Tam bir günümü ayırarak ince ayrıntılarına kadar araştırdığım “Adobe After Effects” programı hakkında size bilgi vermek istiyorum.Ayrıca kullanım hakkımda biraz bilgi sahibi oldum ve sizler için ufak bir çalışma yaptım.

Yaptığım örnek çalışma:

İlk Olarak Programın sistem gereksinimlerinden bahsetmek istiyorum.Bu programın CS5 sürümünü kullanmak için 64bit renk çözünürlüğüne sahip olmanız gerekmektedir.Aksi takdirde program kurulumu başlamayacaktır ama eğer CS4 veya daha alt modelleri kurmak isterseniz 32bit’lik bir çözünürlük işinizi görecektir ki benim bilgisayarımda 32bit çözünürlüğe sahip olduğu için ben CS4 sürümünü kullanıyorum.

Ayrıyeten 2GB RAM ve 3GB boş sabit disk alanı gerekmektedir.Buna ek olarak Adobe Programlarının kurulumunda ek olarak Adobe Bridge,Adobe Media Player gibi programlarında kurulumu için ek 2GB alana ihtiyaç duyulmaktadaır.After Affects programıyla yapılmış örnek bir video:

Program ile neler yapılabilir?

Adobe After Affects programı ile kendi çizgi filminizi yapabilirsiniz.Bunun için ileri düzey bilmeniz gerekmektedir.Basit seviyeler içinse (örneğin ben) kısa tanıtım yazıları, hareketli arkaplanlar,video efektleri,animasyon gibi şeyler yapılabilir.Tüm dünyada gişe rekorları kıran “Harry Potter” , “Karayip Korsanları” , “Yüzüklerin Efendisi” gibi seri filmlerde çok fazla miktarda kullanılan bu program hakkında neler yapıldığı az çok aklınızda canlanmıştır.En basit Örnek Olarak “Harry Potter Azkaban Tutsağı” filminde ruh emici karakterler insanların vücutlarından ruhlarını bu programda kullanılan efektler sayesinde kendilerine alıyorlarmışcasına bir görüntü oluşturuyorlardı.Takdir edersiniz ki oradaki ruh emici karakterler de bu tür programlar kullanılarak yapılmıştır.Bu konunun bir örnek videosuda aşağıda görünmekte.

Ayırca Türk dizilerinden örnek vermek gerekirse “Sihirli Annem” , “Selena” ve “Bez Bebek” gibi dizilerde karakterler “habala hubala bub” diyerek etraflarında bir ışık bırakarak kayboluyorlardı.Bu program sayesinde Gerçekleşen bir olaydı bu.

İnternetteki After Effects Kaynaklarını bulmakta eminim zorlanacaksınızdır.Şahsen ben biraz zorlandım.Onun için sizlerinde zorlanmaması adına bu kaynakları bir arada toplayarak sizlere sunmak istiyorum.Türkçe kaynaklardan yabancı kaynaklara doğru 5 tane kaynak sunacağım.Ama öncelikle Adobe’un kendi sitesini sunuyorum.Son Sunduğun Kaynak bana göre en yararlı kaynaktır.Dili türkçe olmamasına rağmen anlatımı ve sunumu bakımından gayet verimli bir site.

Yazar: Eren KESKİN
Kategori: Videolu Grafik dersi
Web Adresim: www.erenkeskin.com