Abartılan İnternet Ölçümü: ALEXA

15 Mesajlar 2.050 Okunma
smmexpress

NK1864 NK1864 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Medya
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 1309
  • Beğeniler 101 / 597
  • Ticaret 18, (%100)
Bu ve bazı Webmaster forumlarında son dönemde sıkça Alexa değeri üzerinden e-ticaret başlıkları gördüğüm için kısa ve öz bir bilgilendirme yapmak istedim.

ALEXA konusunda forumlarda gereğinden fazla abartılı değerlendirmeler yapılıyor.

Öncelikle teknoloji sitelerinde bile yazıp kendisine 'X Uzmanı' diyen birçoğu bile Alexa'yı Google'a ait bir firma ve hizmet sanıyor.

Alexa hepimizin yakından bildiği Amazon'a ait özel bir şirket. İnternet ölçümlemesi ve web trafiği takibi yapıyor ama bu kesinlikle Alexa'yı internette bir otorite yerine koyuyor demek değil.

Alexa kendi Toolbar'ını kullanan kullanıcılar arasında fikir vermek amacıyla geliştirilen bir sistem. Siz kullanıp bundan kendinize göre bir pay da çıkartabilirsiniz; yahut hiç umrunuzda olmadan hayatınıza devam da edebilirsiniz. Kaldı ki Alexa sıralaması da zaten kolayca manipüle edilebilmektedir.

Bazılarının site ya da tanıtım yazısı satarken sitesinin Alexa değerini verdiğini görüyorum ve bu kusura bakmasınlar ama fiyat belirlemek adına oldukça komik bir durum.

Biri bana sitem 3K dese ve bir hizmet için fiyat biçse, tamam internet trafiğini gönder derim. Bakıyorsun internet trafiği günlük XXX ziyaretçi ya da sayfa gösteriminde. Eee hani 3K Alexa'nın karşılığı??? O siten için biçtiğin fiyat benim gözümde bir anda sıfır olur. Kaldı ki bununla bağlantılı olarak şu bilgiyi de vereyim; her siteden tanıtım yazısı ya da link sırf Alexa'sı iyi diye alınmaz. Google kendi kategorinizdeki sitelerle yaptığınız link paylaşımına dikkat eder. Otomobil sitesinde Yemek Tarifleri sitesinin işi yok yani. Bahsettiğiniz site istediğiniz kadar dominant olsun size fayda sağlamaz.

Google'ın arama ve indeks alanında kullandığı 200 tane kriter vardır. Hiçbir şirket - Google'da dahil - internete yüzde yüz doğru sonuç veren bir ölçüm sistemi kuramaz. O yüzden zaten sürekli bir gelişim ve güncelleme sürdürülür. Alexa da bu noktada ne internet ölçümlemesi ne de internet trafiği hakkında kural koyucu ya da bağlayıcılığı olan bir şirket değildir. Öyle de bir iddiası yok zaten. Kullanıcılar şirketin kendisinden daha emin bu konuda nedense ama.

Adamın günlük 100K hiti vardır. Alexa'yla muhattap bile olmaz. İşlerini farklı ölçüm metrikleri üzerinden de hallediyordur. Şimdi bu adam o eklentiyi sırf tarayıcısına kurmadı ya da claim seçeneğini işaretlemedi diye sitesi değersiz mi oldu?

Az önce bahsettiğim 200 kriter arasında tek bir Alexa ibaresine rastlayamazsınız. Matt Cutts'un tüm paylaşımlarını ya da Google bloglarını okuyabilirsiniz. Google'ın kendi değerlendirme ve ölçümleme kriterleri o kadar fazla ki, emin olun bir İngiliz firmasının yaptığı özel ölçümlemelere vakit ayıracak zamanı olduğunu da düşünmüyorum. Kaldı ki bu kriterler bilindik ve kamuya açık paylaşılan kriterler. Bunların dışında geliştiriciler için ve geliştiricilerin de haberi olmayan birçok farklı algoritma da var.

