wmaraci reklam

Muhasebe Fatura İşlerinden Anlayan Bakabilir Mi?

4 Mesajlar 2.762 Okunma
wmaraci reklam

uzmanmedya uzmanmedya WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Dijital Pazarlama
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** C**
  • Mesajlar 259
  • Beğeniler 115 / 26
  • Ticaret 3, (%100)
Arkadaşlar ben bir şahıs şirketi falan değilim. Ancak firmalara iş yapacağım zaman bazıları fatura kesmemi isteyebiliyor. Şirket olmadığımdan kesemiyordum. Bu durumda fatura kesebilmemi sağlayan bir sistem buldum rimuut adında. Burada freelancer çalışanlar hizmetlerini faturalandırabiliyor. Ödemeyi rimuut üzerinden aldığımızda ödeme yapana hizmet bedeli olarak fatura kesiyor. Komisyon olarak da bizden %16 kesinti alıyor. Şimdi benim de bu durum kafamı karıştırdı. Şirketim olsa zaten sadece KDV'ye %18 kesilecek. Bu %16 ile nasıl oluyor anlayamadım. Mail atarak sordum ve bana %0 KDV olduğunu söylediler. Aşağıda yazılan cevabı aktarıyorum ben okudum ama hiçbir şey anlayamadım. Biri beni aydınlatabilir mi, burada kesilen fatura hizmet verdiğim işletmenin işine normal yasal bir fatura gibi yarar mı sonuç olarak bilgi verebilir misiniz?

"Merhaba. Mesajınız için teşekkür ederiz. Bilgi aktarayım;

Rimuut global bir şirket olduğundan müşterinize düzenleyeceğiniz faturalar 0% KDV li olacak. Rimuut faturası bir yurtdışı hizmet faturası olarak muhasebeleştirilir ve yurtiçinde alınan bir hizmetten farklı olarak KDV tutarını satıcıya (Rimuut’a) ödemek yerine yine %18 oranında doğan KDV 2’ yi müşteriniz devlete öder ve mali dönem sonunda KDV beyannamesinde indirim konusu yapar, bu şekilde ek nakit yükü söz konusu olmaz.
Şirketler vergi dönemleri sonunda KDV beyanında bulunur. Oluştuğu anda ödenmeyen KDV2, vergi dönemi sonunda kesilen faturaların KDVsi ile mahsuplaşır. Konuyla ilgili detayları yakınınızdaki bir mali müşavire danışabilirsiniz.
Yurtdışı hizmet faturalarının muhasebeleştirilmesi oldukça kolay bir prosedür olup tüm müşterilerimizin rahatça işlem yaptığını söylemek isterim.
Daha detaylı bilgiyi linkte bulabilirsiniz; https://rimuut.com/sayfa/rimuut-faturalarinin-vergisel-boyutu-ve-muhasebesel-olarak-islenmesi-01-1

Eğer müşterinizle 1.000TL üzerinde anlaştıysanız 1.000TL tutarında bir işlem başlatacaksınız, müşteriniz Rimuut'a 1.000TL ödeme yapacak ve Premium üye iseniz %12 komisyon oranı uygulandıktan sonra sizin hesabınıza 880TL, standart üye iseniz %16 komisyon oranı uygulandıktan sonra sizin hesabınıza 840TL ödeme gönderilecek.

Ancak eğer müşterinizle 1.000TL net ödeme almak üzerine anlaştıysanız, Premium üye iseniz (%12 komisyon oranı geçerlidir) müşteriniz 1.000/0.88= 1.136,36 TL ödeme yapacak ve bu tutarda fatura alacak. Sizin hesabınıza da 1.000TL net ödeme yapılacak. Eğer standart üye iseniz (%16 komisyon oranı geçerlidir) müşteriniz 1.000/0.84= 1.190,47 TL ödeme yapacak ve bu tutarda fatura alacak. Sizin hesabınıza da 1.000TL net ödeme yapılacak.

Kişisel gelir beyanınızın Rimuut'un sorumluluğunda olmadığını belirtir, yıllık 25.000 TL'ye kadar gelir beyanı zorunluluğunuz olmadığını hatırlatmak isterim."

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

muhasebeci muhasebeci WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek blog sahibi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 4
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Uzman medya merhaba,
Kendi adınıza bir vergi mükellefi olsaydınız 1000 tl bir iş yapsaydınız ve bu iş için hiçbir masraf yapmamış olsaydınız 180 tl vergi ödemeniz gerekirdi. Rimmut yabancı bir şirket olması sebebi ile Türkiye de vergi ödemiyor ve sizin verdiğiniz hizmeti sizin müşterinize resmi olarak kendi vermiş gibi gösteriyor ve bu işten komisyon alıyor.

Muhasebe, vergi gibi konularda daha detaylı destek almak isterseniz. Bana her zaman dm den ulaşabilirsiniz seve seve yardımcı olurum.

Mali Müşavir Abdullah Kaya
Muhasebe Postası
Wallace

kişi bu mesajı beğendi.

Muhasebe Postası-Muhasebe ve mali bilgiler.

rshcoosl rshcoosl Yazılımcı Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad R** G**
  • Mesajlar 273
  • Beğeniler 31 / 39
  • Ticaret 26, (%100)
konuyu upluyorum. rimuut firmasından fatura oluşturup internette bir ürün satabilirmiyiz? n11 belki olmayabilir ama ptt kargo'da kapıda ödeme olarak falan kullanabilirmiyiz?
bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilirmi

Abelg Abelg WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Mali danisman
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 111
  • Beğeniler 2 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
Kdv durumu yurticinde yapilan mal ve hizmet satimlarinda gecerlidir.Firma yurt dışı firmasi olmasi nedeni ile kdv soz konusu degildir. Sizin komisyon gelirin belli tutari aşmasi durumunda vergi dairesine beyanda bulunmaniz gerekir.

wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al