wmaraci reklam
lidertakipci

Hangi şirket yapısı seçilmeli?

4 Mesajlar 792 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

dtmuratcan dtmuratcan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Doktor
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 517
  • Beğeniler 487 / 104
  • Ticaret 10, (%100)
Merhaba arkadaşlar,

Konuyu çok dallandırmadan aktarmaya çalışacağım. Bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar bilgilerini ve edindikleri tecrübeleri paylaşırlarsa çok sevinirim.

Bir kamu kurumunda doktor olarak çalışıyorum, ancak öğrenciliğimden bu yana pek çok kurumsal projede internet reklamları, reklam stratejileri gibi konularda ajanslara bağlı ya da bağımsız olarak yer aldım. Yaklaşık 1,5 yıl ara verdiğim web ve sosyal medya projelerine şu anda çalıştığım yerde çalışma saatlerimin uygunluğu nedeniyle devam ediyorum. Bu işlerin hemen tamamı turizm sektörüne ve sağlık sektörüne ait.

Gerek sosyal medya yönetimi gerekse tatil bölgelerinin tanıtımları üzerine çalıştığım için bana ait olan sitelerde faturalandırma ve vergilendirme sürecine dahil olmak istiyorum. Kamuda çalıştığım için eşimin üzerine bir şahıs şirketi kurma ya da bir limited şirketi kurma fikrim var. Çünkü kesinlikle vergisiz iş yapmak istemiyorum. Yakın zamanda da önceki referanslarım sayesinde daha kurumsal işler alacağımı düşünüyorum. Ekip olarak güzel bir çalışma ortamına da sahibiz.

Bu sebeple sizlere soracağım soru hangi tip şirketi tercih etmeliyim? İnternette gerek vergi oranları gerekse kurulma şartları noktasında pek çok farklı öneri gelmiş ancak bunu bilişimcilere sormak daha yerinde olacak diyerek buraya taşıdım.

Bu konudaki sorumlarımdan bazıları; örneğin bir sosyal medya ajansını şahıs şirketi olarak kurabilir miyiz? Limited ya da şahıs şirketi olarak bizim açımızdan açılış maliyeti ne olabilir? Ne kadar bir sürede kurulur? gibi...

Yaklaşık 10 aydır çalıştığım siteler üzerinden gelir elde etme aşamasındayım, bu nedenle herhangibir tahsilat yapmadan önce şirket işlerini halletmeyi ve kişiler ya da kurumlar kabul etsin etmesin faturalandırmayı kesinlikle yapmayı düşünüyorum.

Bu konuda bana yardımcı olan tüm arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ederim.

wmaraci
reklam

Doruk Doruk alea iacta est. Kullanıcı
  • Üyelik 29.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek WebApprantice
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** O**
  • Mesajlar 1361
  • Beğeniler 150 / 524
  • Ticaret 23, (%100)
Basit usülün aşağıdaki gibi şartları var ve kuruluş maaliyetleri mütevazi bir muhasebeci ile çalışmanız halinde 1000-1200 civarı tutar sanıyorum

• Kendi işinin başında bilfiil çalışıyor olmak,

• Yıllık kira bedelinin büyük şehirlerde 6bin, diğer yerlerde 4bin TL'yi aşmaması

• Faaliyet gösterdiğiniz sektöre göre yıllık satışınızın 84bin veya 120bin TL'yi geçmemesi

• Ticari, zirai veya mesleki faaliyetler dolayısıyla gerçek usulde Gelir Vergisi'ne tabi olmamak.

ve yanlış hatırlamıyorsam limited kuruluş maliyetleri 5-6bin TL civarında

Geçen yıl basit usül konusunda internette epeyi araştırma yaptım, aynı oranda kafa karışıklığı da yaşadım. Muhasebeciye gidip danıştığımda oldukça anlaşılır bir şekilde anlattı.

