wmaraci reklam

Şahıs şirketi hakkında yardım

7 Mesajlar 843 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Lions Lions WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
Merhabalar. Güncel imkanlara göre şahıs şirketi hakkında bilgisi olan var mı? Genç girişimciler için bağkur muafiyeti, 75.000 TL ye kadar gelir vergisi muafiyeti gibi durumlar varmış. Benim sormak istediğim genç bir girişimci için:

1) Muhasebeci şart mı? Kuruluştaki belge aşamalarını kendimiz de halledebilir miyiz?
2) Kuruluşta her şey dahil ne kadar masraf ederiz?
3) Her ay zorunlu hangi giderlerimiz olur?

Bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

wmaraci
reklam

EmineT EmineT WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / K
  • Meslek Devlet Memuru
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 431
  • Beğeniler 196 / 210
  • Ticaret 2, (%100)
Muhasebeci şart
ortalama 2 bin
hiç satışın olmasa muhasebe ücretin var ort 100 - 400 tl

Siber suçlarla alakalı yaşadığınız problemleri PM atabilirsiniz.

• Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
EmineT Okuduğum kaynaklara göre muhasebecinin şart olmadığı sadece resmi işlemleri bildiği için muhasebeci olduğu yazıyordu. Muhasebeci olmadan kuranlar da olmuş. Ayrıca CNN de yayınlanan şöyle bir video var. Buna göre ortalama 500-600 TL gibi bir rakama şirket kurulabildiği yazıyor. Sizin söylediğiniz 2017-2018 dönemi için. Benim merak ettiğim güncel halen böyle mi?

Doruk Doruk alea iacta est. Kullanıcı
  • Üyelik 29.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek WebApprantice
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** O**
  • Mesajlar 1361
  • Beğeniler 150 / 524
  • Ticaret 23, (%100)
Şirket kurulumu için başvuruyu kendiniz de yapabilirsiniz. Defter tutmayı biliyorsanız bu işi de kendiniz yapabilirsiniz. Sadece beyanname dönemi geldiğinde defteri bir muhasebeciye onaylatmanız gerekiyor.

Ben kendi şirketimi kendim kurdum ama asıl işime yoğunlaşmam gerektiği için kalan işlemleri muhasebeciye bıraktım. Uğraştığıma değdi mi bilmiyorum. 200-300 fazla verseydim muhasebeci açsaydı diyorum şimdi
Lions

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
Doruk Peki hocam kurulum aşamasında ne gibi masraflarınız oldu ve hangi aşamaları uyguladınız? Şuanda epey kolaylaştırıldı vs deniyor.

Doruk Doruk alea iacta est. Kullanıcı
  • Üyelik 29.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek WebApprantice
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** O**
  • Mesajlar 1361
  • Beğeniler 150 / 524
  • Ticaret 23, (%100)
Açılışı 4-5 sene önce yapmıştım, inan hatırlamıyorum ne kadar masraf yaptım hangi adımları izledim diye. Tabii ki ilk adımı vergi dairesinde açılış için belgeyi doldurarak atmıştım, diğer yaptıklarım tamamen beynimin gri bölgesinde
Lions

kişi bu mesajı beğendi.

bulut59 bulut59 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek öğrenci(üni)
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad B** C**
  • Mesajlar 17
  • Beğeniler 1 / 13
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba,

Öncelikle şahıs işletmesiyle şirketi karıştırmayın. Şahıs işletmesinde isim soyisimle mükellefiyet kaydı olunur. Şirkette ise ünvan ltd. şti., a.ş, koll şti. vs vs ile biter. Şahıs işletmesi 1 günde açılır. 1 günde kapanır. Şirkette ise prosedürler daha farklıdır. Açılışı yine bi günde olurken, kapanışta şirket tasfiyeye girer. Sanırım 1 veya 1,5 sene tasfiye halinde olur. Ve bu süreçte vergiler ve muhasebe ücreti yine ödenir.

Video da bahsedilen konu ise şirketlerin ticaret odasına kaydından bahsediyor.
Şirketler bilanço defteri olarak kurulurlar ve ticaret odasına kayıt zorunluluğu vardır.

Ticaret odası kaydında işlemler mersis üzerinden yürütülür. mersis kaydı, ticaret odası kaydında muhasebeciye ihtiyaç yoktur. Ancak kayıt olmakla iş bitmiyor. Her ay gönderilmesi gereken beyannameler var. Beyanname gönderilir ve gönderilen beyannameye göre vergi çıkar. Beyannameler muhasebenin ebeyanname şifresi ile gönderiliyor.
Zamanında gönderilmeyen her beyanname için 1 asgari ücret ceza var. Erken ödenirse 1/4 indirim oluyor.

Yani vergi dairesi size kendi beyannamenizi gönderme yetkisi verse bile siz kendi muhasebenizi kendiniz tutamazsınız. Çünkü daha hangi beyannamenin verileceğini bile bilmiyorsunuz. Memurlar işi gücü bırakıp vergi dairesinde muhasebe dersi veremez. Zaten Mali müşavirlerin bir çoğu bile artık kanunların hızına yetişemiyor. Zaman zaman cezaya maruz kalabiliyor. Muhasebecilik işi internetteki videoları izlenerek öğrenilecek bir meslek değildir. Öyle olsaydı kimse muhasebecilerin yanında asgari ücretin altında düşük ücretlerle iş öğrenicem diye çalışmazdı.

Neyse asıl konumuza gelelim.
- Zarar etmeniz halinde İşletme defteri mükelleflerinin aylık kdv, 3 ayda bir muhtasar, 3 ayda bir geçici vergi, yıllık gelir vergisi, aylık muhasebe. Toplam Aylık Ortalama 1200-1300 TL civarında masraf oluyor.
- Kuruluş masrafları muhasebeciye göre değişir.

75.000 TL ye Kadar Gelir Vergi Muafiyeti
- 29 yaş altında ilk defa işyeri açanları kapsar.
- 3 yıl geçerlidir. (Yani 29 yaşına kadar olan 3 yılı kapsar. )
- Sadece yıllık gelir vergisi ve 3 ayda bir verilen gelir geçici vergiler için istisna uygulanır. Yani gelir vergisi ve geçici vergi damga vergileri ödenir. Ancak kar ederse kara istisna uygulanır.
-Kdv ve muhtasar için bir muafiyet söz konusu değildir. (Karıştıranlar için bunuda belirttim.) Bu vergiler olduğu gibi devam eder.
Kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/05/20160505-8.htm

Bağkur Muafiyeti
-29 yaş altını kapsar
-1 yıl geçerlidir.
Bağkur muafiyetinde daha önce sigortalı olarak bir işten çalışanları kapsıyor mu emin değilim. Burda ince bir çizgi var. İnce çizgiyi görmek lazım. Bunun cevabını işyeri açılışı yapmadan önce ssk ya sormak gerekiyor. Yukarıdaki aylık masrafınızın çoğunu bağkur kapsıyor. 2019 %5 indirimli bağkur 754,61 TL

Genç Girişimci Bağkur İstisnası (Madde 22)
Kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/05/20180518-3.htm

Detaylı bilgi için skype adresimi ekleyin. Forumdan fazla takip edemiyorum. Zaten fazla vaktimde yok.
sporajani Lions

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al