wmaraci reklam

id ye göre güncelleme yardım edin

7 Mesajlar 3.766 Okunma
wmaraci reklam

cybertek cybertek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Y** T**
  • Mesajlar 111
  • Beğeniler 27 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
mrb hemen anlatayım

mesela veritabanındaki tabloda 3 tane stün var 1 2 3 diye id almış yazı sütünları

id
1=mrb
2=slm
3= nasılsın

şimdi örnek sayfamısa grdik güncelle.php ye mesela 2 tane texbox umuz var 1 tanede güncelle butonu veritabanına baglıyız texbox 1rine id yi birine güncellicek yazıyı

mesela 2= slm mı vsvsreyle degişdirecez kabaca anlattım ama umarım anlamısınızdır.. bana örnek bi kod yaza bilecek varmı bu id işlemleri beni hiç sevmıyor gecende kullanıcı idsini alamadım birtürlü get lede postlada alamadım yarım kalmısdı şimdiden teşekkürler sürekli htm le çalısdımızdan php kafa yoramadım ):

wmaraci
reklam

wdrleo wdrleo Back-end Developer Kullanıcı
  • Üyelik 12.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Full-stack Developer
  • Konum Konya
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 226
  • Beğeniler 39 / 81
  • Ticaret 14, (%100)
kayıtları listediğiniz sayfada düzenleme linkini guncelle.php?id=$id şeklinde düzenleyin yani kayıtın id sini de çekin ve bunu guncelle.php 'yi link olarak verip id=$id şeklinde yazdırın. Daha sonra kayıtlardan birisine düzenle dediğiniz zaman guncelle.php?id=1 gibi bir url'ye gidecek bu noktada guncelle.php sayfasında id 'yi $_GET['id'] şeklinde çekin daha sonra güvenlik açısından getten gelen bu veriyi temizlemenizde gerekir. Daha sonra bir sql sorgusu oluşturarak UPDATE tabloadi SET yazi=$_POST['yazi'] WHERE id = '".$_GET['id']."' tarzında bir sorguyla güncelleme işlemini yapabilirsiniz.
cybertek

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 19.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Y** T**
  • Mesajlar 111
  • Beğeniler 27 / 8
  • Ticaret 0, (%0)

wdrleo adlı üyeden alıntı

kayıtları listediğiniz sayfada düzenleme linkini guncelle.php?id=$id şeklinde düzenleyin yani kayıtın id sini de çekin ve bunu guncelle.php 'yi link olarak verip id=$id şeklinde yazdırın. Daha sonra kayıtlardan birisine düzenle dediğiniz zaman guncelle.php?id=1 gibi bir url'ye gidecek bu noktada guncelle.php sayfasında id 'yi $_GET['id'] şeklinde çekin daha sonra güvenlik açısından getten gelen bu veriyi temizlemenizde gerekir. Daha sonra bir sql sorgusu oluşturarak UPDATE tabloadi SET yazi=$_POST['yazi'] WHERE id = '".$_GET['id']."' tarzında bir sorguyla güncelleme işlemini yapabilirsiniz.

sagolasın kardeş fakat sayfaya verileri cekmeden text box id yi yazarak update etmemlazım

• Üyelik 12.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 226
  • Beğeniler 39 / 81
  • Ticaret 14, (%100)

cybertek adlı üyeden alıntı

sagolasın kardeş fakat sayfaya verileri cekmeden text box id yi yazarak update etmemlazım

O zaman işiniz daha kolay örnek vermem gerekirse kod olarak;
Öncelikle Veritabanı tablomuz şöyle olsun;

---tabloadi: kayitlar---
id|metin
1|yazi1
2|yazitest
3|deneme1234

2 inputlu bir form oluşturalım guncelle.php'de

ID :

Metin:

Bu şekilde formumuz tamam şimdi id kısmına 2 yazıp metin kısmında yeni değeri yazdığımızda tabloyu güncellemesi için guncelle.php'ye şu kodları ekleyelim;

$id = $_POSt['id'];
$metin = $_POST['metin'];

$q = mysql_query("UPDATE kayitlar SET metin='".$metin."' WHERE id = '".$id."' ");

if(!$q)
{
echo 'İşlem gerçekleşmedi bir hata oluştu. ';
}
else
{
echo 'İşlem başarıyla gerçekleşti. Kayıt güncellendi.';
}
?>

Not: Sorgular için mysql_ yerine mysqli veya pdo kullanmanızı tavsiye ederim ben örneği uzatmamak kafa karıştırmamak adına ve sitede kullandığınız sorgu yöntemini bilmediğim için mysql_ fonksiyonlarını kullandım. Siz kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Birde post işlemleri sırasında karakter kontrolü yaparsanız sql injection riskini ortadan kaldırırsınız işlem panel için bile olsa sistemde bilerek veya bilmeyerek aksaklığa yol açmamak için bunu yapmanızı öneririm.
cybertek

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 19.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Y** T**
  • Mesajlar 111
  • Beğeniler 27 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
eyvvalla tam sen yazarken bende yazıyoduk bu id lerle basım belada Xd tarayıcı metoduyla alayım dedım senın yazdıgın gibi tarayıcıda /guncelle.php?&id=%20/ diye cıkıyor ancak tarayıcıya elle yazarsam id öle alıyo hidden field lada denedim alamadım (: bide bunu denıyım eyvallah

• Üyelik 12.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 226
  • Beğeniler 39 / 81
  • Ticaret 14, (%100)

cybertek adlı üyeden alıntı

eyvvalla tam sen yazarken bende yazıyoduk bu id lerle basım belada Xd tarayıcı metoduyla alayım dedım senın yazdıgın gibi tarayıcıda /guncelle.php?&id=%20/ diye cıkıyor ancak tarayıcıya elle yazarsam id öle alıyo hidden field lada denedim alamadım (: bide bunu denıyım eyvallah

%20 :) boşluğu temsil eder veritabanından id'yi çekip yazdırırken bir sorun yaşamışsınız ama eğer id'yi inputa yazarak yapmak istiyorsanız yukarıdaki gibi yapabilirsiniz. Çözemezseniz skype adresini mesaj ile atın team ile yardımcı olabilirim. Kolay gelsin.
cybertek

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 19.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Y** T**
  • Mesajlar 111
  • Beğeniler 27 / 8
  • Ticaret 0, (%0)

wdrleo adlı üyeden alıntı

%20 :) boşluğu temsil eder veritabanından id'yi çekip yazdırırken bir sorun yaşamışsınız ama eğer id'yi inputa yazarak yapmak istiyorsanız yukarıdaki gibi yapabilirsiniz. Çözemezseniz skype adresini mesaj ile atın team ile yardımcı olabilirim. Kolay gelsin.

eyvallah kardeşim fgacede yolluyum ekle istersen tanışmış oluruz yıllardır html5 responsive derken php lazım oldugunda kalıyoz bööle yarım yamalak (:

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al