Şimdi şöyle de bir gerçek var; eğer 75 bin dolar ile bilişim sektöründe ne yapabiliriz diyorsanız zaten 1-0 geridesiniz demek. Çünkü 75 bin dolarla getirilen bir işin getirisinin belki de milyonlar olarak beklenmesi gerek. Ancak bu işe tavsiye alark başlıyorsanız, pek de bilginiz ve öngürünüz yok demektir. Bu da sizin bir danışmana ihtiyacınız var demek. Danışmanda kastım maaşlı eleman da olabilir bir tanıdık da olabilir. Oturup uzun uzadıya konuşabileceğiniz biri. Bir de 75 bin dolar var ama 100 olabilir diyorsanız anlıyorum ki esnek bir bütçeniz mevcut. Yani 75 bin dolar bir işe yatırmak için başlangıçta ayırmak istediğiniz miktar. Bu sebeple 75 bin dolara ne yapabilirim diye aramanız bence bir hata. Gerekirse bir o kadar daha koyabilecekseniz bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Zira hayat sürprizlerle dolu ne ile karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Şimdi benim söylemek istediğim şu, daha önce yapılmış şeylerle bir yerlere gelemezsiniz. Biraz olsun özgün bir fikre ihtiyacınız var. Önce oturup bunu bir düşünün. Bence öyle "e-ticaret scripti yazdır sat" tarzı şeylere kulak asmayın pek fazla. Sonuçta buradaki "yazdır" kelimesi bunun sizin işiniz olmayacığını gösteriyor. Bu bir "-"dir benim gözümde. Sonuç olarak Çin'li bir firmayla anlaşarak marka bastırıp Türkiye'ye telefon bile getirebilirsiniz. Sonuçta burada önemli olan perakende satıcılar ile anlaşmak. Bu konuda General Mobile'ı örnek alabilirsiniz. Tabii bu iş için 75-100 binden biraz daha fazlası gerekecektir çünkü burada reklam da önemli bir etken. Yapılabilecek çok fazla şey var. Burada önemli olan neler yapılabileceği değil sizin ne yapmak istediğiniz. Bilişim sektörü demişsiniz ama bahsettiğiniz alan belki de en geniş sınırlara yayılmış olan sektör. Yazımı değerli bulursanı ve yahut bulmazsınız orası beni pek alakadar etmez ancak bu kadar uzun yazmamın sebebi böyle bir parayla benim bile yapabileceğim bir çok projem olmasına rağmen bu paraya sahip birinin hata yapmasını istemem. Çünkü bu uygulayacağınız başarılı bir projenin bizlerden de esirgenmesine yol açar.