İşinizin ayrıntılarını anlatarak bir muhasebeciye danışmanızı tavsiye ederim
dtmuratcan

kişi bu mesajı beğendi.

erekaone erekaone WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** O**
  • Mesajlar 559
  • Beğeniler 172 / 219
  • Ticaret 0, (%0)
Başlangıç olarak adi ortaklı bir şirket dahi kursanız yeterli olacaktır. Evinizi homeoffice olarak bile gösterebilirsiniz ve bir yazar kasa ile haledersiniz. Eşinizin üzerine olacağı için bunu kendisinin gidip yapması gerekiyor. Daha sonra maliyeden valilik ıvız zıvırdan belge dolduracaksanız aşağı yukarı 1000TL gibi bir rakama haledersiniz. Sorduğununz sorunun cevabı olarak veriyorum bunu çünkü ilk aşama da belirli bir sermaye gerektiren lti-aş. gibi şirketler kurup sermayeyi riske edeceğinize vergi numaranız olduğu bir adi ortaklık bile iş görecektir. Çünkü belirli aralıklarla vergi denetimi vs. gibi konularda sermayenizi dahi yeseniz bu sizin ticari sicilinizi etkileyecektir. Yani adi ortaklı bir şirket kurup bu şirketi dışarıdan görünüm olarak kurumsal bir vizyona sokmak zor olmayacaktır. Zamanla işler büyürse şirketin ticari ve yasal şeklini değiştirebilirsiniz.
Bir medya şirketi şahıs şirketi olarak kurulabilir hatta bahs ettiğim adi ortaklık bile bunun için yeterlidir. Şirket(ticaret yapacak kişi/kişiler) prosedür gereği mal veya hizmet satıyor olmalıdır. Sizin apacağınz fiziksel bir üründen ziyade hizmet olacağından şahıs şirketi olarak da yapılabilir. Yaklaşık 1 ay içinde eğer bulunduğunuz bölgenin maliye bürosu müsaitse işleri haledebilirsiniz. Başarılar :)
ferzileyto dtmuratcan

kişi bu mesajı beğendi.

dtmuratcan dtmuratcan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Doktor
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 517
  • Beğeniler 487 / 104
  • Ticaret 10, (%100)

erekaone adlı üyeden alıntı

Başlangıç olarak adi ortaklı bir şirket dahi kursanız yeterli olacaktır. Evinizi homeoffice olarak bile gösterebilirsiniz ve bir yazar kasa ile haledersiniz. Eşinizin üzerine olacağı için bunu kendisinin gidip yapması gerekiyor. Daha sonra maliyeden valilik ıvız zıvırdan belge dolduracaksanız aşağı yukarı 1000TL gibi bir rakama haledersiniz. Sorduğununz sorunun cevabı olarak veriyorum bunu çünkü ilk aşama da belirli bir sermaye gerektiren lti-aş. gibi şirketler kurup sermayeyi riske edeceğinize vergi numaranız olduğu bir adi ortaklık bile iş görecektir. Çünkü belirli aralıklarla vergi denetimi vs. gibi konularda sermayenizi dahi yeseniz bu sizin ticari sicilinizi etkileyecektir. Yani adi ortaklı bir şirket kurup bu şirketi dışarıdan görünüm olarak kurumsal bir vizyona sokmak zor olmayacaktır. Zamanla işler büyürse şirketin ticari ve yasal şeklini değiştirebilirsiniz.
Bir medya şirketi şahıs şirketi olarak kurulabilir hatta bahs ettiğim adi ortaklık bile bunun için yeterlidir. Şirket(ticaret yapacak kişi/kişiler) prosedür gereği mal veya hizmet satıyor olmalıdır. Sizin apacağınz fiziksel bir üründen ziyade hizmet olacağından şahıs şirketi olarak da yapılabilir. Yaklaşık 1 ay içinde eğer bulunduğunuz bölgenin maliye bürosu müsaitse işleri haledebilirsiniz. Başarılar :)

İlçe Maliye gayet müsait, sanıyorum süreyi daha da kısaltabiliriz. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Şirket konusunda bana lazım olan bilgileri de almış oldum sayenizde.

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al