wmaraci reklam

Müşteri Daima Haklıdır Hk.

15 Mesajlar 2.369 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

ChesterFiel ChesterFiel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek İnşaat Teknikeri
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 801
  • Beğeniler 86 / 274
  • Ticaret 7, (%100)
Evet arkadaşlar bugün tatsız olaylar yaşadım.

İş vereniniz 10TL'lik ürünü 5'e vermeyin diyor.
Bugün adamın birisi 3 tane almak istedi 25tl vermek istedi. Kabul etmedik, işveren bizden kesiyor dedik. Adam gitti bütün müşterilerimize almayın dedi, alanlarada bıraktırdı. Birde bende esnafım diyor. Gitti dükkanın sahibine şikayet etti.

Napalım siz söyleyin. Müşteridir haklıdır eyvallah'da cebinde banknotlar var topar topar 200TL'leri gözümle görüyorum 5TL'nin lafını mı yapıyorsun diyor. Nerde müşteri haklıdır lafı nerde adalet. Gelin siz değerli yorumlarınızı bekliyorum.
Ranay

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

OzanP OzanP WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek WM
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** P**
  • Mesajlar 310
  • Beğeniler 215 / 100
  • Ticaret 9, (%100)
%33'ü geçmeyen her oran makuldür. Her zaman olmamak kaydıyla: yapıştırın gitsin. Diğer ikisinin kârı dengeliyor zaten.
ChesterFiel

kişi bu mesajı beğendi.

ingilizceogrenmeliyim.com

• Üyelik 24.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 801
  • Beğeniler 86 / 274
  • Ticaret 7, (%100)
hocam benlik sorun yok isterse hiç vermesin, dünya laf yiyoruz yarı fiyattan verince
OzanP

kişi bu mesajı beğendi.

private111 private111 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek öğretmen
  • Konum Bolu
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 43 / 23
  • Ticaret 6, (%100)
İşyeri sahibiysen müşteri her zaman haklıdır. Çalışansan patron her zaman haklıdır. Kısaca bu dünyada para veren hep haklı alan hep haksızdır
AzX66 ChesterFiel OzanP

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

FVY FVY WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad F** Y**
  • Mesajlar 144
  • Beğeniler 42 / 23
  • Ticaret 0, (%0)
Almayın desin. Yine size giren çıkan yok ki. Patrona olur olan. Sen maaşını alıyosan patronun dediği neyse onu yapcan. Senin müşteri kaybetiğin için üzülmeni gerektircek bir durum değil (bence)

E6853 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
ChesterFiel

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 801
  • Beğeniler 86 / 274
  • Ticaret 7, (%100)
Çalişaniz, patron olmaya cok var

ovelibudak ovelibudak WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek ------
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 384 / 265
  • Ticaret 2, (%100)
Ticaretin içinde var olmamışların gerçekten anlaması zor bir konu.
Kendi işimiz ve işyerimiz gereği 10 yıldır ticaret içerisindeyim. Gerektiği zaman yapılabilir diyorum ben de ancak yapılan iyiliğin suistimal edilmesi durumu var.

Müşteri zorluyor ediyor sizi ikna ediyor. Siz de müşterinin hatrı olsun ve pazarlık yerini bulsun diye az üctet alıyorsunuz. Böyle satış yaptığınız kişilerin de %60ı kalkıp diğerlerine "Ben bu fiyattan aldım yeaa" biçiminde reklam yapıyor. Yaptığınıza da pişman oluyorsunuz bu yüzden. Ardı arkadı kesilmiyor: "O bu fiyattan almış bana niye o fiyattan vermiyorsun." gibisinden.

Gerekli sınırlarınız daima olmalı. Ticaret yapıyorsunuz. İş başka arkadaşlık başka. Her kişiye ayrı muamele yapılırsa o ticaret olmaktan çıkar.

Müşteri istekleri ve eleştirileri doğrultusunda daima haklıdır. Satış fiyatına karışma hakkı yoktur.
Pstronunuzun size bu konuda destek vermeli.
ChesterFiel OzanP

kişi bu mesajı beğendi.

