wmaraci reklam

Süper Güç Olmak ( Türkiye Ekonomisi )

9 Mesajlar 714 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

westlife westlife Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek -
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad A** H**
  • Mesajlar 475
  • Beğeniler 29 / 131
  • Ticaret 0, (%0)

YouTube'da şu ana kadar bildiğim en kaliteli kanal.
Ekonomimiz ve gidişatını güzel derleyip anlatmış hocamız.
Yararlı bir paylaşım olduğunu düşünüp paylaşmak istedim. :)

cooper

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

cooper cooper Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Müh. öğrencisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** F**
  • Mesajlar 531
  • Beğeniler 225 / 254
  • Ticaret 5, (%100)
Şu adamın minimal bir dille anlattığı ekonomi bilgisi meydanlarda cirit atan siyasilerin hiçbirinde yoktur muhtemelen. Anlaşılır ve net şekilde güzel bir video olmuş.

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
Emin çapayı dinleyin birde. Arkadaş yumuşatarak anlatmış olayları birde malum kitleye bilale anlatır gibi anlatmaya çalışmış mesela devletin faiz düşür diye merkez bankasına baskısı sonrası faiz düsünce en cok parayı kim almış? Bankalar :) tekrar faiz yükseltildi şimdi yüksek faizli krediyi kim alacak? Halk. Gibi birçok delirtmelik örnek var. Emin capa cnn ntv gibi kanalların ekonomi yüzüydü yandaşlara satılınca şutladılar adamı. Çok çok güzel ve mizahi anlatır olayları. Ara ara öyle değil dostum! Falan der :) malum kitleye bunları anlatamazsın orası ayrı :)

Türkiye kıraathanelerle ve bu zihniyetle süpergüç olamaz arjantin gibi iflasıni ilan eder. Değişim lazım yüksek teknoloji bakanlığı gerek daha bir cok özelleştirilmiş bakanlıklar gerek. KEKlerle kurtarilmaz ülke.

Edit: Benimle ekonomi tartışmak isteyen varsa sorularını yazabilir lakin ben de kendisine 10 adet soru soracağım tek tek kaynaklarla cevaplamasını isteyecegim ona göre :) sonra cevaplayamayınca saldırmak yok. Medeni 2 insan gibi konuşacağız

hsntngr hsntngr Kontör at Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Full Stack Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 1155
  • Beğeniler 99 / 327
  • Ticaret 3, (%100)

Backlinkcigeldi adlı üyeden alıntı

Emin çapayı dinleyin birde. Arkadaş yumuşatarak anlatmış olayları birde malum kitleye bilale anlatır gibi anlatma....

Onların yüksek teknolojisi varsa bizimde kekimiz var jsjs :D

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 25.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek -
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad A** H**
  • Mesajlar 475
  • Beğeniler 29 / 131
  • Ticaret 0, (%0)
Backlinkcigeldi Hocam benim uzun zamandır merak ettiğim soru şu (tartışmak için değil);
Türkiye, ekonomisini en iyilere çıkarmak için neden gerekli olan yatırım alanlarında yeterince faaliyet göstermiyor
veya neden yüksek gelirli ihracatlar için yüksek teknoloji dediğimiz alana ağırlık vermek yerine olmadık yatırımlara
girişiyor ve hazır ne varsa onu satıyor? Bir şeyler üretmediğimiz için ithalatımız ihracatımızdan sürekli daha fazla,
neyden kaynaklanıyor bu, cehalet mi, tembellik mi, bilinçli bir planın parçası mı?

• Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

hsntngr adlı üyeden alıntı

Onların yüksek teknolojisi varsa bizimde kekimiz var jsjs :D

Keknoloji diyorsunuz :) şaka bir yana sene olmuş 2018 Quantum pcler geliyor,katlanabilir televizyon telefon geliyor, Kişiselleştirilebilir ürünler ve hızlı üretim geliyor(Endüstri 4.0) yapay zeka geliyor, Marsta yaşam.kalıntıları bulunuyor bizim konuştuğumuz konulara bakın.

westlife adlı üyeden alıntı

Backlinkcigeldi Hocam benim uzun zamandır merak ettiğim soru şu (tartışmak için değil);
Türkiye, ekonomisini en iyilere çıkarmak için neden gerekli olan yatırım alanlarında yeterince faaliyet göstermiyor
veya neden yüksek gelirli ihracatlar için yüksek teknoloji dediğimiz alana ağırlık vermek yerine olmadık yatırımlara
girişiyor ve hazır ne varsa onu satıyor? Bir şeyler üretmediğimiz için ithalatımız ihracatımızdan sürekli daha fazla,
neyden kaynaklanıyor bu, cehalet mi, tembellik mi, bilinçli bir planın parçası mı?

