wmaraci reklam
lidertakipci

Galeride ki fotoğraflar ve site çok geç açılıyor?

9 Mesajlar 5.909 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

radyoaktif radyoaktif WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Bilgisayar/Elektronik
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad V** A**
  • Mesajlar 36
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar iyi günler.

www.e-erteknik.com adında asteria teması ile kurduğum wordpress tabanlı bir site var. Siteyi, bir yakınım adına kurup düzenlediğim için onun fotoğraflarını, ortam şeklinde yüklüyorum ama siteye girenler hem fotoğrafları hızlı bir şekilde göremiyor, hemde site çok yavaş. Halbuki neredeyse hiç eklenti yok.

1-) Site neden bu kadar yavaş? Hızlandırmak için ne yapabilirim? Misal GTmetrix ile tarama yapıyorum ama tarama sonucundan sonra çıkan kötü dosyaları nasıl iyileştirebileceğimi bilmiyorum.

2-) Kanımca sitenin bu yavaşlaması, ben galeriye fotoğrafları normal şekilde değilde, ortam şeklinde attıktan sonra oldu. Ve site, fotoğraflara giren bir kullanıcının ön belleğine önce fotoğrafları yavaşça yüklüyor ama galeri açılmıyor, o kişi sayfayı yeniledikten sonra açılıyor. Bu durumda F5 yapmayı akıl edemeyen herkesin siteye girdiği gibi çıkmasına neden oluyor. Resimleri galeriye, ortam şeklinde değilde düz bir şekil attığımda ise dağınık dağınık durduğundan hoş durmuyor.

Misal 2. sorunumun görsel hali;

İlk sorunun çok genel bir cevabı var sanırım ama 2. sorunu çözmek için herhangi bir eklenti mi kurmam gerekiyor?

Yardımcı olursanız minnettar kalırım.

wmaraci
reklam

msy msy WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Sosyal Medya Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 6
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Öncelikler 1. sorun için gzip sıkıştırma kullanmıyorsan onu dene http://msy.kim/gzip-ile-wordpress-siteni-hizlandir/

gzip çok etki edeceğini sanmam hıza çünkü görseller büyüktür görselleri küçült öyle at orjinalla boyutta atma ve galeri eklentisi kullan bu nedenle hata alıyorsundur.

http://msy.kim

cybertek cybertek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Y** T**
  • Mesajlar 111
  • Beğeniler 27 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
senin sorunun cvbı bende bende (:

Ek Olarak: wordpress de varmı bilgimıyor saten wp de hiç sevmem bikere bıle bakmammısımdır çalısma yapısına ama html5 css le bu problemden rahatca kurtula bilirsin

enoua enoua www.enderaric.com Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 227
  • Beğeniler 45 / 35
  • Ticaret 0, (%0)
koyduğun resimlerin boyutları önemli. şimdi koyacağın resimlerin boyutları 1000 küsür pixel iken göstereceğin yerin genişliği 50 küsür pixel. resimler için birer thumb oluşturursan daha hızlı açılır. ayrıca resimlerin boyutlarını da web için optimize edebilirsin. Photoshop ta web için kaydet seçeneği bulunmakta.

www.enderaric.com
Bilgisayar Mühendisi
wmaraci
wmaraci

WPMAVI WPMAVI WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Wordpress
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** O**
  • Mesajlar 344
  • Beğeniler 42 / 139
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar iyi günler.

www.e-erteknik.com adında asteria teması ile kurduğum wordpress tabanlı bir site var. Siteyi, bir yakınım adına kurup düzenlediğim için onun fotoğraflarını, ortam şeklinde yüklüyorum ama siteye girenler hem fotoğrafları hızlı bir şekilde göremiyor, hemde site çok yavaş. Halbuki neredeyse hiç eklenti yok.

1-) Site neden bu kadar yavaş? Hızlandırmak için ne yapabilirim? Misal GTmetrix ile tarama yapıyorum ama tarama sonucundan sonra çıkan kötü dosyaları nasıl iyileştirebileceğimi bilmiyorum.

2-) Kanımca sitenin bu yavaşlaması, ben galeriye fotoğrafları normal şekilde değilde, ortam şeklinde attıktan sonra oldu. Ve site, fotoğraflara giren bir kullanıcının ön belleğine önce fotoğrafları yavaşça yüklüyor ama galeri açılmıyor, o kişi sayfayı yeniledikten sonra açılıyor. Bu durumda F5 yapmayı akıl edemeyen herkesin siteye girdiği gibi çıkmasına neden oluyor. Resimleri galeriye, ortam şeklinde değilde düz bir şekil attığımda ise dağınık dağınık durduğundan hoş durmuyor.

Hocam merhaba,

Wordpress site hızını etkilyen yüzlerce faktör var aslında. Öncelikle site resim yoğunluklu bir site olduğu için resimler üzerinden gidelim. Şu an var olan resimlerinizi optimize etmenizde fayda var ve bundan sonra siteye yüklenen resimlerinde, yüklenmeden önce optimize edilmesi gerekli.
WordPress Resim Optimizasyonu başlıklı yazımda bu işlemi nasıl yapıcağınızı anlattım.

Bunun dışında sitenizi hızlandırmak adına ne yapabilirsiniz, bunlar içinde bir kaç yazımı burada paylaşıyorum. Okursanız ve yöntemleri uygularsanız muhakkak faydasını görürsünüz.