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)
Bunda sizlik bir şey yok ki. Nihayetinde söylemişsin biz çalışanız daha altına inemeyiz demişsin, zaten bunu size söyleyen malın asıl sahibi olan patron değil mi ? Sizlik bir durum yok yani ama can sıkıcı :)

OzanP kardeşim %33 diye bir kâr bir kaç istisna sektör hariç yoktur. Brütte aldığın mala eklediğin %33 bile olsa giderleri işe dahil edince %20 hatta altına direk düşer (tabi işine göre değişebilir ama genel olarak konuşuyorum). Bir çok sektörde brüt eklenen kâr bile %10-25 arasıdır. Üstelik arkadaşın kendi malı değil ve patronu ne kadarına izin veriyorsa anca o kadar indirim uygulayabilir.

Burada sizin tek sorumluluğunuz davranış biçiminiz olur, güzel bir dille anlatmışsanız olay sizden çıkmış olur, müşteri istediği kadar çirkeflik yapsın bir şey değişmez. Patron da ilişkisine göre rol çeker ya yalandan size kızar ama sonra yalnız kaldığınızda ya idare et falan der ya da direk arkanızda durur doğrusunu yapmış ben öyle talimat verdim falan der. Patron size insiyatif hakkını sınırlandırmışsa ötesine geçemezsiniz kaça sat derse mecburen o fiyattan satarsınız neyi yap derse onu yaparsınız çünkü malın saihibi siz değilsiniz. Hoşunuza gitmeyen durumlar yaşanıyorsa da birlikte çalışmazsınız ( başıma çok kez geldi daha önce ve işime gelmediği yerde ceketimi aldım çıktım)
Müşterinin cebindeki para da sizi ilgilendirmez böyle bakamazsınız :) bir de şöyle bakın adamın cebindeki para mı daha fazla yoksa sizin dükkanınızda ki malın değeri mi ? Yani bunlar ölçüt olmamalı.

Şayet dükkan senin olsa ve malı adamın istediği fiyattan versem hiç kâr etmeyecektim doğru mu yanlış mı yaptım desen yanlış yaptın derim, ticarette müşteriyi küstürmeyen esnaf her zaman kazanır. Bu tarz uç olaylar yaşandığında haksız bile olsa tatlı dille müşteriyi memnun etmek gerekir. Üstelik 30 liralık malda 5 lira pazarlık da makul bir oran, esnafsa o da bildiğinden aklınca uyanıklık yapıp yarı yarıya kârından indirim istemiş. Ama dükkan senin değil ve patronun bu tarz indirimleri kabul etmiyorsa yapacak bir şeyin yok, hiç boşa canını sıkma yani. Müşteri siteminde haklı fakat muhatabı sen değilsin, sana o sınırı çizen patron sorumlu bu olaydan.

Ek Olarak:

ovelibudak adlı üyeden alıntı

Ticaretin içinde varolmamışların gerçekten anlaması zor bir konu.
Kendi işimiz ve işyerimiz gereği 10 yıldır ticaret içerisindeyim. Gerektiği zaman yapılabilir diyorum ben de ancak yapılan iyiliğin suistimal edilmesi durumu var.

Müşteri zorluyor ediyor sizi ikna ediyor. Siz de müşterinin hatrı olsun ve pazarlık yerini bulsun diye az üctet alıyorsunuz. Böyle satış yaptığınız kişilerin de %60ı kalkıp diğerlerine "Ben bu fiyattan aldım yeaa" biçiminde reklam yapıyor. Yaptığınıza da pişman oluyorsunuz bu yüzden. Ardı arkadı kesilmiyor: "O bu fiyattan almış bana niye o fiyattan vermiyorsun." gibisinden.

Gerekli sınırlarınız daima olmalı. Ticaret yapıyorsunuz. İş başka arkadaşlık başka. Her kişiye ayrı muamele yapılırsa o ticaret olmaktan çıkar.

Müşteri istekleri ve eleştirileri doğrultusunda daima haklıdır. Satış fiyatına karışma hakkı yoktur.
Pstronunuzun size bu konuda destek vermeli.

