wmaraci reklam

özel sektörde resmi tatillerde personel çalıştırma hknd.

3 Mesajlar 572 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

samsunsoftware samsunsoftware Web Tasarım & Yazılım Kullanıcı
  • Üyelik 15.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazılım & Proje Müdürü
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad O** M**
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 7 / 12
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar merhaba,

Özel sektörler'de resmi tatillerde örneğin bügün 23 nisan ve resmi tatil iş veren herhangi bir işçisine yada yöneticisine resmi tatillerde çalışıyoruz deme imkanı bulunuyor mu ?

benim bildiğim kadarı ile devletin sunduğu bir olanağı redetme olanağı yok lakin iş veren mesai olarak adlandırıp işçilerini çaliştirabilir ama resmi olarak o gün çalışmama imkanına sahip o kişi ben mi yanliş biliyorum bilgisi olan anlatabilirmi teşekkürler :)
atlas14

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

atlas14 atlas14 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Cep Telefon Teknik Servis
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** B**
  • Mesajlar 462
  • Beğeniler 64 / 136
  • Ticaret 11, (%100)
23 nisan resmi tatildir adı üstünde özel sektörü kapsayan bir bağlam yoktur siz sadece resmi tatillerde çift mesai hakkını kazanmış olursunuz.

ctnbckci ctnbckci Oku! Kullanıcı
  • Üyelik 03.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Bilimci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ç** B**
  • Mesajlar 940
  • Beğeniler 429 / 442
  • Ticaret 2, (%100)
Dini bayramlarda dahil, resmi tatiller devlet tarafından verilen haktır. Ama özel sektörde bu hakkı şu şekilde ele alalım.

İş veren resmi tatil gününde işçisinin çalışması için talepte bulunabilir. Bu iki şekilde mümkün olur.

1. olarak işçi ben çalışmak istemiyorum deme hakkına sahiptir.
2. olarak işçi tamam çalışırım diyebilir ve yönetmeliğe göre ( tatilin hangi gün olduğuna göre %50 ile %200 arasında) mesai verilmesi gerekmektedir.

İş veren sizi bayram günü çalışmıyorsunuz diye işten çıkartabilir. Ama mahkemeye giderseniz bütün haklarınızı sonuna kadar alabilirsiniz.

İş veren sizi normal gün mesaisi olarakta çalıştırabilir. Daha sonra mahkemeye giderseniz haklarınızı faiziyle mesai davası adı altına geri alabilirsiniz.

Ama şunu da unutmamak gerekir. İşveren işçiyi çıkartmak isterse bir çok gerekçeyi toplayabilir. Mesai saatinden başladıktan 10 dk sonra işe başlamanız ve bunun 3 kere zabıt altına alınması sizi işten çıkartması için geçerli sebeptir. ( burada şuna da bakmak gerekir. ) İşçi 1 ay içinde kaçkere mazeretsiz işe gelme hakkına sahiptir.

İmza!!! Get Closer!
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al