wmaraci reklam
lidertakipci

Kitaptaki yazılar telif hakkına girer mi?

15 Mesajlar 11.621 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

ReCo ReCo www.recepbaglar.net Kullanıcı
  • Üyelik 12.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Tokat
  • Ad Soyad R** B**
  • Mesajlar 791
  • Beğeniler 22 / 98
  • Ticaret 9, (%100)

nettebugun adlı üyeden alıntı

İntihale mahal vermemek adına iki uygun kaynak gösterim biçimden birini kullanabilirsiniz:
1) Kullandığınız yerlere parantez içinde soyisim, yıl ve eğer aynı içerikte aynı kitabı tekrar kullanıyorsanız her birinde ayrıca sayfa numarası ve içerik sonrasında tam kaynak.
2) Dipnotla.

Bu şekilde yaparsam sorun çıkmaz değil mi?

wmaraci
reklam

nettebugun nettebugun Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Doktora öğrencisi.
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** O**
  • Mesajlar 798
  • Beğeniler 386 / 218
  • Ticaret 16, (%100)
Geçen gün uluslararası politikalarla ilgili yayına çıkacak bir derleme kitabın yaklaşık 20 sayfalık bir makalesinin düzenlemesini yaptım. %25 civarı intihal mevcuttu; ama kaynak gösterilmemiş olsa... ;) Sorun olmaz eğer her alıntıyı doğru şekilde belirtirseniz. Hırsızlık değil, yararlanma ve kaynak olarak göstermedir...

not: içeriklerle ilgili bir duruma daha dikkat edin bence: bir alıntı yapıyorsanız dört özgün cümle takip etsin onu. %40'ın üstüne çıkmayın derim.

ReCo ReCo www.recepbaglar.net Kullanıcı
  • Üyelik 12.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Tokat
  • Ad Soyad R** B**
  • Mesajlar 791
  • Beğeniler 22 / 98
  • Ticaret 9, (%100)

WebDost adlı üyeden alıntı

Çoğu kitap telif hakkı içerisinde cümlelerini korumaktadır. Şöyle birşey var;

"Seni sabah uykusu kadar sevdim"
-Sabah Uykusu

diye paylaşımın gerçekleşirse, sorun olmaz. Hatta reklam bile yapmış olursun. Yazarın, yapımcının vs. hoşuna bile gider :)

(ama bu bile sorun çıkarabilir. Para kazanacaksan bu işten sıkıntı çıkarabilirler.)

Proje iptal yani. :)

kalemdir kalemdir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Üniversite Öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Y** D**
  • Mesajlar 255
  • Beğeniler 106 / 70
  • Ticaret 1, (%100)
kitap sahibinde bitmiyor iş , zaten artık kitaplar yazanların değil , yayın evlerinin.

Pazardaki komisyoncular gibi yayın evleri de kitapları üreticiden alıp üstüne kendi kar oranını koyup satıyor.

Bir iki cümlelik alıntıya bir şey denileceğini sanmam , ama kalkıp paragraf paragraf kitaptan alıntı yaparsanız sıkıntı olabilir.

Bir dizi,yarışma vardır , bir kısmının videosunu yayınlarsınız. Kimi yapımcı bir şey demez , ama Acun Ilıcalı çıkar yayınlama der.

İş kişide bitiyor bence.

---
wmaraci
wmaraci

tamer41 tamer41 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 151
  • Beğeniler 49 / 25
  • Ticaret 0, (%0)

Almina adlı üyeden alıntı

Bir ünlü şifalı bitkiler uzmanı ( ) şimdi burada ismini vermeyeyim, kendisinin asistanı ile görüştüm bundan 2-3 sene önce, kitabındaki tüm içeriği yazabileceğimi söyledi siteme, hatta hiç bir şekilde değiştirmememi istedi, insanlara yanlış bilgi vermemek adına...
Ben de başladım yazmaya, hitler geldi; siteme reklam da ekledim, her şey güzeldi... Bir sabah asistan beni arayana kadar... Dedi ki, ya reklamları kaldırın, ya da yazdığınız yazıları...
Ben bunun üzerine size hiç bir yorum yapmıyorum, gerisine siz karar verin; ben yazdıklarımı sildim, bizim işimiz reklamsız döner mi?

Dövseydiniz keşke. Tam dayaklıkmış kendisi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al