wmaraci reklam

com.tr ve Patent

11 Mesajlar 1.692 Okunma
smmexpress

dvyprt dvyprt WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek pazarlama uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 51
  • Beğeniler 3 / 6
  • Ticaret 2, (%100)
Arkadaşlar com.tr'sini ve patentini aldığım bir alan adının daha önceden alınmış ama patenti alınamamış ve şirketi kurulmamış .com ve .net uzantılarına erişimini mahkeme kararı ile engelleyebilir miyim?

wmaraci
reklam

domaintescille domaintescille Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek bilişim
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 571
  • Beğeniler 451 / 50
  • Ticaret 12, (%83)
Hayır engelleyemezsin. Yoksa bende de nttgame var :D

saydek saydek Saydek.NET Kullanıcı
  • Üyelik 26.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Ordu
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 673
  • Beğeniler 36 / 197
  • Ticaret 1, (%100)
com, net uzantıları alan adı benzerliği kapsamına girer ve erişime kapattıramazsın ancak sitene ait logo yazı vb taklit ediyorsa uyarı alır daha sonraki süreçte karşı siteler bunu devam ettirmesi durumunda erişim yasaklama hakkın doğar ama bu süreç uzundur ve kesin bir netice elde edilemez.

telegram: saydekofficial

• Üyelik 13.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 51
  • Beğeniler 3 / 6
  • Ticaret 2, (%100)

domaintescille adlı üyeden alıntı

Hayır engelleyemezsin. Yoksa bende de nttgame var :D

Daha öncede benzer bir konu açmıştım sonra gittim her yere sordum bizim ülkede internet hukuku mu neyse artık bilen yok. Moralim bozuldu :)

saydek adlı üyeden alıntı

com, net uzantıları alan adı benzerliği kapsamına girer ve erişime kapattıramazsın ancak sitene ait logo yazı vb taklit ediyorsa uyarı alır daha sonraki süreçte karşı siteler bunu devam ettirmesi durumunda erişim yasaklama hakkın doğar ama bu süreç uzundur ve kesin bir netice elde edilemez.

Anladım. Peki böyle bir işlemi yani engellemeyi yapabilmenin başka bir yolu var mı? Yani patent üzerinden veya başka bir bahane üzerinden?

wmaraci
wmaraci

ermaneray ermaneray proje danışmanlığı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek satınalma/proje danışmanlık
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 2627
  • Beğeniler 77 / 644
  • Ticaret 12, (%100)
Sen öncelikle şunu bil patent almamış marka tescili almış yada alma aşamasındasın bilemiyorum durumunu
Patent apayrı olay

Com ve net domainlerine müdahale etmen zor ama imkansız değil tabiki hiçbir bilgi olmadan yorum yapılması imkansız

muhendiss muhendiss tavsiyelazim.com Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1922
  • Beğeniler 52 / 360
  • Ticaret 54, (%100)
Senin yaptığın işle ilgili ise belki ama diğer türlü internet sitesi kalmaz piayasada

Teknobilim Teknobilim WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Dış Ticaret Uzmanı ve Mühendis
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 365
  • Beğeniler 44 / 104
  • Ticaret 64, (%100)
Marka anlam kuralı gibi birşey var sizin patentlediğiniz marka ancak sizinle anlam buluyorsa com net fark etmez hepsine el koyabilirsiniz fakat markanın kelime olarak da anlamı varsa o zaman birşey yapamazsınız

• Üyelik 13.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 51
  • Beğeniler 3 / 6
  • Ticaret 2, (%100)

ermaneray adlı üyeden alıntı

Sen öncelikle şunu bil patent almamış marka tescili almış yada alma aşamasındasın bilemiyorum durumunu
Patent apayrı olay

Com ve net domainlerine müdahale etmen zor ama imkansız değil tabiki hiçbir bilgi olmadan yorum yapılması imkansız

mühendis adlı üyeden alıntı

Senin yaptığın işle ilgili ise belki ama diğer türlü internet sitesi kalmaz piayasada

Teknobilim adlı üyeden alıntı

Marka anlam kuralı gibi birşey var sizin patentlediğiniz marka ancak sizinle anlam buluyorsa com net fark etmez hepsine el koyabilirsiniz fakat markanın kelime olarak da anlamı varsa o zaman birşey yapamazsınız

Biraz öncede belirttiğim gibi yetkili makamlardaki kişiler de bana net bir cevap veremedi. Aslında olay com ve net uzantısından ziyade patenti, tescili alınmış bir marka veya isimle aynı olan sitelerin ülkemiz mahkemelerince engellenmesi ama anladığım kadarıyla bu işlem zor gibi. Bir arkadaş sahibinden örneğini vermişti. sahibinden'in sahibi dava açtığı sahibindentekneler gibi bir siteydi sanırım kapattırmak için ve kaybetmişti demişti

ermaneray ermaneray proje danışmanlığı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek satınalma/proje danışmanlık
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 2627
  • Beğeniler 77 / 644
  • Ticaret 12, (%100)
Sen net yazmazsan cevapta gelmez hocam açıkca markayi yaz ki cevabını verelim
Imkan var yada yok diye

Teknobilim Teknobilim WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Dış Ticaret Uzmanı ve Mühendis
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 365
  • Beğeniler 44 / 104
  • Ticaret 64, (%100)
Tekrar ediyorum, örneğin beko, turkcell, vodafone bu markalara bakın sözlüğü açtığımızda vodafone veya turkcell'in anlamı var mı ? yok. Sen kalkıp turkocell, murkcell, turkçell yaparsan açıkca marka taklidi olur ve turkcell senden bu domainleri alır her türlü işlemi de yapar.

Atıyorum bilgisayaralemleri.com diye site açmışsın başka adamda senden önce bilgisayar alemleri ltd. şti. diye firma açmış senin domainine el koymak istiyor, koyamaz. Hiçbirşey yapamaz çünkü anlamı kelimelerden oluşmuş.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al