Özetle Alexa sıranız sizi Google'da yükseltmez. Size ticari bir itibar bahşetmez. Sitenize alacağınız tanıtım yazısı ya da reklam için hiçbir katkı vermez ve sitenizi diğer siteler içinde farklı hiçbir kategoriye koymaz. Siz sadece o Toolbar'a sahip olan siteler arasında legal şekilde bir içerik girişi yapmışsanız ancak fikir verir ama bunu yaparken diğer herkesin de legal çalışıp çalışmadığını bilemezsiniz. Ayrıca site satışlarında da Alexa sıralamanızın kaç olduğu kimsenin oturup ilgisini çekecek bir konu değil. Trafik kaydınızı ve o trafiklerin kaynaklarını verdiğinizde rezil olmanızı bile sağlayabilir bazen.

Üstteki paylaşımı ve cevabı geçenlerde bir araştırma yaparken gördüm ve tebessüm ettirmedi değil. Üstteki arkadaş birçok forumda olduğu gibi sağdan soldan duyduğu bilgilerden yola çıkıp bir paylaşım yapmış. Kendine göre de oldukça önemli ve orjinal. Bunu paylaştığında insanların okuyup adam işi biliyor demesini falan bekliyordu herhalde. Fakat yabancı forumlarda genelde Türk Webmaster Siteleri'nde gördüğün şeyi göremezsin çünkü çoğu zaten kaynağı ana dilinden okuyor. Alttaki arkadaş da gayet nazik şekilde fazla ayak altında dolanmamasını tembihlemiş :)

Özellikle genç arkadaşlara şunu tavsiye ederim; İngilizce'den korkmayın.
Şöyle bir örnek vereyim. Tanıdığım bir arkadaşım Football Manager oyununun hastasıdır. İngilizcesi normalde berbat ama o kadar uzun süredir oynuyor ki Türkçe'ye çevirdiğinde çok saçma tabirler kullanıldığından yakınıp hala İngilizce oynar. SEO vs. konuları çok bilinmeyen, aşırı uzmanlık gerektiren konular değil. İnternetteki hiçbir şey böyle değil. Eğer yerel sitelerden sıyrılıp biraz biraz ingilizce sitelerdeki forumlarda insanlar napıyor, bizim dışımızdaki dünyada neler oluyor diye merak edip araştırırsanız emin olun ufkunuz genişler.

Bugün Türk Webmaster sitelerinde şu var; Biliyorum ama söylemem.

Ya neyi biliyorsun o kadar da söylemiyorsun acaba? :)

En basit bir Google güncellemesi birkaç yıl erkenden ufak ufak duyurulmaya başlanır. Siz zaten gelecek güncellemenin nolduğunu, neleri kapsayacağını ve etkilerini önceden bilirsiniz. Bunu takip edip işini erken yapan zaten yol alır. İşini son dakikaya bırakan da zahmetini çeker. Şu son mobil güncellemesi olayı bundan birkaç sene önce sözü edilen bir sistemdi. Kaldı ki bunun için Google mühendisi olmanıza gerek yok. Trendin oraya gittiği açık. Adam da bunu yaparken nasıl bir yol izleyeceğini kaynaklarında vermiş. Basit bir ingilizce ve bir çeviri eklentisiyle bile herşeyini öğrenebilirsiniz. Sırf bizde ne yazık ki yabancı dil eğitiminin berbat oluşundan ötürü ingilizce bilen webmaster az olduğundan Kamil'in biri Türkçe'ye çevirdiği bilgiyi aynen satıp, bu kaynağa orjinalinden erişimi olmayanlar gözünde yer sahibi oluyor.

Üstte örneğini verdiğim site gibi kaliteli siteler niceliğe değil niteliğe bakar. Sitede gereksiz yere bilgi için bile konu açan birini ikaz eder çünkü bir kalite standardı vardır. Yabancı forumlarda gerçekten 'bilgi' alırsınız. Bu bloglar için de böyle. Adamlar araştırıp, makale gibi makale yazıp, üstüne video çekip bilgi veriyor; sonra vay Adsense orada neden yüksek bizden.

Neyse konuyu dallandırıp budaklandırmadan bitirirken, Alexa ya da başka konularda lütfen daha fazla araştırın. Bu ya da diğer sitelerde ticaret yaparken de özellikle Alexa sırasıyla ilgili bir bilgi verildiğinde kişiden direk günlük trafiğini ve bu trafiğin hangi kaynaklardan geldiğini talep edin. Eğer gerçekten içinizi rahatlatan bir sonuçsa paranızı vermekten çekinmeyin.

