wmaraci reklam
lidertakipci

Backlink Nedir ?

4 Mesajlar 798 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

muhendiss muhendiss tavsiyelazim.com Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1922
  • Beğeniler 52 / 360
  • Ticaret 54, (%100)
Merhaba arkadaşlar,

Bugün sizler için SEO‘ya yeni başlayanların araştırdığı ve nedir diye merak ettikleri konuların başında gelir. Ben de bu evrelerden geçmiş biri olarak silere öğrendiklerimi anlatmaya çalışacağım.

Backlink Nedir ?

Hazır konu gelmişken backlink nedir? Yenir mi içilir mi? Aslında çok teknik detaylı tanımlar bulabilirsiniz internette. Ancak daha basite indirgemek gerekirse, backlink bir başka sitenin sizin sitenize referans olması veya Google neznizde kefil olmasıdır.

Durumu internet ortamına dökmek gerekirse, bir internet sitenizde tıklanınca sizin sitenize gönderen herşey bir backlink kaynağıdır. Farklı şekillerde backlink alınabilir. Şimdi kısaca bunlardan bahsedip derinliklere inelim.

Baner reklam ile backlink alma
Bu yöntem belkide en çok kullanılan yöntemdir. Bir siteye baner reklam verdiğinizde, resme tıklandığınızda sizin sitenize gidilir. Bu size bir backlink kazandırır. Ancak genelde bizler belli kelimelerde yükselmek isteriz. Örneğin bu blog için ben kişisel blog kelimesinde backlink almak istiyorum. Yani sitelerin bana, Google nezlinde kişisel blog için referans olmasını istiyorum. Bu durumda reklam verirken kullanmam gereken kalıp;
kişisel blog

olmalıdır. Kodu incelediğimizde, kişisel blog ibaresinin hem link için, hem de resim için belirtildiğini görüyoruz. Bu sayede reklamı yerleştiren site, Google’a ayhankorkmaz.net kişisel blog kelimesi hakkında bilgiler veriyor dite referans oluyor. Google gözünde de sitemin artı veya eksi hanesine işleniyor. Eğer dikat etmediyseniz bir önceki cümleyi bir daha okuyun. Aldığımız backlink bize zarar da verebilir. Bu konuya da diğer konularımda değineceğimi bildirerek yazıma devam edeyim.

Text link üzerinden backlink alma
Bu yöntem eski popülerliğini kaybetse de doğru kullanımda hala etkili oluyor. Burada amaç sitelerden kendi anahtar kelimemizle bir link almaktır. Yine kendimden örnek vermem gerekirse, bir sitenin genellikle footer bölümünden, kişisel blog yazılı bir link alıyorum. yani görünürde sadece kişisel blog yazıyor. Ancak tıklanması durumunda benim siteme geliyor. Bunun için de kullanmanız gereken kod;

kişisel blog

olmalıdır. Görüldüğü gibi yine title ile Google botlarının anlayacağı bilgiyi veriyoruz.

Tanıtım yazısı ile backlink alma
Son Google güncellemeleri ile tanıtım yazısı diğer tüm yöntemlerin önüne geçmiş gibi görünüyor. Aslında bu konu ile ilgili de bir yazı yayınlayacağım. Tanıtım Yazısı Nedir ? Nasıl Yazılır? ancak şu anda bildiğinizi varsayarak ilerliyorum. Bir konu bütünlüğü olan yazı içinden genelde 2 veya 3 kelimeye link vermek ile yapılan yöntemdir. Link verme işlemini üstte anlatığım gibi yapabilirsiniz.

Yorum backlink alma
Bu yöntem aslında gayet basit. Kendi sitenize uygun sitelere yorum yazarken site kısmına sitenizi eklerseniz, o siteden “nofollow” backlink almış olursunuz. Örnek olarak benim yorum kısmıma yapacağınız yorumlar ile de backlink alabilirsiniz. Tabi her site gibi ben de sırf backlink alma amaçlı yazılmış yazıları kabul etmiyorum :)

Profil backlink alma
Bu yöntem de gayet basittir. Üye olduğunuz sitelerde, forumlarda profilinideki ilgili alana ve imzanıza sitenizi link olarak koyarsanı profil backlink kazanmış olursunuz.

Bu arada hazır konusu açılmışken nofollow/dofollow olayına da bir değinelim. Aslına bakarsanı link verirken birden fazla şekilde verme şansını var. Ancak bunların en popüler olanları ve kullanılanları nofollow ve dofollow’dur.

Nofollow ve Dofollow backlink nedir?

Aslına bakarsanız bence bu konu biraz karıştırılan ve aynı zamanda anartılan bir konudur. Sırayla değineyim ve kıyaslamasını yapayım.
Dofollow backlink nedir ?
Dofollow backlink bir sitenin diğer siteye tam manasıyla referans olmasıdır denebilir. Bir nevi “Kalıbını basmasıdır“. Çünkü dofollow backlink alınması durumunda, aldığımız sitenin PR değeri bize katkı sağlamaktadır. Ancak artık PR sistemi Google gözünde değersizleştiği için, siteye tam olarak kefil olma durumudur diyebiliriz.
Nofollow backlink nedir ?
Nofollow backlik Google’ın yorumlardaki spam mesajarı elemek adına getirdiği bir sistemdir. Ana amaç backlink alınan sitenin PR değerinden faydalanamamaktır. Ancak dediğim gibi PR artık önemini yitirdiğinden, şu anda ne derece etki eder bilemiyorum ancak, alınan site bize referans olur ancak kalıbını basmaz diye düşünüyorum :D

Ancak tam bu noktada biraz yanılgıya düşüyor insanlar. Nofollow link işe yaramaz diye düşünüyorlar. Bu yanlış bir algıdır. Nofollow Google tarafından getirilen bir sistemdir ve çok etkilidir. Hele ki PR sisteminin çöküşünden sonra etkisi kanıtlanmış olacaktır. Aslında karıştırılan “Noindex“‘tir. Bir link Noindex olarak belirtilmişse Google botları o linki ziyaret etmez. Dolayısıyla bize faydası olmaz. Ancak Nofollow linkleri Googlebotları ziyaret eder ve indexler.

Bu yazımı şimdilik sonlandırayım. İleriki yazılarımda Tanıtım Yazısı Nedir ? Nasıl Yazılır ? ve Hangi Sitelerden Backlink Almalıyız ? konularına da değineceğim. Ben onları yazana kadar siz diğer yazılarıma bakarak olun ve yorumları esirgemeyin.

Kaynak : Backlink Nedir ?

Ekleme:Arkadaşlar bunlar benim edindiğim bilgiler dahilinde süzgeçimden geçenlerdir. Yanlışlarım varsa düzeltirseniz ben de bilgilenirim.

wmaraci
reklam

backlinkal backlinkal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** H**
  • Mesajlar 94
  • Beğeniler 3 / 21
  • Ticaret 0, (%0)
muazzam paylaşım teşekkürler konu için.

muhendiss muhendiss tavsiyelazim.com Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1922
  • Beğeniler 52 / 360
  • Ticaret 54, (%100)

backlinkal adlı üyeden alıntı

muazzam paylaşım teşekkürler konu için.

Teşekkürler.Ben bunları çok aramıştım. Öğrendiklerimi yaplaloyorum sonuçta.

ReklamKap ReklamKap Faydalı olmak güzeldir. Kullanıcı
  • Üyelik 04.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Firma Rehberi
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1478
  • Beğeniler 103 / 475
  • Ticaret 31, (%100)
Basit anlatım iyidir, teşekkürler.

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al