wmaraci reklam
lidertakipci

Kitaptaki yazılar telif hakkına girer mi?

15 Mesajlar 11.705 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

ReCo ReCo www.recepbaglar.net Kullanıcı
  • Üyelik 12.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Tokat
  • Ad Soyad R** B**
  • Mesajlar 791
  • Beğeniler 22 / 98
  • Ticaret 9, (%100)
Merhabalar,
Yeni bir projem için bir kitaptan yararlanacağım. Kitap içerisinde yer alan yazıları sitemde paylaşacağım. Yazıların sonuna kaynak olarak kitap adını eklesem telif hakkına girer mi?

İyi forumlar...

wmaraci
reklam

reload58 reload58 Çaylak Mühendis E-Mail Onaysız
  • Üyelik 10.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1176
  • Beğeniler 530 / 286
  • Ticaret 0, (%0)
Geçen ay kendi kitabımı bastırdım matbaadan. Telif hakkıdır şudur budur derken baya zorlu bir iş oluyor. Kitap içerisinde ki her şey telif hakkına girer. Alıntı yaparak belirtirseniz sorun olacağını sanmıyorum. Mishal verecek olursak;
Elif Gibi Sevmek kitabının sözlerini bir çok yerde görebiliyoruz. Her yazının altında da kitabın ismini görüyorum.

Almina Almina WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / K
  • Meslek Genel olarak makaleci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1066
  • Beğeniler 111 / 210
  • Ticaret 2, (%100)
Bir ünlü şifalı bitkiler uzmanı ( ) şimdi burada ismini vermeyeyim, kendisinin asistanı ile görüştüm bundan 2-3 sene önce, kitabındaki tüm içeriği yazabileceğimi söyledi siteme, hatta hiç bir şekilde değiştirmememi istedi, insanlara yanlış bilgi vermemek adına...
Ben de başladım yazmaya, hitler geldi; siteme reklam da ekledim, her şey güzeldi... Bir sabah asistan beni arayana kadar... Dedi ki, ya reklamları kaldırın, ya da yazdığınız yazıları...
Ben bunun üzerine size hiç bir yorum yapmıyorum, gerisine siz karar verin; ben yazdıklarımı sildim, bizim işimiz reklamsız döner mi?

• Üyelik 12.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Tokat
  • Ad Soyad R** B**
  • Mesajlar 791
  • Beğeniler 22 / 98
  • Ticaret 9, (%100)

reload58 adlı üyeden alıntı

Geçen ay kendi kitabımı bastırdım matbaadan. Telif hakkıdır şudur budur derken baya zorlu bir iş oluyor. Kitap içerisinde ki her şey telif hakkına girer. Alıntı yaparak belirtirseniz sorun olacağını sanmıyorum. Mishal verecek olursak;
Elif Gibi Sevmek kitabının sözlerini bir çok yerde görebiliyoruz. Her yazının altında da kitabın ismini görüyorum.

Genel olarak konuyu yazıp satır aralarında da kitapta geçen paragrafı yazıp yanına Alıntıdır(xxx Kitabı x. sayfa) şeklinde yazsam sıkıntı olur mu?

Ek Olarak:

Almina adlı üyeden alıntı

Bir ünlü şifalı bitkiler uzmanı ( ) şimdi burada ismini vermeyeyim, kendisinin asistanı ile görüştüm bundan 2-3 sene önce, kitabındaki tüm içeriği yazabileceğimi söyledi siteme, hatta hiç bir şekilde değiştirmememi istedi, insanlara yanlış bilgi vermemek adına...
Ben de başladım yazmaya, hitler geldi; siteme reklam da ekledim, her şey güzeldi... Bir sabah asistan beni arayana kadar... Dedi ki, ya reklamları kaldırın, ya da yazdığınız yazıları...
Ben bunun üzerine size hiç bir yorum yapmıyorum, gerisine siz karar verin; ben yazdıklarımı sildim, bizim işimiz reklamsız döner mi?

Haklısınız. Kullanmak istediğim kitap tıp alanında bir kitap. Bende bu alana yönelik bir bölümde öğrenim görmekteyim. Kitabın sahiplerine ulaşabilsem izin alacağım ama ulaşamıyorum.

wmaraci
wmaraci

reload58 reload58 Çaylak Mühendis E-Mail Onaysız
  • Üyelik 10.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1176
  • Beğeniler 530 / 286
  • Ticaret 0, (%0)

ReCo adlı üyeden alıntı

Genel olarak konuyu yazıp satır aralarında da kitapta geçen paragrafı yazıp yanına Alıntıdır(xxx Kitabı x. sayfa) şeklinde yazsam sıkıntı olur mu?

Ek Olarak:

Haklısınız. Kullanmak istediğim kitap tıp alanında bir kitap. Bende bu alana yönelik bir bölümde öğrenim görmekteyim. Kitabın sahiplerine ulaşabilsem izin alacağım ama ulaşamıyorum.

Diğer kardeşimizin de dediği gibi bu yazılardan para kazanacaksanız ve kitap sahibi de bunu hoş karşılamazsa biraz sıkıntı çıkabilir hocam.