Uzun bir yazı olacak
.
Bilinçli olarak yapılan,Türk ekonomisinin çökertme ve dışa bağımlı yapma planıdır bu. Türkiye 1960larda uçak araba üretip ihrac ediyordu, koreyle aynı sevideydik asya krizinden sonra ipler koptu onlarda o sıralar geçip şimdinin güney koresinden bile iyi olabilirdik lakin, Bu karanlık zihniyet yine etkisini göstererek emperyalist ajanlara teslim olan Türkiye darbeler cartlar curtlarla bir ton zaman kaybetti. Daha sonra yine emperyalist devletlerin emirleriyle iktidar değiştirildi ecevit düşürüldü vs.. vs.. dolar 10 kurus artti diye ecevitin önüne yazar kasa attılar şu an herkes sus pus bunlar hep zamanlı cehaletleştirmeden kaynaklı. Önce uyut sonra ensesine vur ekmeğini al taktiği. Ruzi nazar ve Türkeş dönemine de bakabilirsin amerikalılar ülkenin içine nasıl sızdı onlara ülkeyi nasıl teslim ettiler tarihi araştırabilirsin. Ruzi nazar Türk bir cia ajanıdır. Peki bunları neden anlatıyorum? Devam edin lütfen
.
Şimdi 2002 den sonra gelen iktidar da bir proje iktidardı fetö denen alçaklarla beraber oldukları müddetçe 2009a kadar güzel şeyler de yaptılar devletin içine sızdılae kozmik odaya yani devletin mahremine kadar girdiler. Başındaki zat zamanında ben BOP eşbaşkanıyım dedi. BOP=BUYUK ORTADOGU PROJESİ yani bagımsız bir kürt devleti ve büyük israil projesi adım adım da işliyor. Lakin Türkiyenin başında bu projeye izin verecek biri olmalıydı yoksa imkanı yok BOP başarısız olurdu. Türkiye neden Filistine yardım etmiyor? İsraille olan ticaretimiz kudus olaylarindan sonra kat ve kat artti? İsrailin siyasi stratejisinde petrol cok buyuk bir öneme sahip ve Turkiye tanker tanker gizli petrol gönderiyor daha geçen ay ifşalandı. Buna ek olarak Geçen hatta akp lideri bunu bir tv kanalınsa kabul etti en çok bizim zamanımızda gelişti fetö dedi.
.
Peki Backlinkcigeldi BUNLARIN KONUYLA NE ALAKASI VAR? Ekonomi bir sebep değil sonuçtur ve sonucu değiştirmek için sebepleri ortadan kaldırmanız gerekir. Öncelikle emperyalist devletlerle sadece çıkarlarimız için işbirliği yapmalıyız. İktidar ekonomik olarak dışa bağımlı bir hale getirdi bizi. Kredi notu verme kuruluşlarına her sene tonlarca para veriyoruz bize puan versin diye sonra puan veriyorlar hain ilan ediyorlar. Yahu parayı sen veriyorsun puan versinler diye!!. Bu tamamen algı operasyonudur. İnan bana iktidardaki kişiler de başta E.bakani mehmet şimşek olmak üzere bundan haberdar. Merkez bankası bağımsız olmalıdır iktidarın başındaki kişi faizi düsür düşür diye baskı yapmasa şu an dolar bu noktaya gelmezdi. Merkez bankasındaki kişiler mesleklerinde ultra iyi insanlardan oluşur. Matematik bilmeyen ekonomi bilmeyen bir adam onlara talimat verirse sonuç elbette böyle hüsran olacaktır. E.bakanı ve CB sürekli ingiltereye gidip geliyor 3 gün kaldı CB ingilterede neden hiç düsündün mü? Para kalmadı para ordan borç aldı kronolojiye bakarsan ordan hemen sonra dolar 4.90dan 4.57ye düştü. Ülke ülke para dilenir hale geldik ne acı!
.
Y.Demirörene ziraat bankası 1 milyar dolar kredi verdi bu parayla kanallar satın alındı ne için tarikatlara vermek için su an hürriyet ntv kanald gibi kanallar ışıkçılar denen tarikatın elinde. Hastaneleri menzilcilere ver kanalları işıkçilara ver bundan 3 5 sene sonra 2. 3. Bir fetö benzeri olaylar yaşanmayacaginin garantisi yok devlet tarikatları denetlemiyor kontrolsüz bir güç haline getiriyor. Fetöden zerre ders almamışlar.
.
