Aslında bu makaleyi kendi bloguma yazacaktım ama ziyaretçilerimin yanlış anlayacağını düşünerek buraya yazmaya karar verdim.

Her hangi bir bloga girip, her hangi bir yazıyı okuduğunuzda, o konuya veya makaleye düşüncelerinizi yorum olarak yazıyor musunuz?

A) Yazıyorum

B) Yazmıyorum

C) Yazarım ama üşeniyorum

Cevabınız yukarıdaki üç şıktan biri olabilir. Şayet, cevabınız B ve C ise, bundan sonra A şıkkını kullanmanız gerektiğini tavsiye ediyorum.

Neden A şıkkı?

Blog sahipleri, yazdığı her hangi bir makalesine yorum yapıldığını gördüğü zaman sevinir. Çünkü yazısının ilgi çektiğini görmesi, blogu yazan kişinin emeğinin boşa gitmediğinin göstergesidir.

Hani bir atasözü vardır:
"Sana yapılmasını istemediğini, sen de başkasına yapma!.."

Ben bu atasözünü tersine çeviriyorum:

Sana yapılmasını istediğin şeyi sen de başkasına yap!..

Blogundaki yazılara yorum yapılmasını istiyorsan, sen de başkalarının yazılarına yorum yap. Böylelikle;

1) Blog yazarına, o yazısı ile ilgili düşüncelerini belirtmiş olursun,

2) Blog yazarını sevindirirsin,

3) Yorumunu yazmadan önce doldurduğun formda web siteni yazarsın, sana backlink ve hit olarak geri döner.

Yani bir taşla üç hatta üçten fazla kuş vurabilirsin.

Kaliteli blog yazarları, girdiği her blog sitesine mutlaka yorumunu bırakır. Çünkü yukardaki üç olayın olacağını biliyor.

Yorum yazmak size hiç bir şey kaybettirmez. Bir yorum yazmaya üşeniyorsanız, bence blogunuzu da kapatın..

Bir arkadaş bir konu açmış: "Blog Kardeşliği" diye.. Çok güzel bir düşünce..

Ben de bundan sonra "Yorum Kardeşliği" diyorum..

Lütfen, girdiğiniz bloglardaki okuduğunuz yazılara/makalelere mutlaka yorumunuzu bırakınız..

Bu centilmenliğin, modernliğin ve iyilikseverliğin göstergesidir...

İlk olarak benim blogumla başlayabilirsiniz.. ( şaka şaka )