Herkese iyi forumlar.
Karikaturname Seobaz

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Seobaz Seobaz www.seobaz.com Kullanıcı
  • Üyelik 19.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / K
  • Meslek Seo
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad N** D**
  • Mesajlar 427
  • Beğeniler 595 / 197
  • Ticaret 190, (%100)
"SEO vs. konuları çok bilinmeyen, aşırı uzmanlık gerektiren konular değil."
Bu hariç diğer yazılanlara katılıyorum.Yaptığımız iş bol bol tecrübe,bilgi, ve sürekli takib gerektiren bir iş.
Ayrıca uzun zamandır forumda klişe başlıklar üzerine açılan bu tip konuları okurken sıkılmadığım tek makale diyebilirim.
JexyR

kişi bu mesajı beğendi.

WebMakale WebMakale Sosyal Bilgiler Öğretmeni Kullanıcı
  • Üyelik 30.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Sosyal Bilgiler Öğretmeni
  • Konum Hakkari
  • Ad Soyad Ü** Ö**
  • Mesajlar 725
  • Beğeniler 115 / 169
  • Ticaret 48, (%100)
Severek okudum yazdıklarınızı. Teşekkürler.

sosyal hocam | Sosyal Bilgiler Platformu

• Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Medya
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 1309
  • Beğeniler 101 / 597
  • Ticaret 18, (%100)

Nekrotasarim adlı üyeden alıntı

"SEO vs. konuları çok bilinmeyen, aşırı uzmanlık gerektiren konular değil."
Bu hariç diğer yazılanlara katılıyorum.Yaptığımız iş bol bol tecrübe,bilgi, ve sürekli takib gerektiren bir iş.
Ayrıca uzun zamandır forumda klişe başlıklar üzerine açılan bu tip konuları okurken sıkılmadığım tek makale diyebilirim.

Makale demeyelim de iç dökme diyelim. Bazı şeyleri eleştirirken artık 'Makale' ya da 'Editör' sözcüklerinin de içini çok boşaltıyoruz.
Türkiye'de ünlü bir gazeteci, yabacı bir meslektaşıyla bir anısını paylaşmıştı.
İkisi de ülkelerinin ünlü gazetelerinde yazıyorlar. Yabancı yazar haftada 1 ya da 2 makalesinin yayınlandığını söylüyor. Sen ne kadar yazıyorsun diyor. Bizimki benim yazdıklarım hergün gazetede yayınlanıyor deyince, o kadar çok yazacak şeyi nereden buluyorsun diyor.

SEO'yu burada itibarsızlaştırmak ya da bu işten para kazananları küçümsemek için söylemedim. Sadece bunun yazılı kurallarının belli olduğunu söyledim. Kalan ve kişiyi belirgin kılan da bahsettiğiniz gibi tecrübe tabii ki. Yine de bu ve benzer forumlardaki arkadaşlar; özellikle genç arkadaşları baz alırsak, başlangıç için gözlerinde büyütüp araştırmaktan yılmamalılar. Burada görüyorum bazen gerçekten birşey yapmak istiyor ama imkanı ve bilgisi kısıtlı. Yaşı belli bir yere gelmiş bir sürü adam birbirinden farklı bir ton şey söylüyor. SEO'da doğru bilinen bir yanlış bile sıralama ve gelir kaybına neden olur malum. İnsanlar emek verip de böyle lafı oradan alıp buraya taşıtanlara kulak asmasın demek istedim orada.
Beğeni için teşekkürler. İyi forumlar.

salaranprensi adlı üyeden alıntı

Severek okudum yazdıklarınızı. Teşekkürler.

