal ile priz yuvaları nedeniyle dir. Ark yapmıyordur.

Bahsettiğiniz 1 priz mi? Tüm prizler mi?

• Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
BiELOF Sigorta atmıyor. Yalnızca mutfak ve oturma odasındaki prizlerde bu oluyor. Değiştirelim :) Priz öneriniz var mı?

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

ogzhntr ogzhntr WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik - Elektronik Tekniker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** E**
  • Mesajlar 1858
  • Beğeniler 89 / 532
  • Ticaret 2, (%100)
İsa Hocam o prizlerde topraklama mevcut ?

• Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
ogzhntr emin değilim hocam ama yaptırmıştık diye hatırlıyorum taşındığımızda.

arslanturk0687 arslanturk0687 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Var.
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** Ç**
  • Mesajlar 691
  • Beğeniler 1 / 198
  • Ticaret 2, (%100)
Kardeş reklam yapar gibi konu açıyorsunuz. Tek sen değil çoğu kişi. Yönetim izin veriyor demek ki.

ozguroyun ozguroyun Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 15.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Bilgisayar Muhendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** B**
  • Mesajlar 153
  • Beğeniler 74 / 35
  • Ticaret 10, (%100)
Guzel ulkemizde maalesef 3 metre kablonun parasini vermemek icin bu tur olaylar yasaniyor.

Sitenizi de gorsel olarak guncellerseniz, guzel bir konuya parmak basmissiniz, isini durust yapan ustalara herkesin ihtiyaci var, simdiden sizi tebrik ederim.
BiELOF

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 85 / 359
  • Ticaret 2, (%50)

ogzhntr adlı üyeden alıntı

İsa Hocam o prizlerde topraklama mevcut ?

İsa adlı üyeden alıntı

ogzhntr emin değilim hocam ama yaptırmıştık diye hatırlıyorum taşındığımızda.

Topraklama olmazsa olmazlardan olmalı, Yalnız birçok önemli etkenler vardır.
Topraklama tesisatı yapan elektrikçi gerçekten topraklama tesisatı yaptı mı?

Prizler de; faz ve nötr 2.5 mm çekerken Topraklama kablosu 2,5 mm çekmesi gerekir iken 1,5 mm çeken şerefsizler var.

Topraklama tesisatına çakmış olduğu topraklama çubuğu gerçek mi?
50 cm'lik çubuk bir işe yaramazdır. Parayı çöpe atmaktır. 1 daire için en az 1 m ve 20 mm olmalıdır. Orijinal çubuk mu? Demir üzerine bakır kaplamaları topraklama çubuğu diye yutturuluyor. Arada 3-4 misli fiyat var.

Siz evinize topraklama tesisatını en iyi şekilde yaptınız, alt komşunuzun evine şerefsiz elektrikçi tıopraklama diye "sahte topraklama" yani bilineni ile "sıfırlama" yaptı. Elektrik panonuz ortak, nötr ortak. Sizin topraklama ne işe yaradı? Ne kadar görevinizi yapar? Elektrik idaresinde bir hata veya elektrik direğinde bir ters bağlama yapıldı. Sonuçları ne olur?

Topraklama tesisatı işin hakkını verilerek yapılmış ise, kesinlikle Kaçak Akım Rölesi (Hayat Koruma) takılmasını tavsiye ederim.

İsa adlı üyeden alıntı

BiELOF Sigorta atmıyor. Yalnızca mutfak ve oturma odasındaki prizlerde bu oluyor. Değiştirelim :) Priz öneriniz var mı?

Priz önerilerim;

[*]Legrand en son çıkan priz ürünleri gerçekten güzel, montajı kolay.
    [*]Uygun fiyatı ve kaliteli ürün olması nedeniyle Schneider Sedna http://www.schneider-electric.com.tr/tr/
    [*]Gewiss priz (gerçekten değecek fiyatlar. Aklınızda olsun ucuz değil)
    [*]VİKO yeni Japonlara satılan Türk malı (İçim hiç ısınmadı-Piyasa malı-Elektrikçilerin tercih nedeni iskontoları. Yinede uygun fiyatları ile güzel ürünleri var.)
    [*]Günsan-Makel,El-Bİ, Nilson v.b. gibi ürünlere el bile sürmem.

Türk marka ürünlere karşıtıyım? Elbette ki hayır.

Fakat arada biraz fark olsa tamam derim. Dünya fark var. Schneider yurt dışı patentli olmasına rağmen Türkiye'de üretilmiyor mu? Evet üretiliyor, fark var mı? Diğer ürünler ile arasında Hemde çok fark var.

VİKO dokunma tik anahtarlar gerçekten güzel. Garanti sürelerinden de bunu anlarsınız. Fiyat bakımından hangi elektrikçi bu ürünü tercih eder? İşte orada iş kullanıcıya yani müşteriye kalmıştır.

Yukarıda ki konuları ile ilgili kendi sitemde zaten bu konulara değineceğim, Resimli ve videolu anlatımlar olacak.

Çok şükür, Reklama ihtiyacım yok :)

Ek Olarak:

ozguroyun adlı üyeden alıntı

Guzel ulkemizde maalesef 3 metre kablonun parasini vermemek icin bu tur olaylar yasaniyor.