Teknoloji konusuna gelirsek yukarıda bahsettim sorunlar ülkeyi o kadar yıprattı ki en verimli çağları kek kıraathane tarikat şeyh şık konuşarak geçiriyoruz. Araba üreticez yanmalı araba üreteceğiz onu da yabancı firmalara veriyoruz. Nükleer enerji aldık ruslar yapacak. Ucak aldık abdlilerden. Boing boing aldık abdlilerden. Samandan bakliyata ithal ediyoruz. Yetmedi çinden çöp ithal etmeye başladık. Eğitim desen berbat niteliksiz bir ton öğrenci var bu çocuklar nasıl yüksek teknoloji üretsin dostum? 1.5 milyon imam hatipli gencin ülkeye şu an ne yararı var? Yaş ortalamamız 29 eğer bu potansiyel degerlendirilse almanyayı 2 ye katlarız 2ye. Fakat bu zihniyetle ilerlemek yerine sürekli geriliyoruz. Biz neden abdye muhtacız? Neden ruslara muhtacız. Bizim tohumlarımızi kisirlaştirdilar yurtdişindan tohum geliyor. Hayvanciligi bitirdiler tarim bitti, bunlar hep teknolojiye yansiyor yansiyacak. Yatirim yapilmiyor arge desteği sıfır. Elon musk ülkeye geldi diye CB bununla övünuyor neymiş buraya fabrika acacakmis yahu senin gençlerin var muazzam bir yaş ortalamasina sahipler elin adamini neden yüceltiyorsun kendi gencine değer ver.
.
Kanalistanbul rezalet bir proje şu şartlarda ne gereği var?
Kıraathane rezalet bir proje işsiz milyonlarca genç var fabrika iş gelecek vaadetmek yerine daha çok işsiz ordusu gelecek der gibi kıraathane vaadetmek neden?
Ülkeye düşman bir kitle var bu gericilikle bu sığ zihniyetle bu bağnaz zihniyetle bir adım yol kat edemeyiz. Türk bilim adamları yurtdisina gidiyor harika seyler buluyorlar neden avrupa potansiyeli iyi degerlendiriyor bizim okullarimizda daha laboratuvar yok birak YÜKSEK TEKNOLOJİyi daha öğrencilere kaliteli bir eğitim sunamıyor devlet.
.
Dış mihraklar bize oyun oynuyormuş yahu ben mi borç aldım? Ben mi merkez bankasına emir verdim ben mi saçma sapan projelere giriştim misal ANKARADAKİ ANKA PARK ne halta yaradı saf israf dinozor koydular her yere melih gökçek fantezisini gerçekleştirdi sadece şu an 1 milyardan fazla para çöpe gitti bomboş duruyor atsan bir dert kullansan gelir sağlamıyor.
.
Köprü yapıyorlar geçiş garantili
Hastane yapıyorlar hasta garantili bunlar hep israf doğru yerlere kullanılmıyor paralar. Bu paralarla arge laboratuvarları açılsa bilim merkezleri üsleri kurulsa şu an marsa biz gitmiştik. Avrupadan ordan burdan borç alıp saçma sapan işlere yatırılıyor 1 tamam 2 tamam ama bunlar bilinçli ve sistematik bir şekilde yapılıyor. Bizzar Türkiyeyi geriletmek için sanki bir avuç maşa nezninde ülke elden gidiyor. Tüm kazanımlarımız gelecege dair olan umutlarimiz yok edilmeye çalışıliyor. Gençlere teknoloji anlatilmiyor bilim anlatilmiyor. Dindar ve kindar olacaksin deniyor. Dindar olabilirsin o seninle tanrın arasında beni ilgilendirmez lakin kindar bir nesil bu ülkeyi onlarca sene geriye götürür. İleriye gitmek bir yana yapılan hataları düzeltmek bile seneler alacak
.
Hindistan sadece 70 milyon dolara aya roket gönderdi.
Çin quantum bilgisayarlarına yapay zekaya 100 milyardan fazla arge desteği verdi.
Almanların olağanüstü üretimi zaten ortada.
.
Avrupanin üretimde asyayı yakalayıp geçmesi dedikleri endüstri 4.0 da şayet geride kalırsak gelecek 50 100 yılın arabistanı olacağız. Otomasyon devri çoktan başladı fabrikalarda temizlikciler ve guvenlik görevlileri hariç insan yok. Yakinda onlar da olmayacak. Boston dynamis dehset insansi robotlar yapiyor. Deep minds muazzam yapay zekalar üretiyor. Nasa marsta yaşam arıyor. Biz ne yapıyoruz? KOCA BİR HİÇ.
.
Yazık değil mi bu ülkeye dostum. Daha neler yazarım neler çok doluyum burda kalsın. Şu an bu ülkenin gerilemesinin tek sebebi siyasilerin amerika tarafından bilinçli olarak bu ülke başına getirilmesidir. Bu düzen değişmeli yoksa arabistana döneceğiz. Bakın arabistan arabistan diyorum onlar bile gelişmeye başladı. Petrolleri bitiyor artık böyle gitmeyecegini anladılar. Kadınları sosyal hayata adapte etmeye erkek gibi iş tutar hale yavaş yavaş getirmeye çalışıyorlar. Gelecek teknolojiden ve bilimden ibaret dostum. Teknolojisi ve bilimi iyi olanlar diğerlerine boyun eğdirecek. Bu düzen böyle devam ederse fransizların sömürüsünü senelerce iliklerine kadar yaşayan afrikalılar gibi ortadogu batakliginda dibi boylayacağız.

