wmaraci reklam
lidertakipci

php ile yapay zeka önerilerinizi bekliyorum

33 Mesajlar 8.725 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

4531 4531 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 13.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 996
  • Beğeniler 210 / 211
  • Ticaret 3, (%100)

RemziToker adlı üyeden alıntı

Buyrun hocam yapay zekada gelinen son nokta fakat ne kadar doğru ne kadar yalan bilemem :)

Sanmıyorum doğru olacağını. Çünkü Turing testini bile daha geçen sene bi yapay zeka geçti onunda zekası 13 yaş olarak söyleniyordu. Tabi ne kadar doğru onu da bilmiyorum. Bazıları ona da saçma diyor. :D

wmaraci
reklam

RemziToker RemziToker Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Bilgi İletişim Teknolojileri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** T**
  • Mesajlar 195
  • Beğeniler 16 / 36
  • Ticaret 2, (%100)

ahmettalut adlı üyeden alıntı

Sanmıyorum doğru olacağını. Çünkü Turing testini bile daha geçen sene bi yapay zeka geçti onunda zekası 13 yaş olarak söyleniyordu. Tabi ne kadar doğru onu da bilmiyorum. Bazıları ona da saçma diyor. :D

hocam bu yapay zeka olayını çözene kadar bizde zeka kalamyacak :D

4531 4531 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 13.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 996
  • Beğeniler 210 / 211
  • Ticaret 3, (%100)

hocam bu yapay zeka olayını çözene kadar bizde zeka kalamyacak :D

Katılıyorum hocam, yani her ne kadar düşünsem de yapay zekanın bu durumda ruhsal boyuta geçmeden kendine has değil de bir kopyacı hissi var. Yani bunu düşünmeye okumaya bir de anlamaya ayrılan zaman harbi baş ağrıyor. :D

ademd ademd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek öğrenci,stajyer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 124
  • Beğeniler 23 / 23
  • Ticaret 0, (%0)

ahmettalut adlı üyeden alıntı

Hocam şöyle ki yapay zeka ile nereye kadar gidilir ki? Evet öğrenir cevap verir. Ama bu sadece başkalarına bağlı cevaplara göre öğrendiğinde vereceği cevaptır. Asıl yapay zeka aynı insan gibi düşünmesi gerekendir. Bu da duygular ile düşünmedir. Mantıken de bu imkansızdır bence. Çünkü duygu ruh ile mümkün. Her seferinde yapay zeka filmleri falan izliyorum ama yok işe yaramıyor :D

benim açımda ruh diye bir şey yok :) eğer düşünmezse zaten her soruya farklı cevap veremez :D benim istediğim şey sürekli öğretmek bu konuda şirketler çok ilerledi bunu beta gibi sunulan şeylerden anlayabiliyoruz ama biz neden yapamayalım :) mantığı çözdükten sonra elinden gelen herkes el atarsa büyük açık kaynak kodlu bir yazılım yapılabilir

Buyrun hocam yapay zekada gelinen son nokta fakat ne kadar doğru ne kadar yalan bilemem :)

bu film sahnesiydi sanırım, 3 arkadaş evde geliştiriyorlar :)

wmaraci
wmaraci

digidukkan digidukkan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Meslek
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1194
  • Beğeniler 1 / 269
  • Ticaret 5, (%100)
Yapay zeka tasarlayabilmeniz için en azından google 'ın ki kadar bir veri bankasına ihtiyacınız var. Bir soruya verilebilecek pek çok cevap vardır, hangi cevabı vereceğini anlamasından önce, ne cevap vereceğini bilmesi gerekiyor. Kısacası elinizde, yüz binlerce soru ve bu sorulara verilebilecek milyonlarca cevabın olması lazım.

idm27 idm27 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad F** D**
  • Mesajlar 205
  • Beğeniler 50 / 66
  • Ticaret 6, (%100)
Daha önce bu konuda yazmıştım bi yere ama nereye.

Yapay zeka PHP ile mümkün olmasagerek. Yani yapay zekanın gerekliliklerini karşılayan bir dil değildir PHP veya PHP 5. Yapay zeka için gerekli bilgisayarda henüz bizlerde yok. Yapay zekayı kaldıracak bir bilgisayar yüzbin dolarlar seviyesinde olmalı, üzerine konulacak işletim sitemi de aynı şekilde.

Şöyle düşünün, yüzde yüz HD izlemek için,

1 - İzlenen video HD olacak
2 - Bilgisayarın ekran kartı HD destekleyecek
3 - Bilgisayarın ses kartı HD destekleyecek
4 - Monitör HD olacak
5 - Ses sistemi HD olacak
6 - Ses sistemi ve monitör arasında ki bağlantı kabloları HD destekli olacak
7 - Bilgisayarda kullanılan işletim sistemi ve 3. parti yazılımlar HD destekli olacak.

PHP yapay zeka için uygun bir dil değildir. Bilgisayar çipleri mesela, içlerinde milyarlarca transistör var. Şu meşhur kapı meselesi, yapay zeka için bu kapıların sayısının belkide katrilyonlar seviyesine çıkması gerekiyor. Mevcut bilgisayalar öğretileni yapıyor, düşünebilmesi karar verebilmesi kafasına göre takılabilmesi için kendisininde birşeyler öğrenebilmesi gerekiyor. Bunun içinde öncelikle çiplerde ki kapıların ve veri akışının inanılmaz seviyelere çıkması gerekebilir..

TheLacivert TheLacivert Invictus Maneo Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Psikolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 1400
  • Beğeniler 497 / 496
  • Ticaret 0, (%0)
Kişilerin sorularından ve cevaplarından bilgi çıkarabilmeli

akbas akbas Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Turizm
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 368
  • Beğeniler 174 / 161
  • Ticaret 23, (%100)
şuan onlarca ülkenin yüzlerce bilim adamı bu iş üzerinde çalışıyor iki php kodu soru cevap ile yapay zeka olmaz.

Yapay zeka nedir ?

ercnshn ercnshn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Edirne
  • Ad Soyad E** Ş**
  • Mesajlar 194
  • Beğeniler 84 / 30
  • Ticaret 1, (%100)
Öncelikle temel kavramları öğreteceksin. Mesela "selamlaşma" gibi. Sonrasında yazılan kelimeleri parçalayıp tek tek ayıracak ve tdk gibi sitelerde arattıracaksın. Mesela karşı taraf "merhaba" dedi. Bot bunu tdkda aratınca: "1. isim Selam" yazıyor. Bot bunu veritabanıyla karşılaştıracak. Selamlaşma ile ilişkilendirip geri cevap verecek. Sonrasında da "merhaba" kelimesine yeni bir alan açacak veritabanında.

Buradaki tek sorun başlangıç veritabanını girmen gerekiyor. Ayrıca Türkçe'yi komple olarak bota öğretmen gerekicek. Ad, zamir, fiil aklına ne geliyorsa. Şanslısın ki Türkçe matematiksel bir dil. Sıkı çalışırsan 30-40 yıla öğretmeyi başarabilirsin.

Korkmaz Korkmaz cagdaskorkmaz Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek SARUHAN HOLDING - Fakir Elektr
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)
Siri de aslında yapay zeka değil. İnternetini kesince gidiyor. :P

cagdaskorkmaz.com.tr
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al