wmaraci reklam
lidertakipci

Domain uzantısı konusu

10 Mesajlar 822 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

ferzileyto ferzileyto Better Call Fevzi ! Kullanıcı
  • Üyelik 16.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek E-Ticaret
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 1233
  • Beğeniler 188 / 420
  • Ticaret 12, (%100)
Arkadaşlar, aklımı kurcalıyor bir zamandır.

Hepimizin bildiği gibi com uzantısı en prestijlisi. Ancak bazı özel uzantılar kelime ile bütünleşebiliyor ve daha akılda kalıcı hem de eğlenceli oluyor. Örneğin, inter.net

Bir proje için domain düşünürken aklıma takıldı. Yine örneğin,demet akalın için site açacağız, demetakalin.com mu demetakal.in mi seo açısından demet akalın aramalarında daha uygundur ?

wmaraci
reklam

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)
demetakalin.xxx daha mantıklı , demetakal.in şeklinde yapılınca keyword bozulmuş oluyor bence seo açısından demetakalin.uzantı şekli daha iyi olacaktır

çok büyük fark yaratacağını sanmıyorum açıkçası, site içeriği kalitesi backlink inşaası gibi konular daha belirleyici. domain yüzlerce değerleme sinyalinden sadece bir tanesi, etkisi bence %10 bile değildir . İlk çıkış zamanında keyword domainin avantajını yaşayabilirsin ama ilerleyen dönemde mevcut kelimede rekabete ortak olunca çok büyük artısı ya da çok büyük eksisi yaşanmayacaktır.
haber58

kişi bu mesajı beğendi.

isagold isagold WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek web sitesi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** B**
  • Mesajlar 381
  • Beğeniler 65 / 82
  • Ticaret 36, (%100)
.com alan adlarinin cogu dolu ve site acilmadan bekletiyorlar com.tc alan adina yonlen seo acisindan bi sikintisi yok

nbrknk22 nbrknk22 SEO UZMANI Kullanıcı
  • Üyelik 18.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek SEO UZMANI
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 2770
  • Beğeniler 1194 / 724
  • Ticaret 129, (%100)

isagold adlı üyeden alıntı

.com alan adlarinin cogu dolu ve site acilmadan bekletiyorlar com.tc alan adina yonlen seo acisindan bi sikintisi yok

seo açısından hiç bir uzantının sıkıntısı yok hocam , yanlışsam düzeltin :confused:

https://www.dopinger.com/tr
wmaraci
wmaraci

isagold isagold WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek web sitesi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** B**
  • Mesajlar 381
  • Beğeniler 65 / 82
  • Ticaret 36, (%100)

nbrknk22 adlı üyeden alıntı

seo açısından hiç bir uzantının sıkıntısı yok hocam , yanlışsam düzeltin :confused:

dogrudur hocam ama soyle bir sey var kullanilmayan o kadar .com var ki satin almislar kullanilmiyorlar akilda kalicilik icin com.tc yonelmesini tavsiye ettim.
seoda hic bir fark yok ama.com icermesi daha mantikli
nbrknk22

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 16.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek E-Ticaret
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 1233
  • Beğeniler 188 / 420
  • Ticaret 12, (%100)
farklı başlıklarda , şu şekilde yazışmalara şahit olmuştum;

telefon.com/ucuz şeklinde sitede bölüm açmaktansa, ucuz.telefon.com şeklinde subdomaine yönelmek seo açısından daha etkili diye hemfikir olunmuştu. yani ucuz telefon aramalarında, ucuz.telefon.com şeklinde subdomain seo açısından daha faydalı ise, aralardaki noktalar bir önem taşımıyor keyword kelime için. yani yine örnek veriyorum, vitamin çok aranan bir kelime olsun, vitam.in diye domain alınca keywordlükten çıkmıyor, yani benim çıkarımlarım bu yönde.

Asıl olay, vitam.in seo açısından vitamin.com ile kapışır mı

ertunc58 ertunc58 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek tekniker
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** D**
  • Mesajlar 141
  • Beğeniler 7 / 18
  • Ticaret 2, (%50)
Domainde anahtar kelimenin olması eskisi kadar önem arz etmiyor. (örnek verdiğiniz) demetakalin.com - .in olarak belirttiğiniz domaine göre daha akılda kalıcı... ve seo açısından da daha öncelikli diyorum.

com net gibi domainlerin boşta olmamasından dolayı, vitam.in gibi domainler kullanabilirsin. Siteyi düzenli işletirsen her türlü kapışırsın. Olay sende bitiyor. bu tarz domainlerde jenerik isimler akılda kalıcı olabiliyor.
ferzileyto

kişi bu mesajı beğendi.

