Merhaba arkadaşlar,
Şimdi sizlerle beyin fırtınası yapmak istiyorum.

Google aramalarında birşey aradığımızda, genellikle aradığımız konuyla birebir alakalı title olan sayfalardan en az 4 (veya 3,2 çoklu sekme açma) tanesini sekme olarak açarız.
Bu birçok istatistikte de kanıtlanmış bir olgudur.Tıklama oranı en yüksek olan siteler genellikle ilk 4'ü kapsar. 4 siteden sonra sıralanan sitelerin tıklanma oranı çoğunlukla çok azdır.

Bazen çıkan sonuçlardan sadece 1 tanesinin bile bize aradığımız şeyi vereceğini kestirebiliriz.
Fakat bazen aradığımız sonuç için birkaç sayfa gezmemiz gerekebilir.

Dolayısıyla Google üzerinden arama yaptığımızda;

1- İstediğimiz sonuca direk ulaşır ve işlemi tamamlarız.
2- Sıralamada ilk sıralarda olan 3-4 siteye tıklar en doğru sonuca karar veririz.
3- Aradığımız konu üzerinde kesin bir sonuca ulaşmak için bir süre araştırma yapmamız gerekir.

Şimdi gelelim yukarıda verdiğimiz 2. seçeneğin açılımına;

Arama yaptığımızda sonuçlardan ilk dördünü sekme olarak açtık diyelim.
Bu sayı 5 'te olabilir yada 2 veya 3. Fakat çoklu sekme açtığımız aşikar.
Tarayıcının üst kısmında soldan sağa doğru sıralanan sekmelerden ilk sekmeyi tıklar ve içeriğe göz atarız.
Bu arada 2, 3 ve 4. sekme açıktır.
Sonra 2. sekme sonra 3 ve en son 4...
Bu işlemler boyunca 4. sekme en uzun süre açık kalan sekmedir.
Dolayısıyla, kullanıcı sonuçlarda 4. sırada çıkan sitede 1. sırada çıkan siteden daha uzun süre çevrimiçi olmuştur.

Bunu farklı birçok şekilde yorumlayabiliriz.

Otoriter site öyle olmalı ki;
İçerik muhakkak kaliteli ve ziyaretçiyi doyurmalı.
Ziyaretçi en kısa sürede aradığını bulup, açtığı diğer sekmelere bakmaya gerek duymadan kapatmalıdır.
Bu anlamda içerik muhakkak güncellenmeli.En sade yalın haline getirilmeli.
Çünkü siz kullanıcıyı sitenizde oyaladığınız süreye paralel rakiplerinizde sizinle bu avantajdan faydalanıyor.

Otoritesiniz fakat daima otorite olarak kalmak istiyorsanız bunları yapmalısınız.
Yukarıda bahsi geçen 4. sıradaki site isenizde, otoritenizden muhakkak farklı yada ekstra bir yorumunuz olmalıdır... diye düşünüyorum...

Genelde herkesin bildiği birşey fakat farklı düşünmek ufkumuzu açar diye düşündüğümden paylaşma gereği duydum.