wmaraci reklam

Evrimsiz eğitim olur mu?

15 Mesajlar 2.302 Okunma
smmexpress

contentwriter contentwriter Kendi halimdeyim Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kendi halimdeyim
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
Videoları beğenmediğiniz için Türk-Müslüman bir bilim adamının bir yazısını yayınlamak istedim.

Milli eğitim bakanlığının ortaöğretim için internet sitesinde görüşe sunduğu müfredat taslağını sosyal medyadaki “evrimsiz müfredat” etiketleriyle duydum. Konu alanımla ilgili olduğu için bir çok kişi görüş istiyordu ve evrim kuramına dair konuların müfredattan çıkartıldığından bahsediyordu. Öyle bir şey olamayacağına emin olarak sunulan dosyaları inceledim ve çok ilginç bir şekilde iddianın doğru olduğunu gördüm.

Elbette bu dosyalar henüz bir taslak halinde. Fakat taslak hazırlanırken dahi günümüz biyolojisinin, hatta biliminin temelini oluşturan evrim hakkında hiç bir ibarenin yer almıyor olması, burada bilimden başka etkenlerin rol aldığını gösteriyor.

Evrim ve Evrim Teorileri farklı şeylerdir

Evrim, tabiatta açıkça gördüğümüz bir gerçektir; aynen yerçekimi, yahut elektromanyetik kuvvet gibi. Ve yine aynen bu etkiler gibi, mekanizması tam bilinmemektedir. Bu nedenle bu tip “olguları” yani etkilerini her yerde gördüğümüz oluşları “açıklamak” için çeşitli “kuramlara” yahut “teorilere” ihtiyaç duyarız. Einstein yahut Newton’un kütle-çekim kuramı, Maxwell’in elektromanyetik alan kuramı, Lorenz’in kaos kuramı, yahut kuantum kuramı gibi kuramlar, aynen Darwin’in evrim kuramı gibi, olguları açıklamak için başvurulan kavramsal açıklamalardır. Bilimsel teorilerin hiç birisi tam anlamıyla ispat edilmiş değildir; atomun yapısı bile aslında teoriler aracılığıyla bildiğimiz bir şeydir. O nedenle bilimde artık eskiden olduğu gibi “kanun” kelimesini çok fazla kullanmıyoruz.

Darwin’in evrim kuramını beğenmiyor olabilirsiniz; ama bu evrim gerçeğini reddedebileceğiniz anlamına gelmez. Evrim olmadan günümüzde ne biyolojiyi anlatabilir, ne canlıların sınıflandırılmasını açıklayabilir ne de aşı ve ilaç geliştirme dahil tıbbın temelini oluşturan bir çok uygulamayı izah edebilirsiniz. Bunlar ancak canlıların akrabalığı ve evrimsel ilişkileri bağlamında anlam kazanabilecek konulardır. Mesela söz konusu müfredat taslağında “canlıların sınıflandırması” diye bir konu var; ve mesela kuşlar bir kaç yıldır “sürüngenler” sınıfında; insanlar da ta baştan beri “primatlar” grubunda sınıflandırılır. Evrim anlayışı olmadan bunların açıklanabilmesi, anlatılabilmesi dahi mümkün değildir.

Sunulan taslak dosyalarda Darwin ve evrim kelimeleri bir kez bile geçmezken, hemen hepsi evrim görüşünün üzerinde katkısı olan Linneaus ve Crick gibi bir çok araştırıcının ismini görmek de ayrıca ilginçtir. Bu taslağın aceleyle hazırlandığını ve bu isimlerin yanında hemen hepsinin ilham aldığı Darwin’in “unutulmuş” olabileceğine inanmak için kendimi zorluyorum. Eğer unutulmamış ve kastılı olarak dışarıda bırakılmışsa, burada çok ciddi bir “cürüm” var demektir.

