lostyazilim

Google bizi dinliyor mu ?

36 Mesajlar 4.612 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

hsntngr hsntngr Kontör at Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Full Stack Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 1155
  • Beğeniler 99 / 327
  • Ticaret 3, (%100)
Az önce kardeşimle kıyafet hakkında muhabbet ederken başıma ilginç bir durum geldi. Bir yandan sohbet ediyorum bir yandan da önümde site açık yorum yazıyorum. Neyse bizim kıyafet -mont muhabbeti bitti, önüme döndüm. Yorumumu yazdım ve gönderdim. Yorum gönderildi, sayfa yenilendi, karşımda yer alan dört reklam alanının ikisinde kıyafet reklamı ?

Sİzce google bizi dinlior olabilir mi ? Yapıyorsa bile mümkün değil gibi geldi, Çünkü mozilla kullanıyordum bu sırada, sadece varsayılan arama moturunu google olarak düzenledim o kadar..

Ama aklıma şu haber geldi. (Akıllı telefonlarda yaşanan sıradışı olayları konu alıyor. Mesela adamın annesi Tayland da bir arkadaşının kaza geçirdiğini söylüyor. Sonra adam google de arama yaparken önerilen kelimelerde tayland kaza haberi gibi bir öneri çıkyor vs..)

Yine benzer olarak Google'nin One Driver servisinin kullanıcıların fotoğraflarını tarayıp ele geçirdiği bilgileri depoladığına ilişkin şöyle de bir iddia var.

Sİzce de Cia peşimizde mi :D Yani reklam kazançlarını artırmak için google tarayıcılarda dahi özel konuşmalarımıza kadar bizi dinliyor mu ?

wmaraci
reklam

j700 j700 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Otel
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad R** A**
  • Mesajlar 1263
  • Beğeniler 214 / 215
  • Ticaret 1, (%100)
kesinlikle dinliyor aynı olay başıma geldi ben hep gizli taramadan girerim çerez kaydetmeşin diye hiç bir şekilde ev satın alma hakkında araştırma yapmadım yanımda arkadaşım vardı babam gil ev alacak ev bakıyorlar falan diyordu sonra sitede dolaşırken bir de ne göreyim ali ağaoğlunun ev reklamları çıkıyor :D

senol77 senol77 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek güvenlik
  • Konum Yalova
  • Ad Soyad Ş** E**
  • Mesajlar 277
  • Beğeniler 57 / 57
  • Ticaret 1, (%100)
Wayyy be yerin kulağı var sözü Google'nin kulağı var oldu.....

www.unutulmazezgiler.info

PoineTR PoineTR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Bilgisayar Prog.
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 390
  • Beğeniler 112 / 111
  • Ticaret 3, (%100)
Benimde başıma geldi iş yerinde bunu konuşmuştuk bu olay 2 kişinin de başına gelmiş. Arkadaş bana bir kitap hakkında öneri veriyordu. Bir süre konuştuk. Bir kaç saat sonra tüm reklam alanlarında D&R reklamı hatta bazı yerlerde konuştuğumuz kitap yer alıyordu. Bunun dışında uçak bileti reklamı da geldi. Akrabalardan biri rahatsızlanmış acilen memlekete gitmek gerekiyordu. İnternette gezinmeye başladığımda yan tarafta Pegasus reklamı belirdi. Şöyle birşey var daha önce girdiysen veya araştırdıysan bu reklamların çıkması normal ama daha önce bakmadıysan böyle reklamların çıkması bana garip ve şüpheci hissettiriyor.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 21.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 1155
  • Beğeniler 99 / 327
  • Ticaret 3, (%100)

PoineTR adlı üyeden alıntı

Benimde başıma geldi iş yerinde bunu konuşmuştuk bu olay 2 kişinin de başına gelmiş. Arkadaş bana bir kitap hakkında öneri veriyordu. Bir süre konuştuk. Bir kaç saat sonra tüm reklam alanlarında D&R reklamı hatta bazı yerlerde konuştuğumuz kitap yer alıyordu. Bunun dışında uçak bileti reklamı da geldi. Akrabalardan biri rahatsızlanmış acilen memlekete gitmek gerekiyordu. İnternette gezinmeye başladığımda yan tarafta Pegasus reklamı belirdi. Şöyle birşey var daha önce girdiysen veya araştırdıysan bu reklamların çıkması normal ama daha önce bakmadıysan böyle reklamların çıkması bana garip ve şüpheci hissettiriyor.

