wmaraci reklam

Sitenizin Otomatik Yedeğini Alın

16 Mesajlar 3.053 Okunma
wmaraci reklam

yusufcanol yusufcanol Kabul Edilmedi Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Hekim adayı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 116
  • Beğeniler 0 / 40
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar. Son zamanlarda çoğu site sahibi arkadaşın başına kötü olaylar geliyor ve siteler çöküyor. Yedek almak ihmal edildiği için de geri dönüşler ya olmuyor ya da büyük bir kayıpla gerçekleşiyor. Çünkü sunucu sahipleri yedekleri haftalık olarak almakta. Yani haftada 20 yazı girdiğinizi ve bu yazıların da özgün olduğunu düşünürsek büyük bir kayıp. Yedek almak önemli. Günlük yedek almak en güzeli ama bu biraz zor gibi. Şimdi bir wordpress eklentisinden bahsedeceğim. Bu eklentiyle günlük yedek almak çok zor değil hatta zor bile değil çünkü otomatik olarak eklenti bunu yapıyor. Sizin yapacağınız sadece yedek aralığını ve yedeğini almak istediğiniz dosyaları seçmek. Geçelim eklentiyi nasıl kullanacağımıza.

Eklentimizin adı WordPress Backup to Dropbox

Buradan eklentiyi indirelim.

WordPress wp-content klasörümüzde plugin klasörüne gönderiyoruz dosyalarımızı ve admin panelimizden eklentimizi etkinleştiriyoruz.

Buradan sonrasına dikkat
FTP hesabımıza giriyoruz ve wp-content klasörümüzü açıyoruz. Buraya bir klasör oluşturuyoruz ve başka biri tarafından farkedilmeyecek ve tahmin edilmeyecek bir isim verelim klasörümüze. Çünkü burada yedeklerimizi geçici bir süre saklayacağız. Oluşturduktan sonra (mesela "yedek1" olarak oluşturduk) yedek1 klasörümüzün CHMOD ayarlarını 777 olarak ayarlıyoruz. Bu noktada dikkat edelim, eğer klasörümüzün içerisinde bir index dosyamız olmaz ise klasörü bulan arkadaş browser üzerinden bile rahatlıkla klasör içeriğini görecektir. Bu yüzden boş bir index.html dosyası oluşturup bu dizine yollayın. Kontrol etmek için http://siteadresi.com/wp-content/yedek1/ yazıp kontrol edelim. Boş bir ekran çıktıysa doğru yoldayız demektir.

FTP ile işimiz bu aşamada bitti. Şimdi admin panelimize girip geri kalan işlemlerimizi halledelim. Bize bir dropbox hesabı lazım. Ücretsiz olarak 2 GB dropbox hesabımız yeterli olacaktır. Referanslı linki kullanırsanız bana faydanız dokunmuş olur -siz hiç bir şekilde etkilenmezsiniz- ama referanssız da üye olabilirsiniz. Konunun en altında referanssız link mevcut.

Referanslı link

Gelen ekranda ad soyad ve e-posta bilgilerimizle kayıt oluyoruz.

Eklentimizi etkinleştirmiştik. Panelimizden WordPress Backup to Dropbox sekmesine giriyoruz. Authorize bağlantısına tıklayıp dropbox hesabımız ile wordpress sitemizi köprülüyoruz. Bu aşamada dropbox kullanıcı adı ve şifrenizi isteyebilir, gerekli şekilde doldurup giriş yapıyoruz. WordPress ile dropbox hesabımızın köprü işlemine dair uyarı geldiği vakit Allow diyerek işleme onay veriyoruz. Bundan sonra sadece bir kaç adım kaldı.

Admin panelimize geri dönüp Continue linkimize tıklıyoruz.

Artık yedekleme işlemlerimizi kendimize göre ayarlayıp Save Changes butonumuza tıklayıp kaydedebiliriz. Ayrıca bilgi edinmek isteyenler yazının devamını okuyabilirler.

Neyin ne olduğundan biraz bahsedeyim.

Next scheduled yazan alanımızda bir sonraki yedekleme tarihimiz görebiliriz.

History kısmında önceden alınmış yedeklerimizin tarihlerini görebiliriz.

Settings alanımızda "Locally store your database backup in this folder" kısma en başta FTP den oluşturduğumuz yedek1 klasörümüzün ismini veriyoruz. Yani son şekli wp-content/yedek1 olacak. "Store backup in this folder within Dropbox" yazan yere ise dropbox hesabımızda yedeklerimizin hangi klasör altında depolanacağını yazıyoruz. WordPressBackup olarak kalabilir bu alan.

