wmaraci reklam
lidertakipci

WordPress CPU Kullanımını Azaltmak

19 Mesajlar 8.808 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Berkay Berkay WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Wordpress Geliştirici
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 1862
  • Beğeniler 90 / 335
  • Ticaret 27, (%100)
Merhaba bugün size cpu kullanımını azaltmanın yollarından bahsetmek istiyorum.Birçok wordpress blog’u kurulduktan belli bir süre sonra yüksek hitler aldığı zaman cpu kullanımı da artar.Bu artmayı engellemek için çeşitli yollar vardır.Ben en etkililerini ve en iyi sonuç verenleri size anlatmak istiyorum.Daha önce yaptığım araştırmalar ve bilgilenmeler sonucunda bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.Umarım faydalı olur.

Sayfalarınızı önbelleğe alıp her sayfa açıldığında tekrar tekrar veritabanından aynı konuyu çekmesini WP Super Cache ile engelleyebilirsiniz.Gördüğü görev ise şöyle siz nasıl bir sayfayı CTRL+S Yaparak kayıt edebiliyorsanız WSC sizin açtığınız konuları önbelleğine alıyor ve ziyaretçi o konuya girdiği zaman eğer güncellenmemişse veritabanından bilgi çekmiyor önbelleği çalıştırıyor.Güncelleşmişse güncel halini önbelleğine alıyor ve böyle cpu kullanımını önemli derecede azaltıyor.Bir Diğer husus sitenizde sayaç veya konu hitini kayıt eden bir eklenti varsa derhal kaldırın.Çünkü o konuyu her ziyaret edildiğinde hiti +1 arttırıyor ve hitiniz yüksek olduğundan sürekli veritabanı bağlantısı ve cpu kullanımına sebep olacaktır.Alternatif olarak anasayfanızdaki konu tarihlerini göstermeyi kaldırın.Çünkü her konuyu çektiğinde veritabanından hangi günde hangi ayda hangi yılda olduğunu ayrı ayrı çekiyor ve cpu harcıyor.Anasayfada değilde konu içine girince tarih gösterimi yapsanız daha faydalı olacaktır.Ayrıca sitenizde smiley kullanmayın.Hem trafik yer hemde cpu harcar neden derseniz.Örneğin ” : D ” böyle yaptığımda :D gülücük çıkacaktır.Ve bunun gülücük olduğunu anlamak için veritabanına başvuracak cpu harcayacak.Dolayısıyla gülücük olduğunu anlayınca resim gösterecek ve trafik yiyecek.Smileyleri kaldırın Küçük ama işlevi büyük olacaktır.

Geldik en önemli kısma :)

Temanızda site ismini,css adresini,favicon’u vb şeyleri çekerken başına "" yani tema adresi php kodunu yazarak çekiyorsunuz.Bunu her yazdığınızda veritabanına bağlanıp tema adresini kontrol eder ve tekrar geri döner php kodunun yerine tema adresini yazar ve çalıştırır.Kullandığınzı her satır için bunu yapar.CPU'yu yoran etkenlerden biriside budur.Mesela css dosyasını çekerken "" kullanıyoruz neden direk css adresi yazmıyorsunuz da veritabanınızı yormuyorsunuz ki ?.Mesela "" rss adresi.Neden elinizle yazmıyorsunuz neden veritabanınız yorulsun ?

"" , "" blog'unuzun adını ve linkini yazamayacak kadar tembelmisiniz :) O zaman cpu kullanımdan dolayı hostunuzun kapanmasına göz yummalısınız arkadaşlar.

Bir önemli husus daha.Bunların hepsini yaptınız kendi önlemlerinizi de aldınız fakat siteniz büyüyor yapacak birşey yok ?

O zaman kendinize bir vps alma vakti gelmiş demektir.Kendi vps serverinize kavuşup bu dertten tamamen kurtulabilirsiniz.

Kolay Gelsin.

Temanızı optimize ettirerek CPU kullanımını düşürebileceğinizi biliyor muydunuz ? Hemen benimle iletişime geçin !
celal haldizweb Xor

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Kanuni Kanuni WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 09.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Müh
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 767
  • Beğeniler 242 / 241
  • Ticaret 12, (%100)
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Faydalı bir yazı olmuş. Bahsettiğiniz yere http://abc.com şeklinden farklı olarak, mesela localhost vs gibi girebilir miyiz? Hangisi daha hızlı olur?

