lostyazilim

Linux Mint 12 Lisa kararlı sürüm

12 Mesajlar 3.538 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

FatihToprak FatihToprak www.fatihtoprak.com Kimlik Onayı
  • Üyelik 13.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** T**
  • Mesajlar 577
  • Beğeniler 65 / 67
  • Ticaret 0, (%0)
Ubuntu sürümlerinden sıkılanlar için geçmiş yazılarımda Linux Mint‘in tam bir alternatif olduğunu söylediğimi hatırlıyorum. Hali, hazırda halen daha ubuntu kullanan biri olarak bunları yazdıktan sonra, sizler ile birlikte Mint 12 Lisa sürümünün kurulum dosyasını indirerek bende yeni sistemi denemeye koyulacağım. Zaman zaman da, yeni işletim sistemi hakkında detaylı açıklamalarımı da yazılarımda bulabileceksiniz.

Kısa bir Mint 12 Lisa gezintisini derlediğim ekran görüntüleri ve resmi Linux derneklerinden yapılan açıklamalar neticesinde oluşturduğum makaleyi de sizlere sunmaktan özgür bir Linux kullanıcısı olarak feyz duyarım ;)

Öncelikle Ubuntu sürümlerinden yılan, sıkılan bir kullanıcı iseniz, size daha doyurucu olduğuna inandığım mint 12 Lisa’yı kesinlikle öneriyorum ki, altta ki masa üstü gayet bu iş için yeterli bir resim bence.

Öte yandan , siz başlıca sürüm güncellemeleri ve paketdeki değişikliklerin ayrıntılarını okur iken , yakın gelecekte tam incelenmiş Mint dağıtımı hakkında inceleme yazısını hazırlamak üzere, bende bir yandan yeni sürümü kurmaya başlayacağım. Sizlerde indirmek için yazının hemen altındaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Linux Mint 12 Lisa sistem gereksinimleri :
x86 işlemci (Linux Mint 32-bit, hem 32-bit hem de 64-bit işlemcili bilgisayarlarda çalışır. Linux Mint 64-bit için 64-bit işlemcili bilgisayar gerekir.)
512 MB RAM (Rahat kullanım için 1 GB önerilir)
5 GB boş disk alanı
800×600 çözünürlüğe sahip ekran kartı
DVD-ROM sürücü veya USB portu

Yeni sürümde neler var ?

Gnome 3 and MGSE

Bilinen odur ki, Mint diğer dağıtımlara nazaran en hafif olan ve en az kaynak tüketen dağıtımdır. Zaten yukarıdaki, sistem gereksinimlerinden bunu anlamış olmak hiç de zor değil. Bu açıdan her zaman tercih olabilir aslında. Yeni pakette GNOME 3 destekli arabirimler ile oldukça daha kişiselleştirilebilen ve rahatlık sağlayabilen bir sürüm ortaya çıkmış.

MGSE destekli bir alt bar vasıtası ile kendinizi Mint dışında bir işletim sisteminde hissetmenize hiç bir neden yok.

Ubuntu son sürümden daha çok belirginleşen yazılım merkezi sekmeleri artık Linux Mint sürümleri için de gelecekte var olabilecek düzeyde belirgin durumda, tab şeklinde kalıtsallaştırılmış.

MATE

Dvd versiyonu ve CD versiyonu ile arasındaki fark olarak en belirgin görünen özellik MATE desteği. Ancak yeni sürümü aynı anda kurulabilir ve kullanılabilir bir yapı da servis etmiş üreticiler. Bu şahane denilebilir.

Ek olarak , Linux Mint 12 Lisa ‘da yerleşik olarak gelen iki tane tema arabirimi var. Bunlara The Mint-Z Desktop Theme ve The Mint-Z Dark theme adı verilmiş. Koyu ve açık olmak üzere iki farklı arayüz seçilebilmekte. Tabi, şahsen ben siyahı tercih edeceğim gibi geliyor.

Yeni ara motoru : DuckDuckGo

Partner olarak yeni anlaştığı DuckDuckGo arama birimi Mint 12 Lisa‘da varsayılan olarak geliyor. Detaylar burada.

İndirme linklerinde tamamen Türkçe arayüz de mevcut , tüm dil paketleri ve indirme linkleri için resmi blog sayfasını gezebilir, 32 bit ve 64 bitlik sürümleri indirebilirsiniz.

