wmaraci reklam
lidertakipci

Giysi Bedenleri Türkçe Olsun (ironi içerir)

12 Mesajlar 1.504 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Voltaren Voltaren www.ZomPir.com Kullanıcı
  • Üyelik 12.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** U**
  • Mesajlar 2093
  • Beğeniler 527 / 643
  • Ticaret 0, (%0)
Birçoğumuz bir giysi alırken bedenini anlamakta zorluk çekmişizdir. Çünkü Türkiye’de giysi bedenleri için Uluslararası standartlara uygun olmak amacıyla İngilizce kısaltmalar kullanılmaktadır. Bu kısaltmaların anlamını bilmeyen insanlar, hangi kıyafet bedeninin daha büyük veya küçük olduğunu anlamakta zorlanmaktadır.
Çarşıda pazarda mutlaka “Kızım XS mi daha büyük oluyor, yoksa L mi?“şeklinde bir muhabbete tanık olmuşsunuzdur. Çünkü o kısaltmalardaki “X”in “extra”, “S”nin de “small” olduğunu birçoğumuz bilmiyoruz. İşin garibi, bilmek zorunda da değiliz! Çünkü biz TÜRK’üz ve Türkçe iletişim kuruyoruz. O hâlde neden bu eziyeti çekiyoruz?
İşte tam bu sorunu çözmek için harika bir önerimiz var! Giysi bedeblerindeki “XS – S – M – L – XL” gibi İngilizce kısaltmalar yerine, Türkçe karşılıkları olan “EK – K – O – B – EB” kısaltmalarını kullanmamız nasıl olur? Bu şekilde herkes hangi giysinin daha büyük, hangisinin kendi bedenine daha uygun olduğunu daha çabuk ve TÜRKÇE anlayacaktır. Ayrıca bu şekilde güzel dilimiz, yabancı dillerin etkisinden bu yönüyle kurtulacaktır.
Bunun gereksiz veya yanlış olabileceğini savunan birkaç görüşü de peşin olarak çürütelim:

Soru: Türkçedeki binlerce yabancı kelime dururken, ufacık kısaltmalara mı takıldınız?
Cevap: Onların da Türkçesini bir gün önerecek Türk evlatları çıkacaktır.
Soru: Bu Türkiye‘yi çağdaş ülkelerden soyutlamak anlamına gelmez mi?
Cevap: Çağdaş ülkeler İngilizce konuşur diye bir kural hatırlamıyoruz. Ayrıca İngiltere’de üretilen kıyafetlere Türkçe bedenler verilse, kötü mü olurdu? Onlar bize uysunlar.
Soru: Yeni nesilde “m“nin orta beden olduğunu bilmeyen kalmadı. Bunu “o” yaparsanız halk bir günde cahil kalmaz mı?
Cevap: Bir ay boyunca TDK’nin yayınlayacağı televizyon reklamları sayesinde, ikinci ayın başında herkes orta beden için “O” kısaltmasını arıyor olacak, merak etmeyin.
Kısaltmalarla ilgili açıklayıcı bilgiler:

– “Small” kelimesinden kısaltılan “S” bedeni yerine, “küçük” kelimesinden türetilen “K” kısaltması kullanılacak.
– “Medium” kelimesinden kısaltılan “M” bedeni yerine, “orta” kelimesinden türetilen “O” kısaltması kullanılacak.
– “Large” kelimesinden kısaltılan “L” bedeni yerine, “büyük” kelimesinden türetilen “B” kısaltması kullanılacak.
– “EkstraSmall” kelimesinden kısaltılan “XS” bedeni yerine, “enküçük” kelimesinden türetilen “EK” kısaltması kullanılacak.
– “EkstraLarge” kelimesinden kısaltılan “XL” bedeni yerine, “enbüyük” kelimesinden türetilen “EB” kısaltması kullanılacak.
– “EK” veya “EB” bedenlerden daha küçük veya büyük bedenler için “DEK” veya “DEB” kullanılacak.
Türkçenin tek sahibi ve koruyucusu TÜRK milletidir. Biz dilimizi korumaz ve başka dillere özenirsek, dilimiz sahipsiz kalır ve zamanla unutulur. Bunun için giysi bedenlerinin Türkçe olmasını teklif ediyoruz. İngilizce düşünmek ve kıyafet alırken zorlanmak istemiyoruz!
İmza Kampanyamıza Katılın!

Yukarıda sıralanan önerimizi gerçek hayata taşımak için Türk Dil Kurumu’nun bize ses vermesini ve konuyu gündeme getirerek gerekli mercilere taşımasını istiyoruz.

Kaynak : Orkun KUTLU | ÇokBilgi.com
3525 kizilperi

kişi bu mesajı beğendi.

Finans Haber Portalı : https://www.zompir.com/
wmaraci
reklam

Scrite Scrite WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek SEM - İnbound Marketing
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 747
  • Beğeniler 27 / 214
  • Ticaret 8, (%100)
Nick: Voltaren - Konu: Giysi Bedenleri Türkçe Olsun

Konu başlığına parantez içinde dikkat ironi içerir yazsaydınız keşke.

