wmaraci reklam
lidertakipci

php ile yapay zeka önerilerinizi bekliyorum

33 Mesajlar 8.780 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

YunusG YunusG WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad Y** G**
  • Mesajlar 396
  • Beğeniler 40 / 70
  • Ticaret 32, (%100)
Hocam programı yapay zeka olabilmesi için programı sorularla sınırlamayın mesela İngilizce'den pek anlamayan kişi İngilizce bir soru ile karşılaştığında kelimelerin hepsini anlamasa da anahtar sözcüklerle ne sorulmak istendiğini anlayabiliyor.(Bazen yanlış anlasa da) Örneğin mı mi soru ekinin cevabı bir kelimedir ve mı mi den önce vurgulanır.(Galatasaray mı Fenerbahçe mi? Bugün akşam Ali geldi mi?) Programınız mı mi soru ekini görünce ona göre cevabı otomatik hazırlayabilir. Cevap her zaman doğru olmasa da genellikle mantıklı bir cevap çıkar. Arada mantıksız bir cevabın çıkması da kullanıcının gülümsemesine sebep olur.

wmaraci
reklam

ademd ademd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek öğrenci,stajyer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 124
  • Beğeniler 23 / 23
  • Ticaret 0, (%0)
bu yapay zeka değil diye diğerleri söylemiş zaten :)
benimde aklımda uzun süredir böyle bir şey var ama hala öğrenme mantığını nasıl kuracağımı çözemedim. öğrenme algoritmaları bilinen şeyler ama bunları kullanmak aşırı karmaşık. sıfırdan yapmak içinde "öğrenme" ne demek onu bilmemiz gerekiyor. şöyle bir şey düşündüm, bir veritabanı var adı "bilgilerim" olsun. botu ilk yaptığımızda bu tablo boş olacak. cevaplar diye ayrı bir tablo olacak burası da olası sorulara olası cevaplar verebilmesi için kendi dolduracağı tablo. birde düşünce tablosu olacak, tabloda ona öğretilen soruları parçalayıp her birinin anlamlarını kendi içinde kendine göre belirleyip sütun oluşturarak kullanmalı.
şimdi bu mantıkta botun ilk yetkisi tablo oluştarabilmek ve tabloya sütun ekleyebilmek. oluşturduğu tabloların ve sütunların isimlerini kendi ağında yayacak yani dosyalara biz eklemek zorunda olmadan o kodu ekleyecek bunun içinde "php" oluşturma yetkisi vermiş olcaz. bunu nasıl yapcaz derseniz txt dosyası içinde tüm dosyaların kaynaklarını sunucuda tutabiliriz ve ulaşıp oradan kaynağı alıp ekleyeceği kodu ekleyip tekrar php dosyası olarak kendine yapar. buraya kadar söylediklerim sanırım bir yapay zekanın yapacağı şeyleri doğru tasfir ediyor.
asıl sorun bunları nasıl yapacak ?
bir bot yaptık, içi boş olan bilgilerim, cevaplarım ve düşünce adlı 3 tablo verdik.
bundan sonra botu açtığımızda ona yazacağımız ilk kelimeyi tablosuna ekleyecek.
"merhaba" bunu bilgilerim tablosuna
"veri => merhaba, anlam => null" şeklinde kayıt edecek çünkü ona merhaba dedik ama ne demek bilmiyor.

neyse uzattım :D öğrenme algoritmasını çözebilirsen geliştirebilirsin

4531 4531 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 13.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 996
  • Beğeniler 210 / 211
  • Ticaret 3, (%100)
Arkadaşlar ben de bu işi merak ediyordum. Şimdi şöyle yapsam; kullanıcı soru soruyor ben programa birkaç tane site veriyorum bu siteler üzerinden kullanıcının yazdığına göre bir cevap buluyor kullanıcı cevabı onaylarsa program bunu kaydediyor. Bir daha ki aynı soru sorulduğunda program otomatik olarak bu cevabı veriyor. Bu şekilde yapsam mı yapay zeka girişi olur yoksa yine mi olmaz :) ?

• Üyelik 29.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek öğrenci,stajyer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 124
  • Beğeniler 23 / 23
  • Ticaret 0, (%0)

ahmettalut adlı üyeden alıntı

Arkadaşlar ben de bu işi merak ediyordum. Şimdi şöyle yapsam; kullanıcı soru soruyor ben programa birkaç tane site veriyorum bu siteler üzerinden kullanıcının yazdığına göre bir cevap buluyor kullanıcı cevabı onaylarsa program bunu kaydediyor. Bir daha ki aynı soru sorulduğunda program otomatik olarak bu cevabı veriyor. Bu şekilde yapsam mı yapay zeka girişi olur yoksa yine mi olmaz :) ?

cevabı internette arayıp bulursa tabiki yapay zeka oluyor da asıl sorun bu işte nasıl öğreteceksin ? o sorunun ne olduğunu, sorunun şeklini ve cevabın anlamını öğrenmeli. yok diğer şekilde soruyu alıp ona bir cevap bulursa kullanıcı da cevabı onaylarsa bunu o şekilde kayıt eder ondan sonra o soruya hep aynı cevabı verir, bence bu olmamalı. konuşmanın gidişatına göre cevap değişmeli. :)

