lostyazilim

Neden kaynak gösterilmez?

22 Mesajlar 3.887 Okunma
lstbozum

Microsoftcu Microsoftcu Onun adı Microsoft Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum Amasya
  • Ad Soyad A** E**
  • Mesajlar 146
  • Beğeniler 28 / 32
  • Ticaret 0, (%0)
tebrikler forumda yazılarını okuyorum beğeniyorum. aslında sen ve senin gibi üyeleri forumda daha çok görmek istiyorum.

wmaraci
reklam

Psycho Psycho <--! Am I Psycho? --> Kat. Mod.
  • Üyelik 11.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Emekçi
  • Konum Edirne
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 6008
  • Beğeniler 3911 / 3916
  • Ticaret 6, (%100)
çok güzel bir yazı olmuş. tebrik ederim.

Hatalıysam telefon etme, idare et (?)

cagatayyersel cagatayyersel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgi işlem (it)
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** Y**
  • Mesajlar 195
  • Beğeniler 24 / 36
  • Ticaret 8, (%100)
Okadar derin bir konuya değindiniz ellerine sağlık. Netten bedava blog açıp oradn burdan çalarak web master oldum diye dolaşan insanlar oldukça biz bu dertten kurtulamayız. Çünkü gercekten emek harcayipta bu yollara başvuran webmaster varmıdir bilmiyorum. Aslında birazda bizim sucumuz zamanında 5-6 yıl önce her yerde bolca icerik olsun bolca link doldurun siteniz yükselsin diye bı piyasa vardı. Şimdi özgün yazın ozgun icerik desekte insanların aklında bu kalmış bı kere. Biz kendimizi parçalayalım biri gelsin alsın koysun zaten biraz saygısı olsa çalıp adresleri değiştirip yeniden yayınlamak yerine yeniden yazsa daha kolay olacağını bilir hem karater hemde yanlış bilgilendiren web master diye dolaşan insanların sucu. Umarım bir gün hakettiğimiz degerleri gercekten buluruz. Ümidim bu yonde.

radyohosting radyohosting Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Meslek... Hımm... Yokki...
  • Mesajlar 180
  • Beğeniler 34 / 25
  • Ticaret 6, (%100)
Arkadaşın açtığı konu çok güzel bir konu ama kaynak gösterme mevzusu biraz bana saçma geliyor. Belki çoğu kişi şimdi bana karşı bir dünya yazı yazacak ama blog açan forum açan oyun sitesi açan vs vs vs kurumsal site dahi açan sürekli bu işi yaptığım için söylüyorum kendi kafasından bişey yazmıyor. Yazan yokmudur mutlaka vardır. Ama konuyu açan arkadaşım senınde siten bir blog siten ve teknoloji haberleri yayınlıyorsun yanılmıyorsam. Bu haberlerin hepsini kendinmi elde ettin? sanmıyorum kendi çabalarınla haber yazdığını. Mutlaka başka bir teknoloji sitesinde görmüşündür veya televizyonda sonuç itibari ile bu yazıyı yazabilmen için bi yerden görmüş olman lazım bu konuyu kendi cümlelerinle kullanman özgün yazı olduğu anlamına geldiğini düşünmüyorum açıkcası sadece bi kaç cümle veya kelime değiştirerek yazıyorsun ve ben yazdım diyorsun ama kaynak göstermiyorsun. Kaynak demek birebir kopyalanınca yazılan bir ibare demek olduğunu düşünmüyorum bilgiyi edindiğin yer olduğunu düşünüyorum. Bu gün çoğu firma bile örnek veriyorum boya işi yapan firma bile sitesine içerik eklerken google görsellerden arıyor. Bu yadırganacak bir durum değil. Haber Sitelerini takip ediyormusunuz bilmiyorum ama tüm haberler farklı anlatılır ama altında mutlaka kaynak olur haberi ilk yorumladığı için. Bana katılmayanlar olabilir eğerki yayınlanmış bir haberin cümlelerini değiştirerek klavyede bizzat yazarak yazılan yazılar kaynak göstermeksizin yayınlanıyorsa copy paste yapmakda bir emek anlamı taşımıyormu. Sonuçta o konu kendiliğnden açılmıyor. Birde dikkatimi çeken başka bir olay örnek veriyorum google satıldı haberini başka bir siteden görüyor. Kendi Blogunda yayınlıyor sonra burada yayınlıyor ama kaynak olarak kendi sitesini gösteriyor sence bu etikmidir. Bence sadece site reklamı yapmaktır. Eğerki Kendi Özgün Yazı Yazacaksan Bir Ajansın Olmalı ve Bir Çok Çalışanın Olmalı Haber Yayınlayabilmen için işte o zman yazıların kaynak gösterilmeden alınırsa keyfin kaçabilir. Mesela Erbilen Çok Güzel Herşeyi Kendisi Yazıyor. Genelliklede Kendini Anlatan Yazılar Yazıyorki Zaten Kişisel Bloğu ve Gerçekten Çok Beğendiğim Birisi. Ama Sen Zaten Teknoloji Bloğusun Kendin Özgün Bişey Yazma Şansın Yok. Kusura bakma seni kötülemek filan değil amacım mutlaka bi emeğin var ama şu kaynak olayı çok farklı algılandığını düşünüyorum sadece. Hayırlı Akşamlar..