Atatürk gibi emperyalistlere boyun eğmeyecek tarikatları ve amerikanın siyasi artıklarını temizleyecek biri lazım. Ondan sonra hızlica teknolojik reformlar yapılmalı. Yüksek teknoloji bakanlığı oluşturulmalı. Teknolojik liseler oluşturulmalı. Kodlama 1.siniftan itibaren öğretilmeli. Eğitim kitlesel değil bireysel olmalı gence bilime laikliğe çağdaşlığa değer verilmeli. Cebinde 10 lira olmayan adam şu berbat düzeni savunuyor. Güzel kardeşim senin cebinde neden 1k 2k olmasın yani bu biatçılık neden? Siyasiler kutsal varliklar mi neden yaptiklari yanlişlari yuzlerine haykirip cezasini sandikta vermiyorsunuz. Bakın yerin dibine girmek üzereyiz. Ya birlik olur elden ele yukari cikariz ya da 3 4 seneye imflik olur dibi boylarız.

Sevgiler iyi aksamlar
hsntngr

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 25.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek -
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad A** H**
  • Mesajlar 475
  • Beğeniler 29 / 131
  • Ticaret 0, (%0)
Backlinkcigeldi sizi takdir ediyorum hocam, bu kadar uzun cevap, alkışlanır.
Başka soracağım hiçbir soru yok. (doğal olarak :D)
Backlinkcigeldi

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

westlife adlı üyeden alıntı

Backlinkcigeldi sizi takdir ediyorum hocam, bu kadar uzun cevap, alkışlanır.
Başka soracağım hiçbir soru yok. (doğal olarak :D)

24 hazirandan sonra ya temelli gidecegim ya da egitim icin gidip harika start uplarla yani girişimlerle ülkeme dönüp istihdam yaratacağım. Kim bilir belki aramızdan Elon Musklar cıkar hatta cok daha iyileri çıkar. Tüm karanlık senaryolara rağmen güzel günlere giden otobüs yakın diyorum. Umudumu asla kaybetmedim. İngilize boyun eğmeyen yunanlari denize döken antiemperyalist modern bir liderin torunu olmaktan gurur duyuyorum.

Bu son şansı değerlendirmek tek çaremiz. Lütfen herkes şapkasını önüne koyup düşünsün. Vicdanınızı ve mantığınızı asla kaybetmeyin dostlar. Siyasiler gidici ülke kalıcı. Biat etmeyin. Kendinizi kullandırtmayın. 1 tane TÜRKİYE var! Biz kaybedersek herkes kaybeder. Aynı gemideyiz ve gemi su alıyor. Saçma sapan keyfi şeyler yapmak yerine su alan yeri tıkayıp acilen gemiyi onarmalıyız. Titanikvari müzik çalıp oynama lüksümüz de yok. Buzdağına çarpmanıza çok az kaldı.

Durmuş Yılmazın dediği gibi
BİZE DOĞRU YAKLAŞAN BİR CİSİM var. Bu cismin ismi KRİZ.

yazilimsoru yazilimsoru Yazilimsoru.com Kullanıcı
  • Üyelik 05.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 437
  • Beğeniler 132 / 131
  • Ticaret 0, (%0)
Bence Türkiye'nin sorunlarından bir diğeri üretmek için bile bir şeyler ithal etmemiz.

Web sitem: yazilimsoru.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al