Linux Mint 12 Lisa İndir.

Linux Mint 12 Lisa indirmek için buradan devam edin.

Kaynak ve ekran görüntüleri için : http://fatihtoprak.com/linux-mint-12-lisa-surumu-cikti-indirilmeye-hazir-inceleme.html

wmaraci
reklam

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)
Yazıda verdiğin sistem gereksinimleri LXDE sürümü için.
Yazıda belirttiğin GNOME ve KDE'nin sistem gereksinimleri;

• x86 işlemci (Linux Mint 32-bit, hem 32-bit hem de 64-bit işlemcili bilgisayarlarda çalışır. Linux Mint 64-bit için 64-bit işlemcili bilgisayar gerekir.)

• 512 MB RAM (Rahat kullanım için 1 GB önerilir)

• 5 GB boş disk alanı

• 800×600 çözünürlüğe sahip ekran kartı

• DVD-ROM sürücü veya USB portu

Kuracak olanlara yanlış bilgi vermeyelim :)

• Üyelik 13.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** T**
  • Mesajlar 577
  • Beğeniler 65 / 67
  • Ticaret 0, (%0)
Teşekkürler düzeltme için konuyu da kaynak yazıyıda düzenliyorum. Evet bu gün kurulum esnasında bende farkettim yeni fırsat oldu siz benden erken davranmışsınız.

Ancak localhost kurulumunda da paket eksikliği nedeni ile sıkıntılı sonuçlar vardı. Security paketlerinden bir kısmının bulunamadığını görebiliyorum konsoldan.

Kurup denediyseniz, çözüm öneriniz var mı ?

cokbaska cokbaska WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 /
  • Meslek Serbest Meslek
  • Mesajlar 712
  • Beğeniler 22 / 115
  • Ticaret 9, (%100)

Fatih Toprak adlı üyeden alıntı

Teşekkürler düzeltme için konuyu da kaynak yazıyıda düzenliyorum. Evet bu gün kurulum esnasında bende farkettim yeni fırsat oldu siz benden erken davranmışsınız.

Ancak localhost kurulumunda da paket eksikliği nedeni ile sıkıntılı sonuçlar vardı. Security paketlerinden bir kısmının bulunamadığını görebiliyorum konsoldan.

Kurup denediyseniz, çözüm öneriniz var mı ?

localhost olarak ne kuruyordunuz ? Lamp mı
Depoları kontrol edin.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 13.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** T**
  • Mesajlar 577
  • Beğeniler 65 / 67
  • Ticaret 0, (%0)
Lamp evet yenılıyorum kurulumu belki güncelleme esnasında sıkıntı olmuş olabilir, elektrik kesintisi olmuştu.

• Üyelik 21.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 /
  • Meslek Serbest Meslek
  • Mesajlar 712
  • Beğeniler 22 / 115
  • Ticaret 9, (%100)
sudo apt-get update

sudo apt-get install apache2

uygulayıp hata çıktılarınızı yazarmısın

• Üyelik 13.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** T**
  • Mesajlar 577
  • Beğeniler 65 / 67
  • Ticaret 0, (%0)
Şu an dediğim gibi kurulum aşaması henüz bitmiş değil ama olumlu olumsuz dönüş yapacağım .

• Üyelik 21.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 /
  • Meslek Serbest Meslek
  • Mesajlar 712
  • Beğeniler 22 / 115
  • Ticaret 9, (%100)

Fatih Toprak adlı üyeden alıntı

Şu an dediğim gibi kurulum aşaması henüz bitmiş değil ama olumlu olumsuz dönüş yapacağım .

:) Hocam , nerede takıldınız yardım edelim.Kurulum bitti masaüstüne ulaştınız siz , paket kurulumunu yapamadınız.

• Üyelik 13.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** T**
  • Mesajlar 577
  • Beğeniler 65 / 67
  • Ticaret 0, (%0)
Tek phpmyadmin kurulumu başarısız ;) herşeyi tamam ancak /phpmyadmin yazınca gelmiyor ne yazık ki.

• Üyelik 21.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 /
  • Meslek Serbest Meslek
  • Mesajlar 712
  • Beğeniler 22 / 115
  • Ticaret 9, (%100)
apache2.conf dosyasını açıp
sudo gedit /etc/apache2/apache2.conf

Include /etc/phpmyadmin/apache.conf
üstteki satırını ekleyin birde öyle deneyin :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al