Xor Xor Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılım Geliştiricisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 35
  • Beğeniler 3 / 9
  • Ticaret 3, (%100)
Fazlası ile haklısınız! :)
edit: farkında olmadan konuyu hortlattım pardon :)
Berkay

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 29.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 1862
  • Beğeniler 90 / 335
  • Ticaret 27, (%100)

Xor adlı üyeden alıntı

Fazlası ile haklısınız! :)
edit: farkında olmadan konuyu hortlattım pardon :)

Mühim değil :)

wmaraci
wmaraci

FiberTurkiye FiberTurkiye WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 979
  • Beğeniler 83 / 144
  • Ticaret 4, (%100)

Bende hortlatayım en garanti çözüm de wordpress kullanmamak. Ben %25 esnek CPU hosting bile kapattırdım wordpressle ne yaptıysak olmadı eklenti bile kullanmadim o derece.
Şimdi bi arkadaş var onla birlikte script yaptık tasarımı bitti sayılır. Kodlaması da scripte entegre edildi. Sadece admin paneli kısmı kaldı orada şu an ufak tefek ayarlar bide yazı ekle kısmı bitti sayılır. Kendi emeklerimizle yapıyoruz ve bunu kullanma ümidi bize yol gösteriyor ha bide %100 Seo ve w3c puanı :D
Güzel yazı bu arada emeğinize sağlık

karrizima karrizima WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web Tasarım SEO ve Oto Kuaför
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 229
  • Beğeniler 116 / 35
  • Ticaret 1, (%100)
Bence dediğiniz uğraşlar çok küçük etkiler verecektir. 2011i bilmiyorum ama günümüzde daha önemli ayrıntılar var diye düşünüyorum. Smiley yapınca kasıyosa hemen yükselt ya da dediğiniz gibi VPSe geç

sefolee sefolee www.GamerTr.com Telefon Onaysız
  • Üyelik 08.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek CEO
  • Konum ABD
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 82
  • Beğeniler 13 / 23
  • Ticaret 0, (%0)
Faydalı şeylerden bahsedilmiş. Küçük de olsa bu tip geliştirmeler muhakkak etkili olacaktır.
Elinize sağlık

• Üyelik 29.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 1862
  • Beğeniler 90 / 335
  • Ticaret 27, (%100)

Fiber Türkiye adlı üyeden alıntı

Bende hortlatayım en garanti çözüm de wordpress kullanmamak. Ben %25 esnek CPU hosting bile kapattırdım wordpressle ne yaptıysak olmadı eklenti bile kullanmadim o derece.
Şimdi bi arkadaş var onla birlikte script yaptık tasarımı bitti sayılır. Kodlaması da scripte entegre edildi. Sadece admin paneli kısmı kaldı orada şu an ufak tefek ayarlar bide yazı ekle kısmı bitti sayılır. Kendi emeklerimizle yapıyoruz ve bunu kullanma ümidi bize yol gösteriyor ha bide %100 Seo ve w3c puanı :D
Güzel yazı bu arada emeğinize sağlık

Bana sorarsanız yanlış kişiler ile çalışmanızın sonucu olarak bu yola başvurmuşsunuz. Wordpress ile en ağır haber temasında dahi kişisel cache yöntemlerim ile sayfalarda sorgu sayıları max 20-25 arasında oluyor. Önemli olan tema daha front-end aşamasındayken optimizasyon kavramı hakkında bilgisi olan birileri ile çalışmak.
isousluer FiberTurkiye

kişi bu mesajı beğendi.

miniajans miniajans webteson.com Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Bilgisayar Tek.
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** D**
  • Mesajlar 365
  • Beğeniler 119 / 107
  • Ticaret 10, (%100)
çok bilgilendirici olmuş gerçekten VPS geçme zamanı gelmiştir.

celal celal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek mühendis
  • Mesajlar 133
  • Beğeniler 37 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
güzel yazı olmuş

ancak benim sorunumda sitemdeki yazıları kopyalarken resimleride kopyaladıklarından aşırı cpu kullanımı oluyor bunu nasıl önleyebilirim

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al