Söylediklerin de doğru fakat ticarette pazarlık sünnettir, burada sınırı senin kâr marjın ya da o müşteri ile olan geçmiş ilişkin belirler. Hatta ticarette pazarlık inanana sünnet inanmayana farzdır :) 100 liralık alışveriş yapan müşterinin pazarlıkla alacağı 5 lira indirim bile onu aldığı maldan daha fazla mutlu eder. Tüccar ile müşteri arasında ufaktan bağ oluşmasını sağlar. Hiç yapmamak doğru değildir, bu yüzden büyük markalar bile kampanya çek mek bir sürü ıvır zıvır ile bu pazarlığı yaşatır. Nasıl ki bir mağaza da kampanya var diye içeri girip bakıyoruz, müşteri de pazarlıkla indirim aldığı yere böylesine gelir tekrar tekrar gelir, eşi dostuna bir şey lazım olduğunda benim tanıdığım var falan diyerek gelir :) müşterinin adını hatırlamak hal hatır sormak ortam müsaitse bir çay ısmarlamak gibi gibi pazarlıkta bu zincirin bir parçasıdır. Bazı müşteriler dediğin gibi çileden çıkarır adamı ama bu da hayatın cilvesidir, onlar da olmasa hiç bir zorluk olmadan güle oynaya ticaret yapılsa o güle oynaya geçen zamanların bir değeri olmaz.
NK1864 ChesterFiel

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 801
  • Beğeniler 86 / 274
  • Ticaret 7, (%100)
ovelibudak
Evet tam olarak aynen öyle bir durum. Buradan 5tl'ye almışlar bizde istiyoruz diye. Bu sefer hepten zarar, sırf patrondan azar yememek için kendim koyuyorum eksik çıkınca hesapta. 3 ürün için kalp kırmanın anlamı yokki, veremem dedikten sonra defalarca üstelemek zaten can sıkıcı.
LikeSend
Hani 3 değil 9-10 ürün alsa ben zaten indirim yapıyorum müşteriyi kaybetmemek için. Kendi insifiyatimi kullanabiliyorum. 5TL için sabah dünyanın lafını ben yedim, çilesini ben çekiyorum. Müşteri yoktan anlamıyor ki, verecen diyor.
Aynen hocam, dükkan benim olsa kar'da etsem zarar da etsem benim sonuçta. Kimseye ertesi gün hesap vermek zorunda olmam. Ama el işi böyle işte, hayırlısı. Pazar sabahı güzel azarlandık sabır diliyorum Allah'tan. Hepinize Allah Kolaylıklar versin ticaret yapanlar için
Rekomedya

kişi bu mesajı beğendi.

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)

ChesterFiel adlı üyeden alıntı

ovelibudak
Evet tam olarak aynen öyle bir durum. Buradan 5tl'ye almışlar bizde istiyoruz diye. Bu sefer hepten zarar, sırf patrondan azar yememek için kendim koyuyorum eksik çıkınca hesapta. 3 ürün için kalp kırmanın anlamı yokki, veremem dedikten sonra defalarca üstelemek zaten can sıkıcı.
LikeSend
Hani 3 değil 9-10 ürün alsa ben zaten indirim yapıyorum müşteriyi kaybetmemek için. Kendi insifiyatimi kullanabiliyorum. 5TL için sabah dünyanın lafını ben yedim, çilesini ben çekiyorum. Müşteri yoktan anlamıyor ki, verecen diyor.
Aynen hocam, dükkan benim olsa kar'da etsem zarar da etsem benim sonuçta. Kimseye ertesi gün hesap vermek zorunda olmam. Ama el işi böyle işte, hayırlısı. Pazar sabahı güzel azarlandık sabır diliyorum Allah'tan. Hepinize Allah Kolaylıklar versin ticaret yapanlar için

Türkiyenin sıkıntısı insanların hesabı olmadığından ayarı yok :) arada böyle sen malı yolda bulmuşsun muamelesi yapanlar çıkıyor, Leyla ile Mecnun da Erdal bakkala araba alma sahnesi vardı bilmem izliyormuydun :)

sıkma bu kadar canını :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al