wmaraci reklam
lidertakipci

Google HTTPS Kullanan Siteleri Üst Sıralara Taşıyacak

49 Mesajlar 6.829 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

vicentee vicentee WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek iş adamı
  • Mesajlar 74
  • Beğeniler 41 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
Her şey bitti SSL kaldı.
Şimdi forumda SSL ekledim hitim düştü, ssl ekledim hitim coştu, ssl ekledim kazançlarım tavan/taban yaptı gibi konuları çoklukla görürüz. Ayrıca;
SSL ekledim sitem şurada/burada çalışmıyor. SSL ekledim backlinklerim çöp oldu gibi konular görebiliriz :D

Benim tahminim şu; SSL ile backlinkleri bir nevi sıfırlama yoluna gidecek bu da spam siteleri yine başımızın üzerine çıkaracağa benziyor. Sonra da Google "pardon kuzenim güncelleme yapmış" diyerek tüm ssl saçmalıklarını göz ardı edip şu anki algoritmayı devam ettirecek.

Google bundan Adwords kazancı sağlayacağı gibi, pek çok reklamverenin parasını cukka edecek. Adsense yayıncısı babayaroyu alırken Google kazancını yine tavana çıkartacak. Ayrıca büyük firmalar da SSL satarak webmasterları 1 yıllığına dolandıracak. Bunun yanında pek çok kullanıcının bedduası ve kinine maruz kalan site sahipleri isyan edecek ve 1-2 ay 5 parasız gezecek. Spam siteler ise her zamanki gibi parayı kıracak.

Alın size senaryo. ŞAHSİ FİKRİM bu.

wmaraci
reklam

ayhankaraman ayhankaraman SEO Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Yönetici
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 220
  • Beğeniler 169 / 65
  • Ticaret 55, (%100)
Google yaptığı açıklama ile HTTPS (2048-bit SSL) sahibi olan sitelerin sıralamada ufak bir miktar avantaja sahip olacağını duyurdu.

Google söz konusu avantajın mevcut sıralama algoritmasında “çok hafif bir sinyal” olarak görüleceğini belirtti. Nitekim bu ifade “yüksek kaliteli içerikten çok daha hafif bir sinyal olacağı” şeklinde bir anlam taşımaktadır. Elde edilen test verilerine göre Google söz konusu etkinin “global sorgulamaların %1′inden daha az olduğunu” belirtirken; Google bu etkiyi daha da güçlendirip tüm site sahiplerini HTTP’den HTTPS’ye geçirerek sitelerin daha güvenli olmasını sağlamak istiyor.

Google geçtiğimiz birkaç ay içerisinde yaptığı test sonuçlarına dayanarak, Google arama sonuçlarında HTTPS sinyallerinin “pozitif sonuçlar” verdiğini belirtti.

Google’ın önemli isimlerinden Matt Cutts, SSL’i Google’ın algoritmasında bir sıralama faktörü olarak kullanmak istediğini birkaç ay önce belirtmişti. Üzerinden neredeyse 5 ay geçtikten sonra Google bunu gerçeğe dönüştürdü.

SEO Açısından HTTPS Kullanımı Endişeleri

Eğer HTTP’den HTTPS’ye geçişte SEO açısından çok fazla endişelenmenize gerek yok. Google bunu yıllardır dile getiriyor ve bunun güvenli bir adım olduğunu söylüyor. Ancak bunu yaparken bazı adımları göz önünde bulundurarak trafik değerlerinize etki etmekten kaçınmanız gerekiyor. Google ile irtibat kurarak sitenizin HTTP’den HTTPS’e geçirildiğini belirtmelisiniz. Google ilerleyen dönemlerde bu konuyla ilgili bir rehber yayınlayacak olsa bile şimdilik birkaç ipucu paylaştı:

İhtiyacınız olan sertifikaya karar vermelisiniz: tek alan adı veya çoklu alan adı sertifikası vb.

2048-bit şifrelemeye sahip sertifikalar kullanmalısınız.