Darwin’in evrim kuramı tek değildir. Stephen J. Gould’dan Rupert Sheldrake’e kadar bir çok biyolog kendi açılarından evrim olgusuna farklı açıklamalar getirmeye çalışıyorlar. Benim bile konuyla ilgili henüz tam olgunlaştıramadığım fikirlerim var ve bu fikirler Darwin’in ve diğerlerinin açıklama teşebbüsleri olan teorilerden bazı açılardan farklılık gösteriyor. Bunların tamamı ve daha fazlası, evrim denen “gerçeği” açıklama çabaları. Tabii eğer böyle bir gerçeği görecek kadar meraklı değilseniz, doğada gözlem ve araştırma yapmıyorsanız, böyle bir teoriye falan da ihtiyacınız yoktur.

Bu gün tüm dünyada Darwin’in ortaya attığı ve zaman içerisinde başta moleküler ve genetik bilgilerin artmasıyla defalarca yenilenen Darwin’ci evrim açıklaması, sınanabilir, gözlemlenebilir, öngörüde bulunabilir en güçlü kuram olarak ortada durmaktadır. Beğenmeyebilirsiniz, ama eğer durum buysa yerine koyacak daha iyi bir fikriniz olması gerekir.

Darwin ve evrim kuramını inanca bağlı nedenlerle beğenmeyen hemen herkes “alternatiflerin de okutulmasını” önerirler. Fakat ne kadar sorarsanız sorun, bu kurama alternatif olarak herhangi bir fikrin ortaya konulabildiğini göremezsiniz; zira yoktur. Mesela, canlıların ayır ayrı yaratıldığı veya “pat” diye dünyada arz-ı endam ettiğine dair hiç bir gözlemsel kanıtımız yoktur (o nedenle de yaratılış kuramı diye bir şey yoktur; inanıyorsanız zaten evrim dahil her şey yaratılmıştır). Fakat tam olarak her safhasını açıklayamasak da canlıların belli bir yapısal ve zamansal sırayla dünyaya geldiklerini göstermek için milyonlarca kanıtımız mevcuttur (o nedenle evrim açık bir gerçektir). Birilerinin “yok” demesiyle yok olmaz. Bilim insanlarının işi bu süreci açıklamaya çalışmak, bilim öğrencisinin işi de bu konuları detaylarıyla öğrenmektir.

Eğer bu vahim hata “inanç” adına yapılıyorsa, daha önce hem benim Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler adlı kitabımda, hem de piyasada bulabileceğiniz bir çok kitapta bu konuda detaylı değerlendirmeler okuyabilirsiniz. İslam inancı bilimin herhangi bir dalıyla, özellikle de evrimle çelişmez; tam tersine, canlılığın nasıl yaratıldığını anlama işi tüm Müslümanlara “emir” olarak verilir (Ankebut-20). Evrimle sorunu olan inanç, sırf Müslümanların yüzlerce yıllık canlılık görüşüne benziyor diye Darwin’in görüşlerine karşı çıkan Katolik ve Evangelist Hristiyanlık damarıdır. Yani mevzunun bu anlamda İslam ile bir ilgisi yoktur.

Bilim ve kültürle sırf keyif ve ideoloji için oynamak felaketlere neden olabilecek kadar tehlikelidir. Bu nedenle, nasıl ki tedavi için hekimlere danışıyoruz, evrim ve biyoloji konularını da lütfen alanda biyoloji çalışan, bu konuda mesai harcayan insanlara danışalım. Zira alanda ve laboratuvarda biyoloji ile çalışıp da “evrim yoktur” diyen kimseye ben henüz rastlamadım. Evrim karşıtlarının tamamı, olayı masa başında çözmeye çalışan ve bilimsel araştırma içinde aktif olarak bulunmayan kişilerdir.

Neticede ortada ciddi bir hata var ve bu elim hatadan bir an önce dönülmesi gerekiyor.