• Üyelik 12.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** U**
  • Mesajlar 2093
  • Beğeniler 527 / 643
  • Ticaret 0, (%0)
Scrite tamam

Inal Inal Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek SEO Expert | Pazarlama
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** İ**
  • Mesajlar 876
  • Beğeniler 480 / 327
  • Ticaret 31, (%97)
İmzaladım

wmaraci
wmaraci

Karikaturname Karikaturname WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 780
  • Beğeniler 465 / 297
  • Ticaret 1, (%100)
Ben de dilin önemli olduğunu düşünüyorum. Kültürün en önemli öğelerinden biri dildir. Kültürümüzü yaşatmak istiyorsak dilimizi yaşatıcaz, bu kesin.
İnternet çağında, dünya halklarının giderek tek bir toplum haline geldiği bir konjonktürde biraz zor dili yaşatmak, ancak korunmalı ve yaşatılmalı. Sadece Türkçe değil, dünyanın bütün dilleri yaşatılmalı. Bunun en önemli aracı bana göre okumak. Okumaktan kastım doğrudan kitap okumak. İnternetten falan değil, gidip sahaflardan 30-40 yıl önce basılmış kitapları almak ve okumak. Ancak böyle korunur ve yaşatılır. Bununla birlikte gündelik yaşamda dili canlı bir şekilde kullanmak da önemli. Söz gelimi binlerce kelime olan dilimizin sadece 300-500 tane kelimesini kullanıyoruz günlük hayatta. İnternet dili, radyo yada televizyon vb teknolojik aletler çoğunlukla ingilizce kelimelerle dolu. Hatta insanımız inandığı tanrı ile iletişim kurarken bile yabancı bir dil kullanıyor. Anlamadığı dilde ezan dinleyip anlamadığı dilde okuyor duaları.
Konu tartışmaya açık, tartışılması ve önemsenmesi gereken de bir konu. Tabii tartışırken bazı şeyleri de göz önünde bulundurmak lazım. Şöyle ki; dünyada toplumlar artık diğer toplumlardan yalıtık, kendi kabuğunda yaşamıyor. Özellikle internet çağında hepimiz neredeyse aynı toplumun parçası haline geliyoruz. Uluslararası ilişkiler, ekonomi, siyaset, sanayi, teknoloji vb ilişkileri kolaylaştırmak için de belli ortak ölçüleri kullanmak, bazı alanlarda ortak bir dil tutturmak zorunlu oluyor. Söz gelimi, çinde üretilen ve dünyanın her köşesine satılan milyon çeşit ürün var. Etiketleri, açıklamaları, kullanım klavuzları vb çinceolsa kimse anlamayacak. Ancak adamlar ingilizce yapıyorlar, ve dünyanın dört bir yanında pek çok kişi kolayca anlıyor.

Ağacı Sev Yeşili Koru Ayıyı Öp!

3525 3525 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 27.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2967
  • Beğeniler 1073 / 440
  • Ticaret 0, (%0)
Size katılıyorum fakat sitenizdeki güvenlik kodu hatalı diyor bir baksanız iyi olur.

SizinWeb SizinWeb . Kullanıcı
  • Üyelik 04.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Yönetici
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ş** K**
  • Mesajlar 3626
  • Beğeniler 1459 / 1458
  • Ticaret 135, (%100)
Kürt kokenli biri olarak bu tur kelimeleri bende sevmiyor ve desteklemiyorum gıda tekstil alanlarında calistim bu gibi sorunlar gida alanında fazlası ile mevcut ornek kırmızı biber sebze halinde kapya olarak anılıyor yada neden bir portakalın cinsi wasinton neden erik papaz erik olarak anılıyor saymakla çoğaltabiliriz bu örnekleri bunu düzeltecek kişi turk dil kurumudur bir ornek daha erovizyon yarışmasında katilim sağlıyoruz seçtiğimiz şarkı neden yabancı özellikle buna çok kızıyoruz toplumda yabancı özentisi olmasını görmek beni uzuyor yazım hatası yaptıysam kusura bakmayın telefondan yazıyorum yoldayım

Bugün Bizim Yarın Çocuklarımızın.

Sungmert Sungmert carpe diem ne diyem Kullanıcı
  • Üyelik 12.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1233
  • Beğeniler 506 / 407
  • Ticaret 39, (%100)
İmza attım.

contentwriter contentwriter Kendi halimdeyim Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kendi halimdeyim
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
Bu gösteri bahsettiğiniz sorunu çok güzel ifade ediyor.

İmzaladım.

• Üyelik 12.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** U**
  • Mesajlar 2093
  • Beğeniler 527 / 643
  • Ticaret 0, (%0)
agg1401 benim siteme ait link bulunmamakta yazıda hocam

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al