wmaraci reklam
lidertakipci

Nasıl bir site açmalı? | Reklamlar neden az tıklanıyor? Birkaç bilgi...

4 Mesajlar 1.134 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

BurakRenc BurakRenc Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Creative Director
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad B** R**
  • Mesajlar 35
  • Beğeniler 0 / 6
  • Ticaret 2, (%100)
Arkadaslar herkese iyi pazarlar,

Uzun zamandir, zamana yaygin olarak bir cok soru geldi farkli arkadaslarimizdan "ne tur bir site acayim, kategorisi ne olmali, en cok ilgi goren siteler hangisi" gibi ve ayni zamanda bir de kazanclarla, yani reklamlarin tiklanmalariyla ilgili sorular var "neden az tiklaniyor, tiklamayi nasil arttirabilirim, nerde sorun var acaba" gibi... Bu ikisini tek makalede, birbirine baglantili sekilde nacizane fikir verme anlaminda aciklamaya ve bir kac oneri vermeye calisacagim.

Kutuphanemiz mi var yoksa kitapci miyiz?
Oncelikle acacaginiz site icin kendinize su soruyu sormanizda fayda var: Gelen kisilere bilgi vericem ve herhangi bir beklentim yok mu, yoksa gelen kisiye ben bilgiyi satacagim boylelikle gelir edecegim; oncelikle buna karar verilmesi gerekiyor. eger kutuphaneci iseniz, insanlarin size gelip orda saatler gecirmesi ve bilgi alip cikmsi, zaten amacinizdir, neden kitap satin almadi demezsiniz. Fakat kitapci iseniz, kisilerin size gelip vakit gecirmesi, bilgi toplamasi guzeldir fakat sonunda cikarken kitap satin almadiktan sonra size pek bir faydasi yoktur (tabi ki baskalarina oneririrler, ya da ilerde kitap icin size gelirler fakat o an size kazanc getirmemistir o musteri)

Onlarca yapilan seo calismalari, cogu zaman ziyaretciyi siteye cekebilmek icindir. Siralamada belirli bir yere getirdigimiz siteye, bir o kadar ziyaretci gelmesini saglamak esas amactir. Fakat benim esas anlatacagim konu: Ziyaretci oyle ya da boyle sitemden cikacak ve gidecek... Ama nasil?

Iste burada iki cesit cikis vardir. Birincisi tarayiciyi kapatip cikmak (istemedigimiz) , ikincisi ise alakali reklami tiklayarak cikmak (tercihimiz, cunku kazanci bu getirir. Asagidaki ilk resim, aslinda kazancin neden dusuk oldugunu, ikinci resim ise durum sartlari degismeden, kazanci elde etmeyi, yani esas hedeflememiz gereken ziyaretci cikisini gosteriyor. Dedigim gibi, Seo uzmanlarinin isi siteye girisi arttirmak, ama site sahibi olarak benim amacim ve ilglendigim konu, ziyaretcinin nasil cikis yaptigi.

Az tik alip, az kazanc elde edilmesinin akis sekli

Bize kazanc getirecek ve aslinda olmasi gereken ve hedefimiz

Ne tur bir site acmaliyim?
Simdi, oncelikle hedef dedigimiz gibi ziyaretcinin sitemize geldikten sonra ne sekilde ayrilacagini belirlememiz. Tam bu noktada sitemizin kategorisi cok buyuk rol oynuyor.

Hepimizin cokca yaptigi bir hata, sitemizi ziyaretciye son durak haline getirmemiz. Peki bu ne demek? sitemize gelen ziyaretciyi sitemizden gondermeye korkariz, hep sitemizde kalmasi bize o kadar iyidi gibi dusunuruz. Fakat bizlerin sitesi aslinda bir koprudur. Yani biz eger kazanc elde etmek istiyorsak, ziyaretci ile urunun (yani reklamdaki herhangi birsey olabilir, illa fiziksel birsey olmasi gerekmiyor) arasindaki bag olmamiz gerekiyor.