NK1864 NK1864 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Medya
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 1309
  • Beğeniler 101 / 597
  • Ticaret 18, (%100)
SORU: Bir eserden alıntı yapmak istiyorum, alıntıda uymam gereken satır, sayfa vb. bakımından sınırlandırmalar var mıdır?
CEVAP: Kanunumuzda iktibas serbestisi düzenleyen 35 inci maddede
“Bir eserden aşağıdaki hallerde iktibas yapılması caizdir:
1. Alenîleşmiş bir eserin bazı cümle ve fıkralarının müstakil bir ilim ve edebiyat eserine alınması;
2. Yayımlanmış bir bestenin en çok tema, motif, pasaj ve fikir nevinden parçalarının müstakil bir musikî eserine alınması;
3. Alenîleşmiş güzel sanat eserlerinin ve yayımlanmış diğer eserlerin, maksadın haklı göstereceği bir nispet dahilinde ve münderecatını aydınlatmak maksadiyle bir ilim eserine konulması;
4. Alenîleşmiş güzel sanat eserlerinin ilmî konferans veya derslerde, konuyu aydınlatmak için projeksiyon ve buna benzer vasıtalarla gösterilmesi.
İktibasın belli olacak şekilde yapılması lâzımdır. İlim eserlerinde, iktibas hususunda kullanılan eserin ve eser sahibinin adından başka bu kısmın alındığı yer belirtilir.” hükmü yer almaktadır.
Bu hükümde belirtilen sınırlar dahilinde eser sahibinin iznini almaksızın eserin kullanılmasının mümkün olduğu belirtilmiştir. Ancak Kanunda belirtilen bu sınırlar her durumun kendi özellikleri içinde değerlendirilmesi gerekliliğinden hareketle somut nitelikte değildir. Bu sebeple bir şiirin 2 dizesini, bir hikayenin 2 paragrafını, bir filmin 3 dakikalık görüntüsünü kullanmak iktibas serbestisi kapsamındadır, şeklinde bir değerlendirme yapmak mümkün değildir.

Kaynak: Telif Hakları Genel Müdürlüğü
ReCo

kişi bu mesajı beğendi.

Almina Almina WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / K
  • Meslek Genel olarak makaleci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1066
  • Beğeniler 111 / 210
  • Ticaret 2, (%100)

ReCo adlı üyeden alıntı

Ek Olarak:

Ulaşsanız da sıkıntı. Benim verdiğim emek boşa gitti, içeriklerim, hitim... vs.
Şimdi şöyle bir şey söz konusu: adamın kendi reklamı olsa sıkıntı olacağını sanmıyorum, ama AdSense onun rakiplerinin de reklamını çıkarttığı için adam müşteri kaybediyor. Aynı şey sizin için de olacak. Ben bir daha böyle bir projeyi düşünmem, ben olsam başlamam yani :)
AdSense'den kazanacağın para, telif hakkı davası açılsa ödeyeceğin paradan çok daha az olur.
Kitaptaki bilgileri değiştirerek ekle, düzgün yaz, senin yazdığın da kitap gibi olsun, ama kitap ismi verme :)

• Üyelik 12.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Tokat
  • Ad Soyad R** B**
  • Mesajlar 791
  • Beğeniler 22 / 98
  • Ticaret 9, (%100)

Almina adlı üyeden alıntı

Ulaşsanız da sıkıntı. Benim verdiğim emek boşa gitti, içeriklerim, hitim... vs.
Şimdi şöyle bir şey söz konusu: adamın kendi reklamı olsa sıkıntı olacağını sanmıyorum, ama AdSense onun rakiplerinin de reklamını çıkarttığı için adam müşteri kaybediyor. Aynı şey sizin için de olacak. Ben bir daha böyle bir projeyi düşünmem, ben olsam başlamam yani :)
AdSense'den kazanacağın para, telif hakkı davası açılsa ödeyeceğin paradan çok daha az olur.
Kitaptaki bilgileri değiştirerek ekle, düzgün yaz, senin yazdığın da kitap gibi olsun, ama kitap ismi verme :)

Hocam tutupta kitabın tamamını yayınlamayacağım zaten. Sadece tanımlar, özellikler vs. gibi şeyleri alacağım.

nettebugun nettebugun Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Doktora öğrencisi.
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** O**
  • Mesajlar 798
  • Beğeniler 386 / 218
  • Ticaret 16, (%100)
İntihale mahal vermemek adına iki uygun kaynak gösterim biçimden birini kullanabilirsiniz:
1) Kullandığınız yerlere parantez içinde soyisim, yıl ve eğer aynı içerikte aynı kitabı tekrar kullanıyorsanız her birinde ayrıca sayfa numarası ve içerik sonrasında tam kaynak.
2) Dipnotla.

WebDost WebDost WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Gazeteci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 4329
  • Beğeniler 331 / 899
  • Ticaret 16, (%100)
Çoğu kitap telif hakkı içerisinde cümlelerini korumaktadır. Şöyle birşey var;

"Seni sabah uykusu kadar sevdim"
-Sabah Uykusu

diye paylaşımın gerçekleşirse, sorun olmaz. Hatta reklam bile yapmış olursun. Yazarın, yapımcının vs. hoşuna bile gider :)

(ama bu bile sorun çıkarabilir. Para kazanacaksan bu işten sıkıntı çıkarabilirler.)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al