wmaraci
wmaraci

Teknobeyin Teknobeyin Teknobeyin.com Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Entrepreneur
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** G**
  • Mesajlar 159
  • Beğeniler 0 / 41
  • Ticaret 1, (%100)

radyohosting adlı üyeden alıntı

Arkadaşın açtığı konu çok güzel bir konu ama kaynak gösterme mevzusu biraz bana saçma geliyor. Belki çoğu kişi şimdi bana karşı bir dünya yazı yazacak ama blog açan forum açan oyun sitesi açan vs vs vs kurumsal site dahi açan sürekli bu işi yaptığım için söylüyorum kendi kafasından bişey yazmıyor. Yazan yokmudur mutlaka vardır. Ama konuyu açan arkadaşım senınde siten bir blog siten ve teknoloji haberleri yayınlıyorsun yanılmıyorsam. Bu haberlerin hepsini kendinmi elde ettin? sanmıyorum kendi çabalarınla haber yazdığını. Mutlaka başka bir teknoloji sitesinde görmüşündür veya televizyonda sonuç itibari ile bu yazıyı yazabilmen için bi yerden görmüş olman lazım bu konuyu kendi cümlelerinle kullanman özgün yazı olduğu anlamına geldiğini düşünmüyorum açıkcası sadece bi kaç cümle veya kelime değiştirerek yazıyorsun ve ben yazdım diyorsun ama kaynak göstermiyorsun. Kaynak demek birebir kopyalanınca yazılan bir ibare demek olduğunu düşünmüyorum bilgiyi edindiğin yer olduğunu düşünüyorum. Bu gün çoğu firma bile örnek veriyorum boya işi yapan firma bile sitesine içerik eklerken google görsellerden arıyor. Bu yadırganacak bir durum değil. Haber Sitelerini takip ediyormusunuz bilmiyorum ama tüm haberler farklı anlatılır ama altında mutlaka kaynak olur haberi ilk yorumladığı için. Bana katılmayanlar olabilir eğerki yayınlanmış bir haberin cümlelerini değiştirerek klavyede bizzat yazarak yazılan yazılar kaynak göstermeksizin yayınlanıyorsa copy paste yapmakda bir emek anlamı taşımıyormu. Sonuçta o konu kendiliğnden açılmıyor. Birde dikkatimi çeken başka bir olay örnek veriyorum google satıldı haberini başka bir siteden görüyor. Kendi Blogunda yayınlıyor sonra burada yayınlıyor ama kaynak olarak kendi sitesini gösteriyor sence bu etikmidir. Bence sadece site reklamı yapmaktır. Eğerki Kendi Özgün Yazı Yazacaksan Bir Ajansın Olmalı ve Bir Çok Çalışanın Olmalı Haber Yayınlayabilmen için işte o zman yazıların kaynak gösterilmeden alınırsa keyfin kaçabilir. Mesela Erbilen Çok Güzel Herşeyi Kendisi Yazıyor. Genelliklede Kendini Anlatan Yazılar Yazıyorki Zaten Kişisel Bloğu ve Gerçekten Çok Beğendiğim Birisi. Ama Sen Zaten Teknoloji Bloğusun Kendin Özgün Bişey Yazma Şansın Yok. Kusura bakma seni kötülemek filan değil amacım mutlaka bi emeğin var ama şu kaynak olayı çok farklı algılandığını düşünüyorum sadece. Hayırlı Akşamlar..