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 13.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 996
  • Beğeniler 210 / 211
  • Ticaret 3, (%100)

ademd adlı üyeden alıntı

cevabı internette arayıp bulursa tabiki yapay zeka oluyor da asıl sorun bu işte nasıl öğreteceksin ? o sorunun ne olduğunu, sorunun şeklini ve cevabın anlamını öğrenmeli. yok diğer şekilde soruyu alıp ona bir cevap bulursa kullanıcı da cevabı onaylarsa bunu o şekilde kayıt eder ondan sonra o soruya hep aynı cevabı verir, bence bu olmamalı. konuşmanın gidişatına göre cevap değişmeli. :)

Bilmiyorum hocam nasıl yapacağımı ancak şöyle olabilir 3-4 cevap bulur rastgele bunları sunar. Eğer bu işi çözersem bir android uyg. yaparım ondan sonra gelsin indirmeler :)

• Üyelik 29.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek öğrenci,stajyer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 124
  • Beğeniler 23 / 23
  • Ticaret 0, (%0)

Bilmiyorum hocam nasıl yapacağımı ancak şöyle olabilir 3-4 cevap bulur rastgele bunları sunar. Eğer bu işi çözersem bir android uyg. yaparım ondan sonra gelsin indirmeler :)

Bir uygulamaya yetecek kadarı kodlamak basit, benim istediğim öğrenmesi. :) aylardır düşünüyorum kafamda oturtmaya çalışıyorum, ona yüklemleri, özneyi sıfatı şahısı vs öğretebilirim ama nasıl kullanacağını öğretemem. yani şuan için onu kullanacağı yapıyı tasarlayamıyorum, bir yolunu bulsam da kendi içinde çeliştiği için henüz sonuca varamadım. gelişme yok mu dersen, yaptığım her hata bir gelişmedir. yanlışları elediğim için doğruya doğru yol alıyorum ama bu doğruyu bulacağım anlamına gelmez :o

GokhanKara GokhanKara Whatsappla.com Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad G** K**
  • Mesajlar 1421
  • Beğeniler 760 / 545
  • Ticaret 21, (%100)
Test link koysanız ve bizde canlı test edebilsek :) ? Projeyi geliştirmeyi ve açık kaynak insanlığın hizmetine sunmayı düşünüyorsanız görsel yani tasarımsal açıdan sponsorluk teklifi edebilirim.

Profesyonel Tasarım & Wordpress Tema / Eklenti hizmeti - http://whatsappla.com/@gokhankaraofficial

RemziToker RemziToker Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Bilgi İletişim Teknolojileri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** T**
  • Mesajlar 195
  • Beğeniler 16 / 36
  • Ticaret 2, (%100)

GokhanKara adlı üyeden alıntı

Test link koysanız ve bizde canlı test edebilsek :) ? Projeyi geliştirmeyi ve açık kaynak insanlığın hizmetine sunmayı düşünüyorsanız görsel yani tasarımsal açıdan sponsorluk teklifi edebilirim.

pm atıldı

• Üyelik 13.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 996
  • Beğeniler 210 / 211
  • Ticaret 3, (%100)

ademd adlı üyeden alıntı

Bir uygulamaya yetecek kadarı kodlamak basit, benim istediğim öğrenmesi. :) aylardır düşünüyorum kafamda oturtmaya çalışıyorum, ona yüklemleri, özneyi sıfatı şahısı vs öğretebilirim ama nasıl kullanacağını öğretemem. yani şuan için onu kullanacağı yapıyı tasarlayamıyorum, bir yolunu bulsam da kendi içinde çeliştiği için henüz sonuca varamadım. gelişme yok mu dersen, yaptığım her hata bir gelişmedir. yanlışları elediğim için doğruya doğru yol alıyorum ama bu doğruyu bulacağım anlamına gelmez :o

Hocam şöyle ki yapay zeka ile nereye kadar gidilir ki? Evet öğrenir cevap verir. Ama bu sadece başkalarına bağlı cevaplara göre öğrendiğinde vereceği cevaptır. Asıl yapay zeka aynı insan gibi düşünmesi gerekendir. Bu da duygular ile düşünmedir. Mantıken de bu imkansızdır bence. Çünkü duygu ruh ile mümkün. Her seferinde yapay zeka filmleri falan izliyorum ama yok işe yaramıyor :D

RemziToker RemziToker Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Bilgi İletişim Teknolojileri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** T**
  • Mesajlar 195
  • Beğeniler 16 / 36
  • Ticaret 2, (%100)

Hocam şöyle ki yapay zeka ile nereye kadar gidilir ki? Evet öğrenir cevap verir. Ama bu sadece başkalarına bağlı cevaplara göre öğrendiğinde vereceği cevaptır. Asıl yapay zeka aynı insan gibi düşünmesi gerekendir. Bu da duygular ile düşünmedir. Mantıken de bu imkansızdır bence. Çünkü duygu ruh ile mümkün. Her seferinde yapay zeka filmleri falan izliyorum ama yok işe yaramıyor :D

Buyrun hocam yapay zekada gelinen son nokta fakat ne kadar doğru ne kadar yalan bilemem :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al