www.ertuncdemiriz.com

• Üyelik 16.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek E-Ticaret
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 1233
  • Beğeniler 188 / 420
  • Ticaret 12, (%100)

ertunc58 adlı üyeden alıntı

Domainde anahtar kelimenin olması eskisi kadar önem arz etmiyor. (örnek verdiğiniz) demetakalin.com - .in olarak belirttiğiniz domaine göre daha akılda kalıcı... ve seo açısından da daha öncelikli diyorum.

bana da nedense bu şekilde daha iyi olması daha mantıklı geliyor, yorum için teşekkürler

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)

ferzileyto adlı üyeden alıntı

farklı başlıklarda , şu şekilde yazışmalara şahit olmuştum;

telefon.com/ucuz şeklinde sitede bölüm açmaktansa, ucuz.telefon.com şeklinde subdomaine yönelmek seo açısından daha etkili diye hemfikir olunmuştu. yani ucuz telefon aramalarında, ucuz.telefon.com şeklinde subdomain seo açısından daha faydalı ise, aralardaki noktalar bir önem taşımıyor keyword kelime için. yani yine örnek veriyorum, vitamin çok aranan bir kelime olsun, vitam.in diye domain alınca keywordlükten çıkmıyor, yani benim çıkarımlarım bu yönde.

Asıl olay, vitam.in seo açısından vitamin.com ile kapışır mı

Yukarıda söylediğin bence yanlış. Her subdomain farklı bir domain şeklinde algılanır yani 0 değerle ana sitene ne çalışma yapıyorsan ona da yapman gerekir haddinden fazla maliyetli bir işe dönüşür , alt sayfaların ise telefon.com/ucuz gibi ana sayfadan da desteklenir sitenin bir parçası olarak yapılan tüm çalışmalardan fayda alır .

Arama motoru senin dediğin mantıkla çalışmıyor örnek olarak bir kaç kelime türetip aratırsan sende görürsün ki uzantıyı keyworde dahil etmeden tarama yapar. misal bancom aradım bancom.uzantı şeklinde bir sürü site çıktı ama ban.com çıkmadı , agario olarak ara çıkan sonuçlarda agar.io domaininin renklenmediğini yani domainin kelime ile eşleşmediğini sende görürsün , ilk sırada şu site çıkıyor : http://agario.biz/?l=tr ve agario kısmı eşleşmiş gözüküyor .

Eğer akalın diye bir uzantı olsa söylediğinde hiç bir sıkıntı yoktu demet.akalin gibi bir domain olurdu fakat demetakal.in demet akalin aramasını karşılamıyor .

Anlatmak istediğim şu :

ferzileyto

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 16.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek E-Ticaret
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 1233
  • Beğeniler 188 / 420
  • Ticaret 12, (%100)

LikeSend adlı üyeden alıntı

Yukarıda söylediğin bence yanlış. Her subdomain farklı bir domain şeklinde algılanır yani 0 değerle ana sitene ne çalışma yapıyorsan ona da yapman gerekir haddinden fazla maliyetli bir işe dönüşür , alt sayfaların ise telefon.com/ucuz gibi ana sayfadan da desteklenir sitenin bir parçası olarak yapılan tüm çalışmalardan fayda alır .

Arama motoru senin dediğin mantıkla çalışmıyor örnek olarak bir kaç kelime türetip aratırsan sende görürsün ki uzantıyı keyworde dahil etmeden tarama yapar. misal bancom aradım bancom.uzantı şeklinde bir sürü site çıktı ama ban.com çıkmadı , agario olarak ara çıkan sonuçlarda agar.io domaininin renklenmediğini yani domainin kelime ile eşleşmediğini sende görürsün , ilk sırada şu site çıkıyor : http://agario.biz/?l=tr ve agario kısmı eşleşmiş gözüküyor .

Eğer akalın diye bir uzantı olsa söylediğinde hiç bir sıkıntı yoktu demet.akalin gibi bir domain olurdu fakat demetakal.in demet akalin aramasını karşılamıyor .

Anlatmak istediğim şu :

Hocam öncelikle eyvallah eline koluna sağlık, ben seo adına ne biliyorsam buradan takip ederek öğreniyorum, birileri soru soruyor bilenler cevaplıyor, bir konuda hemfikir olunuyorsa ben de yazıyorum onu bir kenara. Yukarıda bahsettiğim olayı da yine burada birkaç konuda görmüştüm, o yüzden zaten beni böyle bir düşünceye itti, com uzantı yerine keyword ile bütünleşen uzantı. Ama verdiğiniz örnek cuuukkk diye oturdu gediğine, olay netleşti şuan kafamda. Tekrar teşekkürler
Rekomedya

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al