Yani baska bir deyisle, sitemiz bizim tezgahimiz, dukkanimiz, marketimiz.. Yani urun depomuz degil, urun depodan satilmaz, urunu satmaniz icin magaza acarsiniz ve orda sergilersiniz. Haliyle bizler de, oyle sitelere sahip olmaliyiz ki kazanc elde edebilmek icin, sitemiz son durak degil ara kopru olmali. Cunku son durak olursa, ilk resimdeki gibi ziyaretci gelmis, kutuphanedeki gibi kitabini okuyup bilgiyi alip cikmistir tarayiciyi kapatarak.

Fakat sitemizi kopru olarak kurarsak, yani konu secimimizi o sekilde yaparsak, zaten zamani geldiginde, eninde sonunda, kacinilmaz sekilde sitemizden cikip gidecek olan musteriyi, tarayiciyi kapatarak degil, reklama tiklayarak bir nevi "yonlendirme" yaparak sitemizden cikmasini saglariz ve bu da haliyle bize kazanc olarak doner.

Peki genel anlamda bu sitelerin yapisi ne tarz olmali diye sorulacak olursa, sitenize gelen ziyaretciye su tarz icerik sunabileceginiz her konu buna musaittir:
-Baslik, aranan soruya "cevabi burda" desin.
-Icerik, bir kac karsilama cumlesine sahip olsun ki kullanici "evet, cevap burda buyuk ihtimal" hissini alsin.
-Sonlara dogru lafi cok uzatmadan, gelecek sorulara cevaben hazirladiginiz iceriginiz esas konuya gelsin.
-Kapanis olarak, mutlaka reklaminin cikma olasiligi olan marka/urun isimi kullanip, kullaniciya tavsiye vererek, adsense ya da affiliate linkini, kazanc amacli degil, bilgi verme amacli, kullaniciya sunun, yani sitenizden cikisi [X]'e basarak degil, linke tiklayarak yapmasini saglayin. (gerci affiliate sitemleri turkce sitelerde pek islemiyor ama, yabanci sitelerde bunun bir kac yolu var. ingilizce bir sitede, makale icindeki reklam yerlesim imkanlari ve adsense'e ek/alternatif kazanc yontemlerine burada kisaca degindim.)

Tabi tekrar soyluyorum, ozellikle konu seciminiz, bu sablona uyabilecek bir konu olmasi onemli. Yani daha sitenizi acmadan, kendinize su sorulari mutlaka sorun:
-Ziyaretci geldiginde makalede ne goremek isteyecek?
-Girecegim makaleler ne tarz oalcak ve bu makalerden ziyaretci ne almak isteyecek?
-Ziyaretci sitemden cikarken bilgiyi alip isini bitirip cikacak mi yoksa burdan onu yonlendirebilir miyim?

Bu sorular ile kendinize, o sektorun size kazanc getirip getiremeyecegini, kisa ve oz olarak, "Bu sektor, sitemi son duraga mi cevirir, yoksa bir kopru olarak mi kullanilmasini saglar? Gelen kisiyi yonlendirme imkanim olacak mi? Konum buna musait mi?" sorularini sorup, baslangic adimini attiginizda, goreceksiniz ki tik miktari da artacak, kazanc ta artacaktir.

Pazar gunu nacizane uc bes satir karalamak istedim, insallah az cok faydali olur. Herkese iyi calismalar. :)

KAYNAK
fevzib

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

cankural06 cankural06 www.cankural.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 01.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 284
  • Beğeniler 11 / 73
  • Ticaret 15, (%93)
Teşekkürler, çok yararlı bir makale olmuş.

BurakRenc BurakRenc Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Creative Director
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad B** R**
  • Mesajlar 35
  • Beğeniler 0 / 6
  • Ticaret 2, (%100)

cankural06 adlı üyeden alıntı

Teşekkürler, çok yararlı bir makale olmuş.

Alıntı yaptım hocam yazan arkadaş gerçekten güzel yerlere değinmiş. Burda da sıkça rastlıyoruz ne sitesi açmam gerek tarzında bir yararı olsun dedim :)

aciltavuk aciltavuk Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek ogrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 270
  • Beğeniler 84 / 50
  • Ticaret 0, (%0)
bir ay içinde 10 15 k hite kavuşmak için nasıl bir site açmalıyım?

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al