Arkadaşın açtığı konu çok güzel bir konu ama kaynak gösterme mevzusu biraz bana saçma geliyor. Belki çoğu kişi şimdi bana karşı bir dünya yazı yazacak ama blog açan forum açan oyun sitesi açan vs vs vs kurumsal site dahi açan sürekli bu işi yaptığım için söylüyorum kendi kafasından bişey yazmıyor. Yazan yokmudur mutlaka vardır. Ama konuyu açan arkadaşım senınde siten bir blog siten ve teknoloji haberleri yayınlıyorsun yanılmıyorsam. Bu haberlerin hepsini kendinmi elde ettin? sanmıyorum kendi çabalarınla haber yazdığını. Mutlaka başka bir teknoloji sitesinde görmüşündür veya televizyonda sonuç itibari ile bu yazıyı yazabilmen için bi yerden görmüş olman lazım bu konuyu kendi cümlelerinle kullanman özgün yazı olduğu anlamına geldiğini düşünmüyorum açıkcası sadece bi kaç cümle veya kelime değiştirerek yazıyorsun ve ben yazdım diyorsun ama kaynak göstermiyorsun. Kaynak demek birebir kopyalanınca yazılan bir ibare demek olduğunu düşünmüyorum bilgiyi edindiğin yer olduğunu düşünüyorum. Bu gün çoğu firma bile örnek veriyorum boya işi yapan firma bile sitesine içerik eklerken google görsellerden arıyor. Bu yadırganacak bir durum değil. Haber Sitelerini takip ediyormusunuz bilmiyorum ama tüm haberler farklı anlatılır ama altında mutlaka kaynak olur haberi ilk yorumladığı için. Bana katılmayanlar olabilir eğerki yayınlanmış bir haberin cümlelerini değiştirerek klavyede bizzat yazarak yazılan yazılar kaynak göstermeksizin yayınlanıyorsa copy paste yapmakda bir emek anlamı taşımıyormu. Sonuçta o konu kendiliğnden açılmıyor. Birde dikkatimi çeken başka bir olay örnek veriyorum google satıldı haberini başka bir siteden görüyor. Kendi Blogunda yayınlıyor sonra burada yayınlıyor ama kaynak olarak kendi sitesini gösteriyor sence bu etikmidir. Bence sadece site reklamı yapmaktır. Eğerki Kendi Özgün Yazı Yazacaksan Bir Ajansın Olmalı ve Bir Çok Çalışanın Olmalı Haber Yayınlayabilmen için işte o zman yazıların kaynak gösterilmeden alınırsa keyfin kaçabilir. Mesela Erbilen Çok Güzel Herşeyi Kendisi Yazıyor. Genelliklede Kendini Anlatan Yazılar Yazıyorki Zaten Kişisel Bloğu ve Gerçekten Çok Beğendiğim Birisi. Ama Sen Zaten Teknoloji Bloğusun Kendin Özgün Bişey Yazma Şansın Yok. Kusura bakma seni kötülemek filan değil amacım mutlaka bi emeğin var ama şu kaynak olayı çok farklı algılandığını düşünüyorum sadece. Hayırlı Akşamlar..