wmaraci reklam

Okullarda Osmanlıca öğretilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?

10 Mesajlar 1.008 Okunma
smmexpress

sokakroportajlari sokakroportajlari WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 16.07.2012
    • Yaş/Cinsiyet 42 / E
    • Meslek Bilisim uzmani
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad K** Ö**
    • Mesajlar 492
    • Beğeniler 177 / 126
    • Ticaret 0, (%0)
    Millet uzaya giderken biz geçmişe mi dönüyoruz yoksa atalarımızın kullandığı dili öğrenirsek özümüzü bulabilir miyiz?

SokakRoportajlari.com son günlerin çok konuşulan konusunu iftiharla sunar; "Okullarda Osmanlıca öğretilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?"

SokakRoportajlari.com Youtube Kanali

wmaraci
    reklam

Webbiu Webbiu Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
    • Üyelik 09.09.2013
    • Yaş/Cinsiyet 32 / E
    • Meslek Freelance
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad M** Y**
    • Mesajlar 643
    • Beğeniler 194 / 98
    • Ticaret 10, (%100)
    Bugün osmanlıcaya hayır diyenler önceden Türkçe Ezan Okutulmasına evet diyenlerin torunları.
    BeHappyDude

kişi bu mesajı beğendi.

AlfaOis AlfaOis www.GameOis.com Kullanıcı
    • Üyelik 22.05.2014
    • Yaş/Cinsiyet 33 / E
    • Meslek Bilgisayar Prog. / Webmaster
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad Ü** G**
    • Mesajlar 843
    • Beğeniler 75 / 205
    • Ticaret 53, (%100)
    Bıkmadı bizim insanımız bu insanların yaptığı ayrıştırıcı siyasetle söylemler yapmaya. X ülkesinin amaçlarına ve gündemlerine bakın birde bizim gündeme ve gündemi meşgul eden olaylara, böyle konular gündemi meşgul ederken ve toplumu böylesine fikir ayrılıklarına iterken, rant sahipleri nelerle uğraşıyor bunlara dikkat edilmez. Demez ki bu adamlar, ticarette yada dünya kaynaklarından daha iyi faydalanabileceğimiz diller öğrenelim, yok mezar taşıymış yok eski dilmiş. Yazık ne diyeyim.

Zorunlu olarak derslere eklenemez, tercihim dünya çoğunluğunun kullandığı farklı diller üzerine durulması olur, seçmeli ders olabilir, isteyen öğrenirse ve kullanırsa da ne mutlu ona. Bu fikir ayrılıklarına düşüp saçma yorum atanlara acıyor, şiddetle kınıyorum.

flashoyun flashoyun Pagespeed Optimizator Kullanıcı
    • Üyelik 01.07.2014
    • Yaş/Cinsiyet 32 / E
    • Meslek Pagespeed Optimizator
    • Konum Samsun
    • Ad Soyad B** A**
    • Mesajlar 925
    • Beğeniler 127 / 185
    • Ticaret 20, (%100)
    Çok güzel olur

pdflawyer.blogspot.com 1 bağlantı reklamına tıkla 28 dolar kaz.....
    wmaraci
    wmaraci

SrcnAkty SrcnAkty WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 02.05.2013
    • Yaş/Cinsiyet 32 / E
    • Meslek Grafik Tasarım
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad S** A**
    • Mesajlar 816
    • Beğeniler 163 / 177
    • Ticaret 46, (%100)
    çok gereksiz

BeHappyDude BeHappyDude Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
    • Üyelik 27.11.2014
    • Yaş/Cinsiyet 30 / E
    • Meslek Öğrenci
    • Konum Kocaeli
    • Ad Soyad H** Y**
    • Mesajlar 233
    • Beğeniler 37 / 42
    • Ticaret 0, (%0)

Prusa21 Prusa21 WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 07.11.2013
    • Yaş/Cinsiyet 31 / E
    • Meslek Öğrenci
    • Konum Bursa
    • Ad Soyad O** K**
    • Mesajlar 22
    • Beğeniler 4 / 2
    • Ticaret 2, (%100)
    Bugün yunanistana bile baktıgında adamlar eski yunanca ögretiyorlar.Peki kendi tarihini bilmiyen bir insan nasıl olurda ben türküm diyor.
    Her insanın kendi tercihi aynı zamanda ögrenmek istemezse zaten kimse ögretemez ama SEÇMELİ DERS olarak gelirse gayet güzel olabilir.

Le10 Le10 İlk bakışta anlaşılan Kullanıcı
    • Üyelik 04.12.2014
    • Yaş/Cinsiyet 38 / E
    • Meslek Reklam & Pazarlama
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad O** A**
    • Mesajlar 108
    • Beğeniler 29 / 13
    • Ticaret 0, (%0)
    Üzerinde uzun uzun konuşulacak bir konu. Şahsi fikrim, herkesin kendi görüş ve düşüncelerini, fikir özgürlüğü çerçevesinde paylaşması. Siyasetten ziyade politika içeriği olduğundan, forum kurallarına aykırı olmayacağını düşünerekten, başlıyorum :)

Temel olarak görüşüm zorunlu ders olmaması gerektiği yönünde. Ama bu konuyu uzatan, uzamasına neden olacak olan kendi değerlerimiz, sahip çıktıklarımız.
    "Osmanlı" başlı başına Türk milleti tarafından korunan bir değer. Toplumun çok büyük bir kesimi tarafından "Atalarımız", "Ecdadımız" olarak görülür. Tarihimiz denildiğinde akla hep "Osmanlı" gelir. Bu da aslında bizim tarihimiz hakkında neler bildiğimizi bize tek kelime ile açıklar. Bu açıdan bakıldığında, tarihi "Osmanlı" olan bir toplum için, Osmanlı'ca öğrenmekte asla bir gücenme, karşı çıkma olamaz.