Sinan Canan

cgrclk
cgrclk Crewx ahmet47

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

mondschein mondschein WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek sd
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** D**
  • Mesajlar 1206
  • Beğeniler 52 / 147
  • Ticaret 5, (%100)
sınıf öğretmeniyim 10 yıldır. milli eğitim çok bozuk. geçen yıl el yazısı hakkında anket vardı. öğretmenler %80 hayır dedi. ama devam ediyor. Kitaplar basılıyor, basıldıktan hersey geçtikten sonra biz öğretmenlere soruyorlar.

olay şu yine bu müfredatla bir yere varılmayacak ve diyecekler ki öğretmenlere sormustum.
contentwriter Crewx Dorebar

kişi bu mesajı beğendi.

kafka123 kafka123 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ş** O**
  • Mesajlar 253
  • Beğeniler 57 / 41
  • Ticaret 3, (%100)
Öncelikle eğitim sistemi kesinlikle değişmeli. Evrim eğitim müfredatına kesinlikle girmeli. Dünyanın en iyi üniversitelerinde evrim konusunu ele alan bölümler açılmış durumda. Bu bölümlerin yer aldığı üniversiteleri araştırıp, resmi internet sitelerine girerek bu dediğimi görebilirsiniz. Ayrıca ülkemizde teorinin anlamının tam anlamı ile anlaşılabilmiş olduğunu da sanmıyorum. Evrim teorisi dendiği zaman insanlar kanıtlanmamış bir olgu olduğunu zannediyor. Ancak evrime teori eklenmesinin sebebi kanıtlanmamış olması değil aksine bugüne kadar yapılan incelemeler de aksi bir kanıt ortaya çıkmamıştır. Teori denmesindeki en büyük etken henüz yapılan incelemelerin bitmemiş olmasıdır. Bilim insanları bu konuda incelemelere devam ediyor ancak evrim teorisinin tam anlamı ile geçerli olması için dünyadaki tüm canlıların ve geçmişteki tüm canlıların incelenmesi gerek. Fakat bu neredeyse imkansız bir durum. Ancak buna rağmen incelemeye devam ediyorlar ve yapılan her araştırma gösteriyor ki evrim diye bir şey var. İnsanlar konuyu her zamanki gibi yaradılışa getirmeye çalışıyor bence buradaki en büyük sorun bu. İnsanların çoğu zannediyor ki dünyadaki tüm bilim insanları sırf dinleri kötülemek adına evrim teorisini savunuyor ve bu araştırmalar içinde milyonlarca dolar harcıyor. O yüzden bir şeyi savunurken ya da onu reddederken konuyu iyi araştırmanızı ve tarafsız bir şekilde yorumlamanızı öneririm. Ek olarak bu kişisel bir sitem değildi yanlış anlaşılmasın genele bir tepkiydi. Herkese iyi akşamlar.
akrepkral

kişi bu mesajı beğendi.

tamerh tamerh WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum Karaman
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 359
  • Beğeniler 198 / 178
  • Ticaret 10, (%100)
Evrim, ateizmi temellendirmeye çalışan bir teoridir. Tek bir kanıtı yoktur. Kanıt olarak öne sürülen fosillerin tamamının sahte olduğu ortaya çıkmıştır. Milyonlarca fosilin hiçbiri ara formlara ait değildir.
Ancak müfredattan çıkarılmamalıdır. Yaratılışı açıklamaya çalışan geçersiz bir teori olduğu çocuklarımıza öğretilmelidir.
dnaz

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

contentwriter contentwriter Kendi halimdeyim Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kendi halimdeyim
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
Edit.....

tamerh tamerh WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum Karaman
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 359
  • Beğeniler 198 / 178
  • Ticaret 10, (%100)
Müslüman bilim insanlarına da inanmıyorum.
Adnan Oktar, evrimle mücadelesinin bedelini evrime uğrayarak ödedi. :)
Evrime inanmıyorum.
Teori/Hipotez/Fikir -artık her neyse- bir izah çabası olarak öğretilmeli. Kitaplardan çıkarmak saçma. Neticede çocuklar gençler evrim teorisini okul dışında bi yerlerden okuyacak.
GokhanKara

kişi bu mesajı beğendi.

dnaz dnaz Back to Front End Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Software
  • Konum Adana
  • Ad Soyad K** A**
  • Mesajlar 704
  • Beğeniler 101 / 147
  • Ticaret 34, (%100)
Savundugunuz evrim ile diğer Einstein gibi adamların yaptıkları işin uzaktan yakından alakası yoktur. Evrim gerçekte yiyecekleri gıdaları kesmek için üretilmiş bir bıçak gibidir fakat şu anda dayatılan evrim ise insanları sessizce öldürecek etkili bir silahtır sizin savundugunuz müfredata girmesini istediğiniz evrim ile alakası yoktur.