Merhaba,

Teknoloji ağırlıklı yazılar yazıyoruz, burası doğrudur. Lâkin çoğunlukla Türkçe teknoloji siteleri takip ettiğimiz için, birçok sitede zaten kaynak bulamıyoruz. Sonuç itibari ile o teknoloji sitelerine bir an da baktığınız zaman, zaten benzer yazıları o anda görmeniz mümkün. Fakat hiçbirisinde neredeyse kaynak olmuyor.

Dolayısı ile biz zaten gerektiğinde kaynak ekliyoruz. Ayrıca bir kaç cümle değil, haberi okuyoruz, anlıyoruz ve kendimiz yorumlayarak tamamen en baştan yazıyoruz. Şuana kadar asla aksini yapmadık. Ve tüm teknoloji siteleri bu şekilde ilerlemektedir. Kaldı ki ilerde yazar ekibi oluşturursak, bu sefer de ingilizce siteleri ağırlıkla takip ederiz, bu şekilde kaynak belirtmek kolaylaşır. Fakat şuan hangi site hangi siteden yararlandı da yazıyı kaleme aldı, bilmediğimiz için kaynak ta belirtemiyoruz.

Yine de yorumunuz için teşekkür ediyorum.
İyi Çalışmalar

Teknobeyin.com — Teknolojinin Beyni

DeLi1SeY DeLi1SeY 1881 - 193∞, özlemle... Kullanıcı
  • Üyelik 24.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 1385
  • Beğeniler 232 / 263
  • Ticaret 2, (%100)
Teknobeyin tam bir makale yazarısın... 2. yazındı bu okudugum.. harikasin ve haklısın...
ben (ç)alıntı yaptım zamanında kaynak göstermedim simdide adam bana botu attı :) naparsın eden bulurmuş:)

Belki bir gün dünyadaki tüm kadınları anlayabilirim, ama Google'ı hiç bir zaman anlayamayacağım.

NovaCep NovaCep WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.02.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Sistem Yöneticiliği
  • Konum ABD
  • Ad Soyad S** Ş**
  • Mesajlar 2980
  • Beğeniler 258 / 257
  • Ticaret 16, (%100)
Çok doğru yazılanlar.Bizden de kopyalayan çok ama zorla kaynak ekletmesini biliyoruz. :)

Youtube: NovaMobi Teknoloji

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Adım gibi biliyorum ki herkes bu konuda yazmaya bi başlasa satırlar dolusu birşey çıkar ortaya. Birçok kişi aynı şekilde düşünüyordur eminim. Birçok kişinin şikayet ettiği bir konu maalesef.

Kaynak göstermeden alınan / çalınan yazılar sayesinde milyarlarıda kazansalar ne fayda.. (çaldıktan sonra..)

üzücü olan; kaynak göstermeden yazıları alan kişilerin başarıya ulaşacaklarını sanmalarıdır.

Doğru söze ne denir.

Kopyalama engeli vs. yapıyoruz buna karşılık ama bilen yine çalmayı başarır yani.

Elinize sağlık.

Teknobeyin Teknobeyin Teknobeyin.com Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Entrepreneur
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** G**
  • Mesajlar 159
  • Beğeniler 0 / 41
  • Ticaret 1, (%100)

Atakan adlı üyeden alıntı

Adım gibi biliyorum ki herkes bu konuda yazmaya bi başlasa satırlar dolusu birşey çıkar ortaya. Birçok kişi aynı şekilde düşünüyordur eminim. Birçok kişinin şikayet ettiği bir konu maalesef.

Kaynak göstermeden alınan / çalınan yazılar sayesinde milyarlarıda kazansalar ne fayda.. (çaldıktan sonra..)

Doğru söze ne denir.

Kopyalama engeli vs. yapıyoruz buna karşılık ama bilen yine çalmayı başarır yani.

Elinize sağlık.

Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

Teknobeyin.com — Teknolojinin Beyni

kemalcan kemalcan Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 2024 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 166
  • Beğeniler 17 / 26
  • Ticaret 1, (%0)
çünki yazıyı çalan insan yazıya kendi kullanıcılarının gözünde sahiplenmek ister :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al