Day and time alanımıza yedeklerimizin hangi günler alınacağını seçebiliriz.

Frequency seçeneği ile hangi zaman aralıklarında alınacağını belirliyoruz.

Excluded Files and Directories alanımız ise yedeklenmesini istemediğiniz dosyaları seçebileceğiniz yerdir. Yedeğini almak istemediğiniz dosyalarınızın yanındaki kutuya tik işareti koyun.

Son olarak Save Changes butonumuza tıklayıp ayarlarımızı kaydediyoruz.

Backup Now butonumuza tıklayıp yedeğimizi hemen alabiliriz.

Dikkat edelim, ilk yedekten sonra mutlaka ve mutlaka dropbox hesabınızı kontrol edin. Herhangi bir aksaklık ya da yedek almama durumunda adımları doğru yaptığınıza emin olun.

Referanssız link için buraya tıklayın.

Kaynak
melihcennet Batuhan Fantastik

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

supheli supheli Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Türkçe Öğretmeni
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1441
  • Beğeniler 245 / 238
  • Ticaret 40, (%100)
Kesinlikle alın yedeklerinizi benim başıma gelmez demeyin.

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Aradığım bir eklentiydi diyebilirim, Kişisel bir dropbox hesabım var ama sitem için de bir hesap açmak iyi olacak. Ayrıca limiti belirli bir yere kadar arttırmanın bir diğer yoluda ödevleri yapmak. (Dropbox'u PC'nize yükleyin, dosya yükleyin vb.) Bu sayede biraz daha ekstra kapasite kazanabiliyoruz. Bilmiyorum hala öylemi. Klavyene sağlık.

TuncaySahin TuncaySahin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** Ş**
  • Mesajlar 897
  • Beğeniler 172 / 134
  • Ticaret 0, (%0)
dropbox dediğiniz şeyi indirmek şart mı ?

Sana göre aptalca,bana göre şaheser.
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Hekim adayı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 116
  • Beğeniler 0 / 40
  • Ticaret 0, (%0)

Batuhan adlı üyeden alıntı

Aradığım bir eklentiydi diyebilirim, Kişisel bir dropbox hesabım var ama sitem için de bir hesap açmak iyi olacak. Ayrıca limiti belirli bir yere kadar arttırmanın bir diğer yoluda ödevleri yapmak. (Dropbox'u PC'nize yükleyin, dosya yükleyin vb.) Bu sayede biraz daha ekstra kapasite kazanabiliyoruz. Bilmiyorum hala öylemi. Klavyene sağlık.

Teşekkür ederim.

TuncaySahin adlı üyeden alıntı

dropbox dediğiniz şeyi indirmek şart mı ?

Hayır indirmelik bir durum yok.

• Üyelik 08.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** Ş**
  • Mesajlar 897
  • Beğeniler 172 / 134
  • Ticaret 0, (%0)
son bi soru bu veritabanını şişirir mi ?

• Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Hekim adayı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 116
  • Beğeniler 0 / 40
  • Ticaret 0, (%0)

TuncaySahin adlı üyeden alıntı

son bi soru bu veritabanını şişirir mi ?

Veritabanına sadece yedek zamanlarını yazar, fazla bir etkisi olmaz yani.

Melek Melek Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 /
  • Meslek
  • Mesajlar 781
  • Beğeniler 224 / 218
  • Ticaret 1, (%100)
Merhaba.. Makale için teşekkürler.. Dropbox ne kadar alan veriyor acaba? Sitesinde bulamadım da..

• Üyelik 08.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** Ş**
  • Mesajlar 897
  • Beğeniler 172 / 134
  • Ticaret 0, (%0)
Backup started on 2012-01-18 at 11:12:05
Backup warning on 2012-01-18 at 11:11:33: The backup process appears to have gone away. Resuming backup.

bu ne anlama geliyor anlamadım da yani alıyor mu ?

Ek Olarak: şimdide şu var yani oldumu hocam: Backup started on 2012-01-18 at 11:17:40

bcakir bcakir http://bcakir.com Kullanıcı
  • Üyelik 28.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Web Uygulama Geliştiricisi
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 21 / 13
  • Ticaret 4, (%100)
Yazı baya iyi olmuş emeğine sağlık.

Bedava dropbox hesabının limiti 2 gb dır.

PSiKoMaNYaH adlı üyeden alıntı

Merhaba.. Makale için teşekkürler.. Dropbox ne kadar alan veriyor acaba? Sitesinde bulamadım da..

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al