Müşterim ödeme yapmadı hizmeti askıya almalı mıyım ?

33 Mesajlar 5.139 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Rootz Rootz Rootzilla Kullanıcı
  • Üyelik 13.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Bilgisayar Teknikeri
  • Konum Erzincan
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 94
  • Beğeniler 19 / 18
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar.

Bir müşterime yaptığım web sitesi için yıllık aldığım belli bir host ve domain ücreti var. 3 senedir kendisi ile bir problem yaşamadım ancak bu sene işler tamamen tersine döndü.

Yıllık süresinin bitmek üzere olduğunu kendisine 1 ay önce ilettim. "Tamam hallederiz" tarzında bir cümle kurup tabiri caiz ise geçiştirdi. 2 hafta kala tekrar haber verdim "Ben senin yanına uğrarım" dedi ve iki hafta da böyle geçti.

İnternet sitesinin süresi bitti ve kapandı. Bende yedekleri aldım koydum kenara. Site kapandıktan 1 hafta sonra aramaya başladı. "Site kapalı, erotik içerikler çıkıyor ne yaptın sen ?" diyerek azarladı. Benim bir hatam olmadığını sitenin kapandığını ve expired sayfasını görüntülediğini söyledim. Erotik içerik açıklamasını da girilen sitelere bağlayıp rencide etmek istedim anında itiraz etti :D

Ne kadar ödemesi gerektiğini sordu bende fiyatı bilmesine rağmen tekrar ilettim. "Cebinde o kadar para yok mu nasıl adamsın sen siteyi aç ben sana verecem" dedi yine azarlar tarzda. Bende tatilde olduğumu ve paramın bana lazım olduğunu söylememe rağmen azar ile karışık ısrarlarına devam etti ve film burada koptu.

Domainin düşmemesi için ödemeyi yapıp tekrar aktif ettim. Sitenin veritabanı bilgilerini boşaltarak sayfanın hata vermesini sağladım. Bir kaç gün sonra "sitem açılmıyor halledecem diyorsun halletmiyorsun" dedi. Ben tüm bu görüşmelerde hallederim demedim oysa ki :)

Bir kaç gün boyunca sanki benim ona borcum varmış, taciz eder gibi aradı durdu. Üstüne üstlük ortada ödeme yokken. Telefon ve WhatsApp üzerinden sürekli aşağılayıcı ve azarlayıcı cümleler ile konuştu. Bir insan bayram günü gecenin bir vaktinde aranır mı ?

Veritabanı bağlantı bilgilerini güncelleyerek tekrar aktif ettim. Aradan bir hafta geçti ve bugün sabah ödemeyi yapması gerektiğini söyledim ve banka bilgilerini kendisine ilettim. Faturayı kesmiş, cebimden ödeme yapmışım istemek en doğal hakkım.

Mesajı gördü fakat cevap vermedi. Esas durum şu;
Akşam mesai bitimine kadar bekleyip paranın hesabıma geçmediğini görürsem siteyi askıya almayı düşünüyorum. Sizce bu etik bir davranış olur mu ? Tatilde olmama rağmen, cebimdeki her kuruşun bana lazım olabileceği ihtimaline rağmen sırf mağdur olmasın diye adama yardımcı oluyorum bunun karşılığında gördüğüm muameleye bak. 150-200 liraya beni satın aldığını düşünüyor.

Sizce ne yapmam gerekiyor değerli dostlar ? Dediğimi yapsam haksız duruma düşer miyim ?
mimarcan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

seap seap emredeger.com Kullanıcı
  • Üyelik 30.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Backend Developer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** D**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 10 / 13
  • Ticaret 11, (%100)
Hesabi deaktif edip transfere kitlerseniz ve veritabani baglantisini kapatirsaniz ödeyeceğini düşünüyorum. Etik olup olmadığını tartisilir ama siz bir iyilik yapmissiniz ve odeme yapmamakta kararli gözüküyor. :D
Okeskin mimarcan uzunlarpc

kişi bu mesajı beğendi.

kehribar kehribar مشغول Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek -
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 429
  • Beğeniler 0 / 156
  • Ticaret 10, (%100)
Hocam bildirdiğiniz takdirde hala ödeme yapmıyorsa kapatmak en doğal hakkınız, normalde böyle diyologların değil konusunun bile geçmemesi lazım. Müşterilerinize karşı biraz daha kurumsal ve sert bir duruş sergilemenizi tavsiye ederim. İpleri elinize almanız lazım en kısa sürede.
adamnatersi uzunlarpc VolkanYildiz

kişi bu mesajı beğendi.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Her zaman söz uçar yazı kalır..