Peki ya, birey kendi tarihini Osmanlı olarak görmüyorsa?

O zaman da denebilir ki, bu topraklarda yaşıyorsan, kimliğinde Türk Vatandaşı yazıyorsa öğreneceksin. Evet bu topraklarda yaşıyorum ve kimliğim Türk Vatandaşı ve öyle umuyorum ki soyum da Türk Vatandaşı. Öyle umuyorum demek yerine "Öyle!" demek isterdim. Üstüne basa basa, gururlanarak. Ama diyemiyorum. Neden mi;
    Çünkü, Cumhuriyet öncesi dönemde, toplumun %90'ı okuma yazma bilmiyordu. Vatandaşların birer soy ismi yoktu. Halkın kim olduğunun, nereli olduğunun bir önemi yoktu. Soy, nüfus kayıdı yoktu. Dolayısıyla halk kendi içinde ancak, Uzun Cafer'in torunu, Şekerci Hasan'ın oğlu diyebiliyordu. Daha ötesi yoktu. Okuma yazma bilmeyen, soy kütüğü bulunmayan, tarihi yada kökeninin hiçbir önemi olmayan halk, kaç göbek geriye gidebilirdi ki? Gidemezdi, gidemedi de. Bu nedenle ben bugün kökenimin Türk olduğunu umuyorum diyebiliyorum sadece. Benim 7 kuşak geçmişimi bana belgeleyecek bir kurum olmadığı için. Soy kütüğümün sadece cumhuriyet döneminden sonra tutulabildiği için.

Biliyorum satırlar sertleşti diye düşünüyorsunuz. Belki de hemen verilecek bir cevabınız bile vardır. Hayır hayır, sert uslup yok, yanlış bilgi yok. O dönemde soy kütüğü yoktu demedim. O dönemde kimse okuma yazma bilmezdi demedim.
    Osmanlı ailesinden gelenlerin tamamının soy kütüğü vardı. Ailede olan herkesin kuşak kuşak soyu belliydi. Hepsi okuma yazma bilirdi. Devlet işlerinde görevli olanlar ve aileleri okuma yazma bilirdi. Birçoğunun soyu da bilinirdi.
    Ben halkın soy kütüğü yoktu dedim. Halk okuma yazma bilmiyordu dedim.

Bu şartlar altında benim, ecdadım Osmanlı diyebilmem için, soy kütüğümün bulunması gerekmez mi? Bana sormazlar mı ecdadın Devleti Alliye'de neciydi diye? Sorarlar değil mi. O halde ben ecdadım Osmanlı diyemem. Tarihimden emin değilken de kendi tarihimi çok iyi savunamam. Osmanlı'ca konusunda ise, bu durumda şunu diyebilirim ki;
    Benim Atalarıma okumayı, yazmayı öğretmeyen, öğrenmesini sakıncalı bulan bir aile devletinin dilini ben neden öğrenmek isteyeyim?
    aHoruz

kişi bu mesajı beğendi.

sedat5453 sedat5453 WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 18.03.2012
    • Yaş/Cinsiyet 41 / E
    • Meslek webmaster
    • Konum Sakarya
    • Ad Soyad Y** S**
    • Mesajlar 613
    • Beğeniler 242 / 78
    • Ticaret 3, (%100)
    Güzel bir gelişme. Destekliyorum. Geçmişinden nefret edenlerin karşı çıkmasını da anlıyorum.

GokhanGok GokhanGok Karşıyakalı Kullanıcı
    • Üyelik 02.08.2014
    • Yaş/Cinsiyet 36 / E
    • Meslek Bilgisayar donanım uzmanı
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad G** G**
    • Mesajlar 1232
    • Beğeniler 304 / 306
    • Ticaret 7, (%100)
    Daha düne kadar kimse kalkıp ya osmanlıca öğrensek keşke osmanlıca dersi olsa, yahut tarihimizin dili olan osmanlı dilini öğreten olsa demiyor da, delinin biri çıkıyor osmanlı " zorunlu " öğrenilecek diyor, o deliyi takip eden herkes osmanlı prof'u, osmanlı tarihcisi oluyor. İşinize bakın kardeşim herkes biliyor ki bu dili öğrenmek öğrenene hiç bir şey katmayacak. Yok mezar taşı okuyamıyormuş yok bilmem ne boşverin. Bu ülke de yapılması gereken daha önemli şeyler var.

Kuva-i Kafsinkaf
    wmaraci
    Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
    Site Ayarları
    • Tema Seçeneği
    • Site Sesleri
    • Bildirimler
    • Özel Mesaj Al