İslam inancı bilimin herhangi bir dalıyla çelişmez demissiniz, zaten özellikle bu cümlemizden sizin yanlış anlamaya sahip olduğunuz anlaşılıyor. İslam nedir ? Bu soruya verecek yeterli ve gerçek bir cavabiniz yok ise zaten herşey İslam'la celisir sizin anlayışımıza göre.

Sorun evrim değil sorun evrimin yanlış anlaşılması. Bilim ve bilim dalları İslam ile kıyaslanamaz dahi. İslam ı dünya olarak düşünün ve bilimi yeryüzü ve bilim dallarini da dağlar denizler akarsular olarak düşünelim.

Şimdi peki bu durumda dünya ile icersisindekileri kıyaslamak ve çelişir yada çeliştigini düşünmek çok yanlıştır.

mustix mustix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 17 / 323
  • Ticaret 103, (%99)
Dayatılan evrim derken ? Bu insanları sessizce öldürecek evrim ve gerçek evrim nedir bizi bir andınlatsanda cehaletimizi gidersen. Elin değmişken islamın ne olduğunu da bu zavallı kütlelerimize anlatıver. Kurduğun cümleler bende beyin falan bırakmadı çünkü, bir tazele bizi be üstad. :D
dnaz

kişi bu mesajı beğendi.

editorxx editorxx WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Metin Yazarı
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** B**
  • Mesajlar 208
  • Beğeniler 74 / 53
  • Ticaret 4, (%100)
Biyolog arkadaşlar bunlar, inanmıyorlarmış:D Evrim teorisini din zannettiler galiba:)
Karikaturname

kişi bu mesajı beğendi.

Karikaturname Karikaturname WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 780
  • Beğeniler 465 / 297
  • Ticaret 1, (%100)
Sırf birileri inkar ediyor, görmek istemiyor diye gerçekler ortadan kalkmaz. Evrim doğanın gerçekliğidir. Sen istediğin kadar gözünü kapat, evrim sürer, sürüyor. Ortaçağda Avrupalı gericiler "dünya dönmüyor" dedi, ondan önce ortadoğuda gericiler "dünya öküzün boynuzunda duruyor" dedi. Onlar bunu derken de dünya dönmeye devam ediyordu.
Bilimi yasaklamak bilimsel gerçekleri ortadan kaldırmayacak, sadece insanların dünyaya yamuk bakmasını sağlamış olacak. Çünkü bilimi öğrenen kişi sorgulamayı öğrenir, düşünmeyi öğrenir, doğanın diyalektiğini öğrenir, toplumların ilerleme diyalektiğini öğrenir.... Ve sonunda varolan haksızlıklara karşı durur, hakkını arar. İktidar sahipleri bu nedenle bilimi toplum genelinin öğrenmesini istemezler. Ama aynı iktidar sahipleri daha fazla sömürü için, daha fazla kar için bilimi her alanda kullanırlar. Söz gelimi ABD'de pek çok eyalette evrim kuramı reddedilir. Ama evrimi anlayıp, GDO yetiştirerek karına kar katan binlerce şirket var. Sözün kısası, yönetici sermaye sınıfı bilimi sadece kendi karını artırmak için kullanıyor. Geniş halk kitlelerini de bilimden uzak tutuyor, cahil bırakıyor. Diğer türlü iktidarını kaybedeceğinden korkuyorlar.
cArleone editorxx akrepkral

kişi bu mesajı beğendi.

Ağacı Sev Yeşili Koru Ayıyı Öp!
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al