Okuduğunuz için ben teşekkür ederim. Bunlar da üzerine tartışılabilir şeyler tabii ki. Bir an yazmak istedim aklımdayken sadece.
İyi forumlar.
Seobaz

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Seobaz Seobaz www.seobaz.com Kullanıcı
  • Üyelik 19.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / K
  • Meslek Seo
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad N** D**
  • Mesajlar 427
  • Beğeniler 595 / 197
  • Ticaret 190, (%100)
Makale bir tez, bir düşünceyi, görüşü paylaşmak yada savunmak adına yazılan yazılara denir.İçeriğin kalitesi kullanıcı tarafından ölçümlenir.Ve makaleyi makale yapan bu ölçümlerdir.Ölçümlerim yazdığınız şeyin makale olduğunu gösteriyor :) En azından başlık 100 kelimesi 1 tl ibaresi yok.Kesin makale bu emin olun. :)
NK1864

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Medya
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 1309
  • Beğeniler 101 / 597
  • Ticaret 18, (%100)

Nekrotasarim adlı üyeden alıntı

Makale bir tez, bir düşünceyi, görüşü paylaşmak yada savunmak adına yazılan yazılara denir.İçeriğin kalitesi kullanıcı tarafından ölçümlenir.Ve makaleyi makale yapan bu ölçümlerdir.Ölçümlerim yazdığınız şeyin makale olduğunu gösteriyor :) En azından başlık 100 kelimesi 1 tl ibaresi yok.Kesin makale bu emin olun. :)

Oldukça keyifli bir yorum olmuş :)
Teşekkürler.
Seobaz

kişi bu mesajı beğendi.

Eflaki Eflaki Ekşi Sözlük Kimlik Onayı
  • Üyelik 26.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Makine Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1310
  • Beğeniler 188 / 247
  • Ticaret 162, (%100)
Ama ne olursa olsun reklam verenler halâ Alexa'ya bakıyor gerçeği değişmiyor. :)

Bir de şu var ki İngilizce öğrenmediğime o kadar pişmanım ki. Ancak geç değil öğreniyorum. :)

Blacksheep Blacksheep .NET Developer Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 2074
  • Beğeniler 60 / 532
  • Ticaret 10, (%100)
İç dökümünüz güzel olmuş hocam ancak ülkemizdeki webmasterlar arasında Alexa değeri kolay kolay değerini yitirmez.Kolay manipüle edilen bir sistem olduğunu zamanında trgino adlı web sitesi göstermişti.Tüm bunlara rağmen Alexanın değeri hala yüksek konumda :)

• Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Medya
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 1309
  • Beğeniler 101 / 597
  • Ticaret 18, (%100)

Eflaki adlı üyeden alıntı

Ama ne olursa olsun reklam verenler halâ Alexa'ya bakıyor gerçeği değişmiyor. :)

Bir de şu var ki İngilizce öğrenmediğime o kadar pişmanım ki. Ancak geç değil öğreniyorum. :)

Geçenlerde test amaçlı bir deneme yaptım. Teknoloji domaini olan bir siteyi 2 haftada 3K'nın altına doğal yollarla indirdim. Sitede SEO'ya uygun şekilde yazılmış makaleler ve basit birkaç çalışma yapıldı. Onun haricinde de kaliteli sitelerde paylaşıldı. Sitenin ziyaretçi sayısı sosyal medya desteği olmadan ve reklam yapmadan 100'ü geçmedi neredeyse. Şimdi bu siteye reklam verecek bir akıllı vardıysa kaçırdığıma pişman olurum :)

Eflaki Eflaki Ekşi Sözlük Kimlik Onayı
  • Üyelik 26.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Makine Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1310
  • Beğeniler 188 / 247
  • Ticaret 162, (%100)

NK1864 adlı üyeden alıntı

Geçenlerde test amaçlı bir deneme yaptım. Teknoloji domaini olan bir siteyi 2 haftada 3K'nın altına doğal yollarla indirdim. Sitede SEO'ya uygun şekilde yazılmış makaleler ve basit birkaç çalışma yapıldı. Onun haricinde de kaliteli sitelerde paylaşıldı. Sitenin ziyaretçi sayısı sosyal medya desteği olmadan ve reklam yapmadan 100'ü geçmedi neredeyse. Şimdi bu siteye reklam verecek bir akıllı vardıysa kaçırdığıma pişman olurum :)

Hocam şimdi sadece ziyaretçi de baz alındığında yanlış olur.

Şöyle ki; Trust Flow, Trustrank, MozRank değerleri iyi olan site ve içeriği özgün. Buradan alınan reklam sıra atlamada ve sitenizin kalitesini iyileştirmede etkili olur. Sadece ziyaretçi ile Alexa kıyaslanması da bir yerde hataya sebebiyet verebilir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al