WordPress Site Yüklenme Hızını Arttırmanın 10 Basit Yolu
WordPress Site Açılış Hızını Arttırma

Bunların dışında resim yoğunlukta site hızını 1 saniye'ye kadar düşürmenin en etkili yoluysa CDN kullanımı. Fakat bu servis ücretli bir servis, sitenin buna değer olup olmayacağı sizin bileceğiniz iş fakat ben yinede size bir yöntem olarak sunayım.
WordPress CDN Kullanımı başlıklı yazımdada CDN hakkında nedir nasıl kullanılır gibi detaylı bilgiler verdim.

• Üyelik 24.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad V** A**
  • Mesajlar 36
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için hepinize canı gönülden teşekkür ederim.

1-) Şu resim optimizasyon işleminin nasıl yapıldığını biraz detay geçer misiniz? Zira tam olarak izleyeceğim adımları bilmiyorum.

Misal Photoshop da dediğiniz şekilde, tüm fotoğrafları "Web İçin Kaydet" şeklinde kaydettiğimde 1,2mb olan dosya 280kb a iniyor tamam. Ancak fotoğrafın mevcut pikseline hiç dokunmuyorum halbuki fotoğrafın pikseli çok büyük. Piksel değerini de düşürmem gerekiyor mu? Üstelik bütün fotoğraflar için bu işlemi, piksellerini küçültmeden uygulayıp siteye attım ama gene aynı sorun oluştu. Fotoğraflara ilk girildiğinde hepsi ön belleğe alınıyor, ancak sayfayı yenilediğinde de galeri görünümü açılıyor.

2-) www.e-erteknik.com sitesini, Google My Business platformuna kayıt ettim ve işletme adresine 15 gün sonra Google dan gelen zarftaki doğrulama kodu ile firmayı doğrulayarak kaydımı gerçekleştirdim. Ancak, My Business sayfasına firmanın adresini nokta atışı kaydetmeme rağmen, firma ne google haritalarda ne google earth da vs google'ın hiç bir platformunda gözükmüyor. 20 gündür beklememe rağmen hala gözükmedi. Yanlışı nerede yapıyorum?

Google haritalardan, şirketin bulunduğu sokağın koordinatını siteye de ekledim. Yani orada da gözükmüyor.

Yardımcı olursanız minnettar kalırım.

ZagorCan ZagorCan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Ogrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 391
  • Beğeniler 16 / 55
  • Ticaret 10, (%100)
Hocam pixel kısmını görüntü sekmesine tıklayıp görüntü boyutunu acarsaniz istediğiniz pixellerde görüntüyü yeniden boyutlandirabilirsiniz. Bunun için ilk önce gtmetrixde websitenizin bi analizini yapın orda size resimlerinizin ne boyutta kucultmeniz gerektiğini ve ne oranda sıkıştırmanız gerektiğini söyler. Sizde ayarlarinizi ona göre yaparsınız. Bunun haricinde smushit veya herhangi bir resim sıkıştırma eklentisini tavsiye etmem elle yapmanız en güzeli sitenizin performansını etkileyip sizi yazıya resim ekleme işinden sogutabilir.
Bunun haricinde wp super cache veya w3 total cache gibi eklentileri kullanıp cache sistemindeN yararlanabilirsiniz. Cloudflare gibi CDN sistemlerinide kullanırsanız büyük ölçüde bi hızlanma göreceksiniz.
Mobilden yazdığım için size bu kadar destek verebilirim.
2. Sorunuz hakkında maalesef bi bilgiye sahip değilim.

cybertek cybertek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Y** T**
  • Mesajlar 111
  • Beğeniler 27 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
sen istedigin kadar düşür pixselini genede dosya cagırma yolun fazla oldugundan pek bişey farketmicek tek caren sprite tekni css de bitiyor wp için varmı arasdır derim bn

• Üyelik 24.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad V** A**
  • Mesajlar 36
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)

burakcanalgul adlı üyeden alıntı

Hocam pixel kısmını görüntü sekmesine tıklayıp görüntü boyutunu acarsaniz istediğiniz pixellerde görüntüyü yeniden boyutlandirabilirsiniz. Bunun için ilk önce gtmetrixde websitenizin bi analizini yapın orda size resimlerinizin ne boyutta kucultmeniz gerektiğini ve ne oranda sıkıştırmanız gerektiğini söyler. Sizde ayarlarinizi ona göre yaparsınız. Bunun haricinde smushit veya herhangi bir resim sıkıştırma eklentisini tavsiye etmem elle yapmanız en güzeli sitenizin performansını etkileyip sizi yazıya resim ekleme işinden sogutabilir.
Bunun haricinde wp super cache veya w3 total cache gibi eklentileri kullanıp cache sistemindeN yararlanabilirsiniz. Cloudflare gibi CDN sistemlerinide kullanırsanız büyük ölçüde bi hızlanma göreceksiniz.
Mobilden yazdığım için size bu kadar destek verebilirim.
2. Sorunuz hakkında maalesef bi bilgiye sahip değilim.

Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara tekrar tekrar teşekkürler.

Hocam gtmetrix de www.e-erteknik.com sitenin testini yaptım. F,C,B sınıfı gözüken dosyalar oldu. Lakin misal F dosyasına tıkladığımda bazı fotoğrafların boyutlarını gösteriyor ama bunları düzeltmem için ne yapmam gerekiyor anlamadım? Yani o fotoğrafların normal boyutlarını belirtiyor ama indirmem gereken boyutu göremedim.

Analizden sonra, hatalı fotoğrafları hangi ölçüde küçülteceğimi nasıl anlayacağım.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al