Bazı insanlar maalesef ''söz'' kavramını bilemiyorlar.
Bu yüzden yazılı hareket etmek gerekiyor.

Yapılan işlemleri ve almanız gereken miktarı yazıya dökerek mail yollamanız, akabinde verilen süreye göre hareket edeceğinizi belirtmeniz yerinde olacaktır.

Aksi takdirde ''haklı iken haksız duruma düşmek'' gerçekleşebiliyor.

Umarım tatlılıkla sonuçlanır durum.

İyi forumlar.
Bayro mimarcan VolkanYildiz

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

sofu44 sofu44 Mumince.com Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad T** Ö**
  • Mesajlar 1149
  • Beğeniler 5 / 377
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam siteue bir index atın ücreti ödenmediği için bu site askıya alınmıştır diye anında ödemeniz hesabına yatırılır. Zamanında denenmiş bir yöntemdir.
FatihKuLL VolkanYildiz 53456

kişi bu mesajı beğendi.

Hayatı Mümince Yaşamak İsteyenlerin Mekanı
https://mumince.com

hllcnr hllcnr Selamlar Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Yozgat
  • Ad Soyad H** Ç**
  • Mesajlar 144
  • Beğeniler 13 / 25
  • Ticaret 1, (%100)

sofu44 adlı üyeden alıntı

Hocam siteue bir index atın ücreti ödenmediği için bu site askıya alınmıştır diye anında ödemeniz hesabına yatırılır. Zamanında denenmiş bir yöntemdir.

Bu yorumu yapacaktım sofu44 kardes yazmis bile :)
Rootz

kişi bu mesajı beğendi.

https://sibergelecek.blogspot.com

• Üyelik 13.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum Erzincan
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 94
  • Beğeniler 19 / 18
  • Ticaret 0, (%0)
Aklımdan da dediğiniz şeyler geçiyordu tam :)

Konuyu mu okudu ne yaptı az önce dönüş yaptı. "Pazartesi günü halledelim kardeşim" diye mesaj atmış. Pazartesi günü tekrar iletişime geçeceğim, aksi halde sofu44 hocamın dediği gibi güzel bir index hazırlar hesabıma havalenin gelmesini seyrederim :D
seap

kişi bu mesajı beğendi.

aykutvrl aykutvrl Üzgün Kullanıcı
  • Üyelik 27.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ağrı
  • Ad Soyad A** V**
  • Mesajlar 745
  • Beğeniler 334 / 194
  • Ticaret 1, (%100)
Scalewayda sunucu barındırıyorum kredi kartımdaki sorun nedeni ile 10 gündür ödeyemedim. 5 aydır düzenli ödüyorum. Sunucu hala aktif fakat sistemde para birikiyor. Bu ay iki ayı birden ödeyeceğim. Ama siz uyarmışsınız. Birde müşteri ile içli dışlı olmayın derim. Şahsi düşüncem.
Rootz

kişi bu mesajı beğendi.

CenkOnsoy CenkOnsoy Skype: cenkonsoy Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)
Müşteri kim oluyor da sizi cepten arıyor? Öte yandan aynı soruyu size de soruyorum siz kimsiniz ki müşteriye host satıyor, hizmet sağlıyor ve elden veya hesaptan para alıyorsunuz? Ticari etikten bahsederken birçok konuyu es geçip burada tek taraflı düşünürsen boşa zaman harcarsın.
mimarcan JumperTech Bulabilencom

kişi bu mesajı beğendi.

Bilim Forum | Bilimgunlugu.com

• Üyelik 13.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum Erzincan
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 94
  • Beğeniler 19 / 18
  • Ticaret 0, (%0)

CenkOnsoy adlı üyeden alıntı

Müşteri kim oluyor da sizi cepten arıyor? Öte yandan aynı soruyu size de soruyorum siz kimsiniz ki müşteriye host satıyor, hizmet sağlıyor ve elden veya hesaptan para alıyorsunuz? Ticari etikten bahsederken birçok konuyu es geçip burada tek taraflı düşünürsen boşa zaman harcarsın.

Hosting satmıyorum. Adamın internet sitesini yaptım ve yayınlamak için bir hosting hesabı satın aldım. Bakım ve yıllık ödemelerini kontrol ediyorum. Benim yaptığım anormal bir davranış yok. Ne güzel siteyi yapalım her yıl da cepten 100 lira para ödeyelim ayakta kalsın diye.

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al