wmaraci reklam

Ubuntu Nedir?

11 Mesajlar 4.690 Okunma
wmaraci reklam

Orkunx Orkunx Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 681
  • Beğeniler 208 / 148
  • Ticaret 6, (%100)

Merhabalar arkadaşlar sizlere bu makalemde yeni ve gelişmekte olan aktif işletim sistemi Ubuntu'yu tanıtacağım.Ubuntu Linux tabanlı açık kaynak bir işletim sistemidir.Linux işletim sistemlerinin en büyük özelliği olan hızı Ubuntuda da görülmektedir.Ubuntu 10.Versiyonu ve 11.Versiyonu kullanıcısı olarak sizlere Ubuntu'nun gerçekten geliştiğini söyleyebilirim.Onbirinci versiyonunda yeni sidebar özelliği gelmiştir.Ubuntu Masaüstü sistemi eklenmiştir.

Ayrıca da ubuntunun en büyük özelliğinden biri olan USC(Ubuntu Software Center) da hergün gelişmekte ve hergün yeni bir uygulama eklenmektedir.Ayrıcada Ubuntu'nun kendiliğinden Snippet sistemli text editörü mevcuttur.Ubuntu'yu hız ve performans isteyen programlamacı arkadaşlara tavsiye ederim :) Özellikle de Python programlama dilini kullananlara :)

Hemen şimdi eğer Ubuntu'yu yüklemek isterseniz Ubuntu'nun Resmi websitesine girin.Eğer Windows işletim sistemine ek olarak yada Windowstan hariç ama windows üzerinden kurmak isterseniz -ki en hızlı yol bu- Wubi yi kullanmanızı tavsiye ederim.Ayrıcada Ubuntunun CD lerinin satıldığı yerleri Resmi websitesinde görebilirsiniz.

Yazar: Orkun Çakılkaya
Kategori: İşletim Sistemleri
Web Adresim: http://www.xtraphp.com
ByPowerfuL pmxd

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Berk Berk Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 562
  • Beğeniler 64 / 104
  • Ticaret 0, (%0)
Ubuntu işletim sistemini insanlara sunmak ve bilgilendirmek için güzel bir yazı olmuş, ellerine sağlık. Ben şunu sormak istiyorum. Yazıda da okudum programlamacı arkadaşlara tavsiye ederim demişsiniz, ubuntu işletim sisteminde c# gibi dillerin uygulamasını çalıştıracak programlar mevcut mu? Pek anlamam linux işletim sisteminden o yüzden sormak istedim.

• Üyelik 25.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 681
  • Beğeniler 208 / 148
  • Ticaret 6, (%100)
Bunlar için ufak birkaç programı kurmanız gerekebilir ama kendi text editörü neredeyse Tüm Diller için Snippeti var.Compile için özel bir program yüklemeniz gerekmekte :) Linuxteki Programlar yüksek boyutta değildir :)

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)

Berk adlı üyeden alıntı

Ubuntu işletim sistemini insanlara sunmak ve bilgilendirmek için güzel bir yazı olmuş, ellerine sağlık. Ben şunu sormak istiyorum. Yazıda da okudum programlamacı arkadaşlara tavsiye ederim demişsiniz, ubuntu işletim sisteminde c# gibi dillerin uygulamasını çalıştıracak programlar mevcut mu? Pek anlamam linux işletim sisteminden o yüzden sormak istedim.

Mono-Project

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 25.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 681
  • Beğeniler 208 / 148
  • Ticaret 6, (%100)
http://mono-project.com/DistroPackages/Ubuntu

Berk Berk Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 562
  • Beğeniler 64 / 104
  • Ticaret 0, (%0)
Teşekkür ederim arkadaşlar cevaplar için. İkinci bir işletim sistemi olarak kurup deneyebilirim.

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)

Berk adlı üyeden alıntı

Teşekkür ederim arkadaşlar cevaplar için. İkinci bir işletim sistemi olarak kurup deneyebilirim.

Daha önce hiç linux kurmadıysan internette resimli kurulumu var. Kurulum esnasında disk bölümleme ile ilgili kısma dikkat etmen yeterli. GNU/Linux dağıtımlarında kurulum yaparken aynı zamanda internette de gezinebiliyorsun. O yüzden takıldığın bir yer olursa kurulum esnasında da sorabilirsin. Bu arada kurulumu yapmadan önce dosyalarının yedeğini de al. Ne olur ne olmaz.

ByPowerfuL ByPowerfuL E-Commerce Manager Kullanıcı
  • Üyelik 22.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek E-Ticaret Uzmanı - A+++ SEO
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 1575
  • Beğeniler 533 / 459
  • Ticaret 18, (%100)
ubuntuyu denemiştim versiyonunu hatırlamıyorum hoşnut kalmadı sildim tekrardan windows kurdum :D güzel anlatım olmuş sağolasın Orkun
Orkunx

kişi bu mesajı beğendi.

N11'de Ürünlerinizi İlk Sıraya Taşıyorum. Detaylar İçin P.m Atınız.

• Üyelik 25.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 681
  • Beğeniler 208 / 148
  • Ticaret 6, (%100)
Görevim teşekkür ederim.Bu aya özel toplam 3 Makale yazdım :) Öbür aya da bol bol yazılar yazıcam :)

chbz chbz Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / K
  • Meslek Webmaster
  • Mesajlar 458
  • Beğeniler 191 / 129
  • Ticaret 0, (%0)
Ubuntu 4-ever :)
Ama bir türlü su Unity arayüzüne alisamadim, gnome daha iyidi.
Yakinda 12.04 cikacak bakalim o nasil olacak :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al