Daha önceden araştırdıysan zaten normal direk tarayıcı çerezlerine kaydediliyor, google hesabı üzerinde oturum açtıysan aramaların kaydediliyor. Mesele o dğeil. Bilgisayarda hiç arama yapmadığın halde, yanında eşin dostunla konuştuğun olayların reklam oarak karşına çıkması anormal. Açık açık biz senin bütün konuşmalarını dinliyor ve kaydediyoruz demek. Bugün normal şartlarda birisi hakkında dinlenme kararı alınabilmesi için ciddi şartlar aranıyor. Devlet dahi suç şüphesi olduğu halde seni sadece belli durumlarda dinleyebiliyor. Ama (eğer bu olay gerçekse) adamlar 7 24 seni her an dinliyor kayda alıyor ve kendi çıkarları için bunu kullanıyor.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1987
  • Ticaret 10, (%100)
Dinlenmemenizi gerektirecek durum ney ? Neyi saklamaya çalışıyorsunuz? Anonim kalmaktaki amacınız ney? Tehlike düzeyiniz ney ?

Transparan proxy ile BTK tarafından dinlenilmek mi ? Google tarafından sadece aktivitenizin dinlenmesi mi ?

Baskı düzeyi oluşturacak şekilde tehdit ediyor mu ?

Gibi sorulara cevap bulmak lazım önce :)
sorueki kadirckr

kişi bu mesajı beğendi.

emre1080p emre1080p iloveturkiye.blogspot.com Kullanıcı
  • Üyelik 30.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 115
  • Beğeniler 37 / 32
  • Ticaret 0, (%0)
arkadaşımla konuşuyoruz kanepede televizyon izliyoruz felan dedim ki youtube'da video işine girmek istiyorum seslendirme yapacağım, mikrofon mu alsam. Mikrofon konuşuyoruz. Laptop'ı açtım takılıyorum baktım sağ tarafta hepsiburada mikrofon reklamları trust bm800 vs. acayip şaşırdım.

j700 j700 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Otel
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad R** A**
  • Mesajlar 1263
  • Beğeniler 214 / 215
  • Ticaret 1, (%100)
kanka koş koş googlenin çok büyük bir açığını buldum hackleyecem diye bağır adamlar korksun biraz :D

netman netman netman Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Danışman
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 729
  • Beğeniler 204 / 203
  • Ticaret 10, (%90)
Ayarlardan kapatın sizde:) dinleyemesin.. Uygulama izinlerinden halledebilirsiniz.
sorueki

kişi bu mesajı beğendi.

// Acta est fabula

• Üyelik 21.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 1155
  • Beğeniler 99 / 327
  • Ticaret 3, (%100)

Mrtcn adlı üyeden alıntı

Dinlenmemenizi gerektirecek durum ney ? Neyi saklamaya çalışıyorsunuz? Anonim kalmaktaki amacınız ney? Tehlike düzeyiniz ney ?

Transparan proxy ile BTK tarafından dinlenilmek mi ? Google tarafından sadece aktivitenizin dinlenmesi mi ?

Baskı düzeyi oluşturacak şekilde tehdit ediyor mu ?

Gibi sorulara cevap bulmak lazım önce :)

Baskı düzeyi oluşturuyor mu burdan başlayım. Evet şuan farkında bile olmadığımız için çoğu zaman önemsemiyoruz . Ama ilerde kullanılan bu bilgiler herhangi bir koşulda veya durumda sizin aleyhinize kullanılabilir mi ? Durum bu kadar ileri gidebilir mi ?

Dİğer bir boyutu ise, bir adam düşün, esnaf. Mahallesinde herkesin evine böcek koymuş dinliyor. Kİmin neye ihtiyacı varsa hemen alıyor ve adamın kapısına "şu ürün bize geldi" diye afiş asıyor.Sİzce bu haksız kazanç olmaz mı ?
48255 ulas

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al