Sitenizi de gorsel olarak guncellerseniz, guzel bir konuya parmak basmissiniz, isini durust yapan ustalara herkesin ihtiyaci var, simdiden sizi tebrik ederim.

3 metre kablo 1000 tane yerde ne kadar yapıyor :) Gerçi şerefsiz olan için 3 m aynı 3.000 m de aynı.

Sitemde tamamen kendime ait paylaşımlarda bulunacağım. Değerli yorumunuz için teşekkürler.

arslanturk0687 adlı üyeden alıntı

Kardeş reklam yapar gibi konu açıyorsunuz. Tek sen değil çoğu kişi. Yönetim izin veriyor demek ki.

Öncelikle 1974 doğumluyum birader. Hani bir mesaj yazar iken sağınıza solunuza biraz bakınız.

Reklama ihtiyacım yok çok şükür.

Bunun nedenide beni şahsen tanıyanlar bilir. Bana bir iş yaptırmak isteyenler öncelikle benim şartlarımı kabul etmeliler. Piyasada bulunanlar gibi her malzemeyi kullanmam,
Elektrik borularını marka seçerim, kanalları marka seçerim, Elektrik kablolarını sadece kullandığım markaları kullandığım gibi, NYA kabloya elimi sürmem.

NYAF kablo ile bir çok elektrikçi uğraşmaz. Bırak uğraşmayı YAC-5 Yüksük Sıkma Pensesi ne olduğunu bilmeyenler var.

Eriyen bant dediğin zaman afallayan elektrikçiler var. "Çamur bant" ile karıştıranlar da çok.

Örnek bir pano çalışmamı göstereyim.

Sarıyer'de isim veremeyeceğim birisinin villasında bahçenin sigorta attırması için mimar tarafından sadece bir göz atmak için gittiğimizde, tüm bahçe aydınlatma, havuz etrafı ışıklandırması, villa içi tüm aydınlatma spotların değişimine kadar uzun süren bir çalışmaya yapmıştık.

Resimde görüleceği üzere; elektrik işini yapan kişi işine saygı duymayan amacı sadece para kazanmak olan kişi panoya kaçak akım koymadığından dolayı en ufak bir sorunda evin tüm elektriği kesiliyordu. Bir "KAR" kaç para ki?

Standart renklere uymamış, Faz, Nötr renkleri karman çorman, Topraklama tesisatını bağlamamış. Kimi kabloları 0,75 kullanmış. Bu kadar adiliğe bile pes yani.

Besleme için 4x10 kablo çekildi (Buradan atlama ile sauna için besleme yapılacaktı)
Panoda çevre aydınlatma ve bahçe aydınlatma tüm linyeler ayrıldı ve kablolar yeni çekildi.
Peyzaj çalışmasında bahçe ile uğraşan elemanların 2-3 boruya hasar vermesi nedeniyle tekrar çekildi.
Akşam karardığında ve sabah aydınlandığında otomatik aç/kapa için fotosel ve aydınlatmaları uzaktan kumanda ile kullanabilmesi için düzenlendi.

Ayrıca 1 linyede sıkıntı olursa diğerleri etkilenmesin diye her çıkış kaçak akım rölesi ile korundu.

Bu şekilde yapılmış resimler mevcuttur. Kendi sitemde yayınlayacağım birçok resim ve video zamanla yayınlanacaktır. arslanturk0687 ister reklam say ister sayma çokta umurumdaydı.

2. resim başlı başına bir felaket; Yine standart renklere uyulmamış, açıkta kabloları bantla izole etmemiş, sigorta atlamaları korumasız, dandik sigortalar kullanılmış, işine özen göstermemiş, Topraklama tesisatı yerine "sahte topraklama" yani "sıfırlama" yapmış.

Bir mimarın ofisi için; mevcut kablolar iptal edildi, kolon hattı kuvvetlendirildi, tv, klima ve benzeri hatlar için 9 adet linye çekildi, sadece tavan spot aydınlatmalar için 9 linye atıldı. Topraklama için 10 mm kablo kullanıldı (2,5 değil, 4 değil, 6 mm değil)

Priz ve Aydınlatma sigortaları ayrı ayrı monte edildi. Her iki sigorta kutusu içinde Kaçak akım rölesi kullanıldı.

Alt katı içinde ayrı bir besleme ve sigorta kutusu aynı şekilde düzenlendi.

Bu şekilde işine saygı duyacak birisini bana gösterebilir misin? Zannetmiyorum. Her ne kadar müşteri maddi açıdan bunları karşılaması gerektiği gibi bir yere baktıktan sonra bunlar bunlar olmalı, benim istediğim malzemeleri almalısın, Ben almam üzeride kâr koymam fakat işçiliğim bu kadar diyen birisini gördün mü?

Ben böyleyim. Biraz cinsim. İşime saygı duyarım. Senin bana saygı duyman yada duymamanızı da önemsemem.

Başkaları ne der ne düşünür diye yaşayacaksam yaşamam daha iyi.
contentwriter

kişi bu mesajı beğendi.

ogzhntr ogzhntr WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik - Elektronik Tekniker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** E**
  • Mesajlar 1858
  • Beğeniler 89 / 532
  • Ticaret 2, (%100)

arslanturk0687 adlı üyeden alıntı

Bu kadar bilgiyi ücretsiz veriyor bırakta reklamda olsun...

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al