Benzer güvenli alan adında bulunan kaynaklar için ilgili URL adreslerini kullanmalısınız.[/LIST]
    Diğer tüm alan adları için protokole uygun URL adresleri kullanmalısınız.
    Google’ın site taşıma rehberine göz atarak site adresinin nasıl değiştirileceğini öğrenmelisiniz.

robots.txt dosyasında HTTPS sitenin taranması engellenmemeli.

Mümkün olduğunca arama motorlarının sitenin her alanını dizinlemesini sağlamalısınız. Noindex meta etiketleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Google aynı zamanda HTTPS sitelere daha iyi bir şekilde raporlama sunmak için Webmaster Araçları’nı güncelledi.

Son olarak mutlaka dikkat etmeniz gereken kısım ise HTTP’den HTTPS’e geçişi Webmaster Araçları’ndan dikkatli bir biçimde takip etmek olmalıdır.

Kaynak: http://goo.gl/GxHxfC

Samet06 Samet06 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 6
  • Beğeniler 1 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
Bu SSL olaylarından sonra sıralamalarınızda herhangi bir dalgalanma varmı?

SanalDilenci SanalDilenci WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 3
  • Beğeniler 1 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Google, SSL sertifikasından bahsetmiş, iyi güzel de keşke bahsettiği blog da SSL sertifikalı olsaymış. Appe'ın Windows'lu bilgisayar kullanması gibi olmuş.
Öte yandan SSL sertfikaları pahalı değil. Ama milletin çok sorun yaşayacağını düşünüyorum. Şimdilik oturup seyretmeyi tercih edeceğim. Taşlar yerine oturursa ben de SSL sertifikası alabilirim.

wmaraci
wmaraci

berkaykuzu berkaykuzu a successful creation Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Serbest Meslek
  • Konum Kırklareli
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 106
  • Beğeniler 1 / 23
  • Ticaret 2, (%100)

Machine adlı üyeden alıntı

SSl nedir,niçin kullanır gayet iyi biliyorum. Yorumunuzdan yola çıkarak ben yorumda bulundum. Her sitede üye girişi ve çıkışı vardır, google ssl'si olan site yükselecek olmayan düşecek diyor olay bundan ibaret sen forumsun sen blogsun diye ayırmayacak ssl'en var mı ? hop üste çık bakim sen,sende ssl var mı yok hop aşağı in bakim pis fakir diyecek google bize kısaca :D

Düz mantık hayat kurtarır, fakat bu sefer kurtaramadı gibi duruyor. SSL mantığını ve Google tarafından gelen açıklamayı biraz daha incelemenizde yarar var.

Ayriyetten şuanda Google'ın yaptığı şekilde https sistemini uygulayan arkadaşlar, düşüşte olduklarını söylüyorlar. Güncellemeden sonra belkide artış olabilir fakat; şuan için ne bir test yapmak ne de bir yorumda bulunmak akıl kârı ve mümkün değil gibi gözüküyor.

AhmetTUTAK AhmetTUTAK WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Reklam
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 504
  • Beğeniler 189 / 80
  • Ticaret 40, (%100)
https://www.guzel.net.tr/rapidssl.php bu iş görürmü?

RapidSSL Anında! Statik 24,90 TL (1 YIL)

burakisci burakisci Wordpress Tema Yapımcısı Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Wordpress Tema Yapımcısı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** i**
  • Mesajlar 1897
  • Beğeniler 371 / 522
  • Ticaret 23, (%100)
Asıl bahsedilenler 700TL civarındaymış

AhmetTUTAK AhmetTUTAK WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Reklam
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 504
  • Beğeniler 189 / 80
  • Ticaret 40, (%100)
ciddimisin çok pahalı

Gokcebilisim Gokcebilisim Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 30.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 115
  • Beğeniler 2 / 18
  • Ticaret 61, (%98)
Arkadaşlar HTTPS ile ilgili bir çok forumlarda ve bu forumdada gördüğüm gibi yanlış anlaşılmalar var. Google kesinlikle HTTPS kullanacaksınız diye bir direktifi yok sadece SSL kullanırsanız çok az bir sıralamada çok az bir etkisi olacak diyor. Saten eski google gözünde otoriter sitelerin HTTPS e geçmesi çok zararlı Url yapıları tamamen değişiyor. Eğer yeni site açıyorsanız https ile başlamanızı tavsiye ederim.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al